Caner Ural
Tüm yazıları ÖNE ÇIKANLAR Caner Ural [email protected]
24 Şubat 2020 10:42

Göbeklitepe Harbiye’ye kuruluyor !

Yaklaşık 18 yıldır moda dünyasına farkındalıklar yaratan Dosso Dossi her yıl gerçekleştirdiği etkinliklerine bir yenisini ekleyerek Dosso Dossi Fashion Show kapsamında, 17 Mart’ta gerçekleşecek defilesinde yine gündem yaratacak gibi gerçekleştirdiği şovlar ve podyumunda yürüttüğü dünyaca ünlü top modeller ile uluslararası bir üne kavuşan Dosso Dossi Fashion Show, bu kez ünlü top model Alessandra Ambrosio’yu Göbeklitepe’de yürütecek.

Benimde geçen Mart ayında Gülistan Tartar, Seray Sever ve Nida Karabol ile buz gibi havada gittiğim ve hayran olduğum Göbeklitepe adeta tarih kokuyor,

17 Mart günü İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek şov için özel bir sahne hazırlanıyor. Koreografisini Yasin Soy’un hazırladığı şova özel olarak 270 derecelik 10 metre yüksekliğinde bir sahne kurulacak. Defile alanı dünyanın en eski bilinen yapılar topluluğu olan Göbeklitepe’ye dönüştürülecek. Top model Alessandra Ambrosio Göbeklitepe’nin yapıları arasında yürürken arka planda dijital art tekniğiyle similasyonlu bir şov gerçekleştirilecek.


Tüm dünyanın dikkatini Anadolu’ya çekmeyi başaran ve insanlık tarihinde bir dönüm noktası olan Göbeklitepe’nin modayla da anılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan, “Göbeklitepe konseptini Türkiye’nin tanıtımı adına seçtik. Dünya çapında bir şov olacak. Göbeklitepe’nin gizemini moda ile birleştirerek farklı bir açıdan gündem yaratacağız” dedi.

Dosso Dossi Fashion Show ‘da 32 ülke, 200 farklı şehirden gelen mağaza temsilcilerinin sezon ürünlerini inceleme ve sipariş edebilme şansını verirken 9-11 Mart’da Kazakistan’ın Almaty şehrinde, 16-18 Mart da İstanbul da, 9-14 Haziran'da Antalya’da gerçekleşecek.
17 Mart gecesi gerçekleşecek Dosso Dossi partisi Maslak Klein Phoenix de kokteyl ile başlayacak gecede Sergey Lazarev’in konseri sonrası gece after party ile devam edecek.


Pınar Tınç Ankara’da ‘ Bonne Nuit Mon Bebe ‘ sergisinde.......

Türkiye’nin ilk ve tek Çini mürekkebi ressamı Pınar Tınç’ın yeni eserleri 28 Şubat’tan itibaren Ankara’da Galeri Soyut’ta sanatseverler ile buluşuyor. “Seni Seviyorum Anne” ve “Masumiyet” isimli sergileriyle sanat çevrelerinde ses getiren Tınç, bu yıl da birbirinden güzel çalışmalarıyla gündemde, Pınar Tınç “İyi Geceler Bebeğim” anlamına gelen “Bonne Nuit Mon Bébe” adlı yeni sergisinde hem oğlu Kerem ve kızı Ada’ya hem de kendi çocukluğuna sesleniyor.
Daha önceki çalışmalarında çocukluğundan beslenen sanatçı, bu kez kendi çocuklarının rehberliğinde geçmişte bir yolculuğa çıkıyor. Çıkış noktası olarak kendi deneyimlerini kullanan ressam vardığı noktada çocukları için hayal ettiği dünyayla kendi dünyasını birleştiriyor.
Çini mürekkebini bu ebatlarda ve detayda kullanan tek ressam olan Pınar Tınç’ın eserlerinde Hint Okyanusu’ndaki tropikal yanardağ adalarının sıcaklığından Okyanus kültürünün renklerine, ışığına uzanan ayrıntılar var. Aynı zamanda bölgenin hikâyeleri ve motifleri ustaca bir biçimde resimlere adeta işlenmiş.

Sanatçı yoğun ve ince fırça darbeleri ile çini mürekkebinin verdiği esnekliği güçlü şekilde kullandığı 11 eserini; anne, çocuk ve doğa sevgisi zengin ve dengeli bir renk cümbüşü içinde işliyor. Sergi 28 Şubat -20 Mart 2020 tarihleri arasında Ankara Galeri Soyut da sergilenecek. .

Resimlerde ‘Réunion’dan, Okyanusya motiflerinden, ressamın kendi hayatından, doğasından, kadınlarından, çocuklarından çok fazla izler ve sahneler bulunuyor.

Ressam eserlerinde kızı ve oğlunun büyüme korkusunu kendisiyle özdeşleştirip şu sözlerle betimliyor: “İstemiyorsun açmak gözlerini ve gömülmek keşmekeşin içine. Biliyorum çünkü ben de istemedim. Ben de seçmedim büyümeyi. Gömülmeyi keşmekeşin içine. Ama herkes gibi ben de göremedim rüyalarına sarıldığım her karanlığın ardından, geride bıraktığım çocukluğumu.” Böylece hem kendi çocukluğuna hem de çocukların günümüzdeki dünyasına eserleriyle bir nebze ışık tutuyor.

Maçka’da ‘ Çimlerin üstünde yıldızların altında ‘

Güzel havalar yaklaşırken şehr-i İstanbul’un birçok yerinde hareketlenmeler , konser takvimleri belirginleşmeye başladı bile. Maçka KüçükÇiftlik Park’ın içinde bulunan KüçükÇiftlik Bahçe güneşin ruhumuzu ısıtmasıyla birlikte bize tekrar “Merhaba” demeye hazırlanıyor. Yoğun geçen haftanın stresini atmak için haftanın ortasında bir mola vermek, şehrin merkezinde ancak şehir stresinden uzakta, yıldızların altına uzanıp müziği içinde hissetmek isteyen İstanbullular KüçükÇiftlik Bahçe’de %100 Müzik’in keyfini doyasıya yaşayacak. Yıldızların altında dans etmek, çimlere serilmek, sevdiklerinle iyi vakit geçirmek istiyorsan seni de Bahçe’ye bekliyoruz, çünkü KüçükÇiftlik Bahçe’de her şey olduğu gibi…

Açık havanın özlemini duyan İstanbullular Bahçe'nin samimi ortamında güzel müzik, iyi yiyecek ve içecek ile birlikte farklı müzik türlerinden yerli sanatçıların performanslarını dinlemek için dostlarıyla bir araya gelecek. ‘Çimlerin üstünde, yıldızların altında’ sloganıyla güzel bir yaz bekliyor hayatı sevenleri.

Geçtiğimiz sezon sonbaharın ılık esintileri eşliğinde iyi müziğin keyfini yaşatan KüçükÇiftlik Bahçe, farklı müzik türlerinden yerli sanatçıları hafta içi yaz akşamları müzikseverlerle buluşturacak. URU organizasyonu ile gerçekleşecek KüçükÇiftlik Bahçe konserleri yaz ayları boyunca devam edecek.

27 Mayıs: Ceyl’an Ertem / Ufuk Beydemir/ Sedef Sebüktekin

28 Mayıs: Feridun Düzağaç / TNK / Nilipek.

3 Haziran: Cem Adrian / Kalben / Murat Yılmazyıldırım

10 Haziran: Islandman / Kaan Düzarat / Kozmonotosman / Akın Sevgör

17 Haziran: Gripin / Yüksek Sadakat / İkiye On Kala

Kuğu Gölü Maslak TİM’de ........

Dünyaca ünlü topluluk Saint-Petersburg Klasik Bale Tiyatrosu, 04-05-

06 Mart 2020 tarihlerinde P.I. Çaykovski’nin ölümsüz eseri Kuğu Gölü ile Maslak Tim sahnesinde

olacak.

Saint-Petersburg Klasik Bale Tiyatrosu, klasik baleye getirdiği yenilikler, kullanılan olağandışı

bale formları, farklı dans teknikleri ve zengin repertuarıyla kısa zamanda dünyanın en çok

tanınan bale tiyatrolarından biri haline gelerek izleyicilerine muhteşem bir görsel şölen sunuyorlar.

Topluluk, 2015 yılında, Rusya ve Fransa da yaptığı gösterilerle adını duyurmaya başladı. Uluslararası bale yarışmalarında birinci gelen Anton Ploom, Anastasia Lomachenkova,
Svetlana Bednenko, Olesya Gapiyenko, Alexander Omar, Yuri Kalinin gibi dünyaca ünlü isimler yer aldı.
2016 yılında ise kalıcı bir ekip kuruldu ve “Kuğu Gölü”, “Uyuyan Güzel”, “Fındıkkıran”, “Giselle” ve bunun gibi bir çok klasik repertuvarın önemli eserleri The Hermitage Museums Theater, The Alexandrinsky Theater, The Bolshoi Drama Theater gibi St.Petersburg’un en güzel sahnelerinde yer aldı.


Temaları ifade ediş biçimi, mükemmel tekniği ve baş balerinlerin büyüleyici performanslarıyla Avrupalı, Amerikalı ve Rus eleştirmenlerin ilgi odağında yer alan Saint-Petersburg Klasik Bale Tiyatrosu bugüne kadar Rusya’da birçok şehirde ve dünya çapında birçok ülkede sahne aldı. 04-05-06 Mart 2020 tarihlerinde ise TİM

Keşanlı Ali Destanı ile yeniden....

Hepimizin hayatından geçmiştir ‘ Keşanlı Ali Destanı ‘ değil mi..... kitabını okumuş, filmini, dizisini, tiyatrosunu izlemişizdir. Haldun Taner’in bu ünlü eseri şimdilerde Pervasız Tiyatro’nun yeniden sahneye koymasıyla gündemde Yücel Erten’in başarılı rejisiyle bir başka güzel olmuş.

Epik Tiyatronun en güzel örneklerinden ‘Keşanlı Ali Destanı’nda Zilha’yı Birce Akalay Ali’yi ise İlker Ayrık sahneye taşırken duayen oyuncular Meral Çetinkaya ve Köksal Engür ise gerçekten başarılı oyunculuklarını burada da kanıtlıyorlar. Aykut Taşkın ve Cem Cücenoğlu bu oyun ile sanat hayatlarının galiba en güzel performansını sergiliyorlar.
Yalçın Tura’nın müziklerini yazdığı Çiğdem Erken’in müzik direktörlüğünü yaptığı eserde çoşkulu bir güzellik var, hafta ortası prömiyerinde izlediğim müzikalde dekor Barış Dinçel , kostümler ise Gamze Kuş imzalı.


Sinekdağ’ın bu güzel insanları ‘Keşanlı Ali Destanı ‘ yeniden sahnede gecekondu hikayesi ile Türkiye gerçeğini yansıtmaya çalışıyorlar, her zaman olduğu gibi çok beğendim Keşanlı’nın hikayesini......
Ama inşallah yanlış görmüşümdür sahnede Zilha’nın kucağında rol olan yavru köpeği, inşallah oyuncak köpektir.


Prömiyer gecesinde Suna Keskin, Anto Toros, Melike Yaşar, Hande Soral, Derya Alabora, Serpil Tamur, Ceren Akdağ, Mine Söğüt, Ayşe Tolga, Ayşen İnci,Kubat, Serap Gedik, Yıldız Kültür, Levent Erden gibi popüler isimler vardı.
Keşanlı Ali Destanı 29 Şubat, 7 Mart ve 27 Mart tarihlerinde Maslak TİM de izlenebilir.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: caner , ural , köşe

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz