Caner Ural
Tüm yazıları ÖNE ÇIKANLAR Caner Ural [email protected]
24 Kasım 2021 12:01

Elazığ’dan ‘Bilmemek' ile döndük!

13. 'Uluslararası Çaydaçıra Film Festivali' için geçen hafta Elazığ’daydım. Festival Başkanı Serdar Kara ve ekibinin yıllardır başarı ile gerçekleştirdiği festivalde ses sanatçısı ve oyuncu Sezer Güvenirgil ile yönetmen Mesut Uçakan'a Yaşam Boyu Başarı Ödülleri verildi.Elazığ Kültür ve Sanat Derneği tarafından 2008 yılından bu yana düzenlenen 'Uluslararası Çaydaçıra Film Festivali'ninde bu yıl yapılan açılış galasına Vali Ömer Toraman, Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu bir çok sanatçı, yönetmen, basın mensupları ve davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan galada konuşmaların devamında halk oyunları ekibi sahne aldı.

Açılış geccesi Festival Başkanı Serdar Kara yaptığı açılış konuşmasında "Film festivalinde bu yıl 5 günlük dolu dolu bir program hazırladık. Üniversite öğrencilerimizin Elazığ'a zor dönemde geldikten sonra anketlerde sanatsal faaliyetlerin artırılması talebine kulak kabarttık ve yurtlarında ilk kez sinema gösterimlerini başlatıyoruz. Yine Elazığ'ımızın turizmine ve tanıtımına katkıda bulunmak için ilimizde bulunan yönetmenlerimizi Elazığ'ın değişen yüzünü, tarihi yüzünü anlatıp Elazığ'ımıza katma değer sağlayacak diziler ve filmlerin oluşturulması ile ilgili yarından itibaren ilimize gelen misafirlerimizi 'Doğal Plato' ünvanını kazanmak için ilçelerimizi ve güzelliklerimizi anlatacağız. Bu yıl film festivalimize toplamda 32 film başvurdu ve bu filmlerden ana jurimizin değerlendirmesi sonucunda 12 filme indirdik ve nasip olursa 21 kasım akşamı 7 dalda vereceğimiz ödüllerimiz ile beraber festivalimizi nihayetlendireceğiz."

Ayrıca festivalde sanat ve basın dünyasının tanıdığı birçok isim dikkat çekti. Özlem Savaş, Merih Fırat, Numan Çakır, Suavi Eren, Serap Gedik, Burhan Akdağ, Hikmet Aydoğan, Ercan Mehmet Erdem, Kıvanç Terzioğlu, Ebru Demir, Burak Öncü, Emir Özden, Nazif Tunç, Evren Parlar, Seda Turan, Mehmet Ali Aslan, Halil Karaata, Gönül Moroğlu, Sibel Soyukaya vardı.


13. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivalinde yine birbirinden değerli filmler yarıştı. Festival jüri başkanlığını Serdar Akar yaparken jüri de Reha Özcan, Serap Ongan Eren, Zöhre Zamani, Sefa Zengin, Filiz Ekinci, Oya Doğan vardı. Birçok filmin finalinde yapılan yönetmen söyleşileri 'Uluslararası Çaydaçıra Film Festivali'ne değer kattı.13. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali Kazananları;

En İyi Film; Bilmemek

Eni İyi Yönetmen; Çatlak filmi ile Fikret Reyhan

En İyi Senaryo ; Bilmemek filmi ile Leyla Yılmaz

En İyi Görüntü Yönetmeni; Çatlak filmi ile Marton Miklauzic

En İyi Müzik; Ölü Ekmeği filmi ile Reis Çelik, Engin Aslan, Ertan Tekin

En İyi Erkek Oyunu Jüri Özel Ödülü; Bilmemek filmi ile Emir Özden, Soluk filmi ile Emrullah Çakay

En İyi Erkek Oyuncu; Kumbara filmi ile Murat Kılıç

En İyi Kadın Oyuncu; Bilmemek filmi ile Senan Kara, Koridor filmi ile Emel Göksu ve Ayşe Demirel ödüle layık görüldüler.

Emrullah Çakay & Emir Özden ile fotom

Yöresel festivallerin en güzel yanı sanat ile beraber çevre gezilerinin oluşu yörenin kültürünü tarihini yakından tanımak ayrıcalık oluyor, bu yıl festival başkanı Serdar Kara çok güzel gezi hazırlamış.

İlk durağımız Elazığ’a 30 km mesafede Hazar Gölü kenarındaki ilçesi Sivrice oldu. Beldenin Kaymakamı Yunus Emre Vural’ın sanatçı grubu ile ziyaretimiz sonrası göl kenarındaki Sivrice Öğretmenevi ‘nde yenilen Elazığ usulü speciyaller muhteşem idi. Hemen sonrası keyif çayı ile beraber Hazar Gölü’nde yaptığımız tekne gezisi görülmeye değerdi. Türkiye’nin en güzel manzaralı göllerinden biri olan Hazar Gölü çevresinin doğal sit alanı olması dikkat çekiyor.


Yaşanan depremden sonra burası da epey değişime uğramış Sivrice de inşaatları yeni bitmiş konutlar adeta Safranbolu Evlerini anımsatıyor. Gezi sonuna doğru Sivirice’ye yakın Eskibağlar Şaraphanesini keşfettik. İngiliz villarına benzeyen çok şık bir mekan film platoları için ideal bir yer diye düşündüm.

Antik çağlardan bugünlere uzanan tarihi ve kültürel yapısıyla açık hava müzesini andıran Türk, Kürt, Ermeni, Arap, Süryani ailelerinin yaşadığı Harput ve Harput Kalesini gezdik. Harput kalesi yanında camileri, türbeleri, tarihi evleri, çarşısı, hamamı bambaşka güzellikte bir yer hele manzarası muhteşem.

