Caner Ural
Tüm yazıları ÖNE ÇIKANLAR Caner Ural [email protected]
15 Şubat 2021 23:31

Derya Bedavacı: Kırgın yüreğimin sesini sana duyuramadım!

Arabesk müziğin başarılı sanatçılarından Derya Bedavacı bu hafta röportaj konuğum, yakın zamanda yayınladığı ‘Affet' şarkısıyla gündem de olan sanatçı ile İzmir'de yaşadığı için teknolojik imkanlarımızı değerlendirip Zoom üzerinden sohbetimizi gerçekleştirdik. Bedavacı’ya yeni şarkısı ‘Affet’i, müzik hayatını, şarkılarını, pandemiyi ve yeni projelerini sordum.


Tanıyabilir miyiz Derya Bedavacı’yı?

7 çocuklu Sivaslı bir ailenin 3 numaralı çocuğuyum. Şarkıcılık, söz yazarlığı ve bestecilik ile hayatını idame ettiren bir anne ve bir müzisyen eşiyim. Kendimi “İzmir ve Atatürk kadını” olarak tanımlıyorum.

Ses sanatçısı olmak nasıl gelişti hayatınızda? Derya Bedavacı bugünlere nasıl geldi?

İnsan yeteneklerinin peşinden gitmeli. Ben de öyle yaptım ve her şey olması gerektiği gibi gelişti. Kavuşmalıyız ve Deme şarkılarından sonra Naz Değil ve pandemi döneminde de Ama Geçecek şarkılarımla dinleyicilerimle buluştum. Son şarkım Affet ile de şimdi buradayız.

Affet adlı yeni şarkı bayağı güzel, nasıl oluştu anlatır mısınız?

Affet şarkısının sözü ve müziği bana ait. Aydın Kara da düzenlemesini üstlendi. Sapanca gölünde pandemi koşullarına uygun olarak çekilen klibin yönetmenliğini de Alişan Günay Yıldırım yaptı. Affet, bir haftalık sürede radyoların playlistlerine eklendi ve Top 20 listelerine giriş yaptı. YouTube trend müzikler listesinde de 2 numarada şu anda şarkımız…


Şarkının klibi Sapanca'da çekildi dediniz, nasıl bir klip oldu? Kimler ile çalıştınız?

Sapanca gölünde çektiğimiz klipte yalnız ve vazgeçmiş kadının ruh halini anlatmaya çalıştık. Biraz melankolik bir klip diyebiliriz. Alişan Günay Yıldırım yönetmeliğinde çok güzel kareler yakaladık. Bunun için de sabah çok erken saatlerden akşam saatlerine kadar bir çalışma gerçekleştirdik. Doğanın da bize yardımları oldu, sisli bir hava yer yer açan güneş ve bulutların verdiği doğal filtre ile çok güzel görüntüler elde ettik. Klibimiz 1 haftada 5 milyonu aşan bir izleme elde etti. O gün verilen emeklere ve ekibimizin gösterdiği özveriye değer verilmesinden dolayı mutluyuz.

Bir sanatçının eşinin de müzisyen oluşu iyi mi kötü mü?

Bu soruya kesinlikle çok iyi şeklinde iddalı bir cevap verebilirim. Eğer eşim de müzisyen olmasaydı, onunla anlaşmak zor olabilirdi. Eşinizle aynı ruh dilini konuşuyor olmaktan daha güzel ne olabilir. Ayrıca eşim Murat Bedavacı her açıdan çok kıymetli de bir müzik adamı. Benim hem kocam hem de hocam…

Kızınızın da sanatçı olması için destek verir misiniz?

Kendisi bu kararı verdiyse, yeterli yetenek ve donanıma sahipse, mutlu olacağı işi yapması için elbette destek veririm.

Ciddi bir pandemi süreci yaşıyoruz nasıl geçti son 11 ay?

İlk dalga geldiğinde herkes gibi ilk şokla çok sıkıntılı günler yaşadık. O zamanlar Naz Değil şarkımı yeni yayınlamıştım. Sonrasında bu süreçten etkilenerek Ama Geçecek şarkısını yazdım. Bir arkadaşımızın stüdyosunda kısıtlamalara uyarak çok küçük bir ekiple akustik bir kaydını yayınladık. Ama Geçecek şu anda Youtube kanalımda 20 milyon izlenmeyi geçti.


Sonrasında yaz aylarında kısıtlı saatlerde de olsa salgın tedbirlerine uyarak konserler vermeye başlamıştık ancak ikinci dalganın gelmesiyle tekrar evlere kapandık. Sosyallikten uzak bir hayat elbette çok zor ve sıkıcı, ama en üzücüsü de müzik camiasının emekçileri ve müzisyenler içinde bulunduğu zor durum. Birçok sektör bu durumdan olumsuz olarak etkilendi. Umarım bir an önce her şey normale döner.

Pandemi nedeniyle sahnelere çıkılamadı, son yıllarda yoğun bir sahne süreciniz vardı mesela geçen Ekim ayında İstanbul, Bursa, İzmir sahnelerinde üst üste sahne alıp sonrasında durağanlaşan bir hayat Derya Bedavacı’nın yeni şarkılar üretmesine neden oldu mu?

Kesinlikle oldu. Belki de önümüzdeki birkaç yıla yetecek kadar beste yaptım. Yıllardır elime almadığım gitarımı tekrar elime aldım. Yarım kalmış birçok şarkımı tamamladım. Bu açıdan benim için çok verimli bir dönem oldu.

Örnek aldığınız sanatçılar kimler, bunları hangi özellikleri ile sevdiniz?

Sezen Aksu, Yıldız Tilbe, Müslüm Gürses, İbrahim Tatlıses ve Buika... Onları dinlemeyi çok seviyorum. Duygulu ve çok özel buluyorum onları.

İstanbul eğlencenin merkezi iken İzmir’de yaşamak bir ses sanatçısı için zor değil mi?

Artık her yer birbirine çok yakın. Dijital ortamlar hayatı bu anlamda çok kolaylaştırdı. Bazı durumlarda sektörün İstanbul’da olması bizi zorlayabiliyor ama İzmir’den vazgeçecek kadar değil. İstanbul dışında Türkiye’nin birçok ilinde sahne aldık. Her ilde yeni dinleyiciler ile buluşmanın heyecanıyla mesafelerin önemi kalmıyor…

Düetleri ile çok konuşulan bir sanatçı Derya Bedavacı. 2021’de yeni projeleri, yeni düetleri olacak mı?

Planladıklarımız, hayal ettiklerimiz var ama süreç bizi her açıdan biraz engelledi. Yeni yeni enerjimizi yükseltip projeleri hayata geçirmeye başladık. Yakında ardı ardına yeni şarkıları belki de düetler dinleyici ile buluşturacağız.

Yiğit Kirazcı Gain’in yeni dizisi ‘Ex Aşkım’ da!

Geçtiğimiz yıl Aşk Tesadüfleri Sever 2, Galiçya İşgal Altında, Hizmetçiler, Çat Kapı Aşk gibi popüler işlerde başarılı performans gösteren Yiğit Kirazcı 2021 de de Netflix işi 50m2 de Yakup karakteri ile dikkat çekerken bu hafta sürpriz yaparak Gain ‘in yeni komedi dizisi Ex Aşkım'da sevgilisini aldatmış Can olarak karşımıza çıkıyor.

Ex Aşkım bir rastlantı sonucu bir araya gelen eski sevgililerin arasındaki ilişkinin mizahi bir dil ile anlatılıyor, yarım kalmış aşkların, iz bırakan ilişkilerin, ihanetlerin, bazen bir şarkıyla bazen bir kokuyla akla düşen bazense bir kafede karşınıza çıkan eski sevgililerin birbirinden ilginç anları izleyiciyle buluşuyor.


Ex Aşkım’ın her bölümünde farklı bir konu, her seferinde değişen oyuncu kadrosu olacak. Aşk ilişkilerinin çok yakından tanık olduğumuz karmaşıklığını eğlenceli bir dil ile ele alan dizinin yönetmenliğini dört farklı isim var. Devrim Yalçın, Hande Türkel, Başaran Şimşek ve Yunus Ozan Korkut’un farklı bakış açılarıyla çekilen dizi hem güldürüyor, hem de güldürüyor.

Kendinizden çok şey bulacağınız senaryosunu Ebru Erdem’in kaleme aldığı, oyuncu kadrosunda Yiğit Kirazcı yanında Sahra Şaş, Ayşe Melike Çerçi, Ali Yoğurtçuoğlu, Begüm Akkaya gibi pek çok sürpriz ismin yer aldığı GAİN’in yepyeni komedi dizisi ‘Ex Aşkım’in ilk bölümü şu an yayında.

Yeşilçam ekrana yansıyacak

Ardı ardına yayınladığı orijinal yapımlarıyla büyük beğeni toplayan dijital kanalı BluTV’nin 2021 yılı özel yapım dönem dizisi ‘Yeşilçam: Bir Sinema Hayvanı’nın geçtiğimiz haftalarda çekimleri başlamıştı. Nisan ayı gibi ekrana gelecek dizinin hafta sonu ilk tanıtımı yayınlandı.

Başrolünde Çağatay Ulusoy’un yer aldığı, yönetmen koltuğunda ise Çağan Irmak’ın oturduğu 1960’lı yılların Türkiye’sini günümüze taşıyacak olan ‘Yeşilçam: Bir Sinema Hayvanı

1960’lar Türkiye’sinin gölgesinde altın çağını yaşamaya başlayan Yeşilçam Sineması’ndaki bir yapımcının ayakta kalma hikayesini anlatıyor. Söz ve müziği Hulki Saner’e ait olan Emel Sayın’ın seslendirdiği ‘Rüyalar Gerçek Olsa’ şarkısı ile şık bir tanıtım ile, izleyenleri İzmit SEKA da gerçekleştirilen plato da ki çekim ile 1960’lı yıllardaki bir Yeşilçam filmi galasına götürürken sunulacak görkemli ve nostaljik dünyanın kapılarını araladı.


Dizide Çağatay Ulusoy, her şeyini kaybetmiş ancak Yeşilçam'da küllerinden yeniden doğmaya çalışan sinema aşığı yapımcı Semih Ateş’e hayat veriyor.

Çağatay Ulusoy’a dizide Afra Saraçoğlu ve Selin Şekerci eşlik ederken, Saraçoğlu, Yeşilçam’ın kapısını gerçek bir sanatçı olmak için çalan genç ve güzel Tülin Saygı’yı, Selin Şekerci ise Yeşilçam’ın gözde yıldızlarından Mine Cansu’yu canlandırıyor. .

Dizinin güçlü oyuncu kadrosunda Çağatay Ulusoy, Afra Saraçoğlu ve Selin Şekerci’nin yanı sıra Güngör Bayrak, Nilüfer Açıkalın, Altan Erkekli, Yetkin Dikinciler, Şebnem Köstem, Özgür Çevik