Elazığ’ın merkezinin de büyükşehirden kalır yanı yok, trafik yoğun, her yer tıklım tıkış şehrin en popüler yerlerinden biri olan Kapalıçarşı’nı gezdik, burada daha ziyade kuruyemiş, kahvaltılık türü şeyler satılıyor. Elazığ’a özel köfte ekmek ve yayık ayranını şehir merkezindeki Beykonak Lokantası’nda yedik. Muhteşem idi Elazığ’a her gelenin yemesi şart gibi geldi bana.


Ülkemizin en kıymetli yerlerinden biri olan Keban da idik hafta sonu Keban Barajını gezdik, baraj kenarında bulunan cafe manzaraya karşı çay ve kahve çok iyi geldi. Ama Çırçır Şelalesinde yediğimiz Alabalık Katmer ve Burma Kadayıf için bir kez daha gelebilirim buralara.


Bir festival daha bitti başta başkan Serdar Kara ve ekibine sonsuz teşekkürler böyle güzel bir etkinlik yaşattıkları için bizlere ve Elazığlı sinema severlere. Mayıs 2022 de gerçekleştirilmesi planlanan 14. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali hazırlıkları biz daha dönüş yoluna başlamadan başlamıştı bile.

Yepyeni bir soundla ‘ Yaz Gazeteci Yaz’

Selda Bağcan ile rap’in ünlü ismi Ramiz'in Yaz Gazeteci Yaz” düeti Majör & Woop Müzik etiketiyle geçtiğimiz günlerde dijital platformlarda dinleyicilere ulaştı.

Selda Bağcan’ın ilk kez 45 yıl önce seslendirdiği ve o dönemden bugünlere çok sevilen "Yaz Gazeteci Yaz", Ramiz'in yorumuile beraber, günümüz altyapı ve soundlarıyla birleşerek yeniden yorumlandı.

Toplumun sorunlarını irdeleyen, gazetecilere ithafen yazılan şarkının söz yazarı Ali Sultan'ın kelimelerine, günümüzde hala devam sorunlara ironik bir yaklaşımla Ramiz dokunuşu göze çarpıyor. Ramiz, playlistinin vazgeçilmez şarkılarından "Yaz Gazeteci Yaz"ı her dinlediğinde "Bu şarkıya rap yapılır." düşüncesi ile şarkıyı tasarlamış. Ünlü rapçi Selda Bağcan ile birlikte 1976 orjinal kayıtlarının üstüne beat yapıp, söz yazıp, vokali ile de muhteşem bir düete imza atmış oldu.Ramiz Selda Bağcan ile böyle bir projede olmaktan onur duyduğunu belirtirken, “Bu proje benim için unutulmaz bir gurur kaynağı oldu. Selda Bağcan gibi topluma mal olmuş bir sanatçıyla bu işe imza atmaktan çok mutluyum.” diyerek duygularını dile getirdi. Şarkının video klip yönetmenliğini de Ramiz Bayraktar ve Buğra Karaçam üstlenmiş.

Selda Bağcan'ın “Yaz Gazeteci Yaz” da Ramiz ile yaptığı düet sanatçının yeni projesinin ilk teklisi. Hem dünyadan hem Türk sanatçılar ile şarkılarını

yeniden yorumladığı yeni projesinde Bağcan, pek yakında farklı müzik tarzlarından isimlerle buluşacak. Projenin ikinci teklisi de 17 Aralık'ta dünyadan bir isimle yayınlanacak.

‘ AYKUT ENİŞTE 2 ‘ de AYKUT VE GÜLŞAH KAVUŞABİLECEK Mİ?

Pandemi sürecinde defalarca izlenilen ‘Aykut Enişte’ 3 Aralık tarihinde yeni bölümü ‘ Aykut Enişte 2 ‘ ile sinemalara geri dönüyor. Yapımını BKM’nin üstlendiği, yönetmeliğini Onur Bilgetay’ın yaptığı ‘Aykut Enişte 2’, de bakalım neler olacak.
Aykut Enişte 2’nin kadrosunda Cem Gelinoğlu, Melis Babadağ, Hakan Yılmaz, Müfit Kayacan, Lale Başar, Selen Domaç, Mekin Sezer, Nezaket Erden, Ecrin Moğultay, Güler Ökten, Ahmet Ak, Ali İpin, Ali Çelik, Oğuz Kara, Kerim Ertekin yer alırken, filmin senaryosunu Cem Gelinoğlu, Giray Altınok ve Muammer Tali’yle birlikte yazmışlar.


‘Aykut Enişte 2’de Aykut (Cem Gelinoğlu) ve Gülşah (Melis Babadağ), bu kez gerçekten evlenmek için hazırlık yapıyor! Sevdiği kadınla evlenip Atabeyoğlu Ailesi’ne damat olacağı için mutluluktan havalara uçan Aykut, işler yolunda giderse bu kez Gülşah’ı elinden kaçırmamaya kararlı.

Beklenmedik bir gelişme tüm planları alt üst ediyor: Atabeyoğlu Ailesi’nin hayırsız damadı, ailenin eski eniştesi Talat (Hakan Yılmaz) ortaya çıkıyor ve Aykut ve Gülşah’ın düğününe sayılı günler kala işleri karıştırıyor. Aykut iyi niyeti ve saflığı yüzünden başına açılan belalardan kurtulabilecek mi? Yoksa Gülşah’ı kaybetmek üzere mi? Bir ailede iki enişte olursa neler olur?
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz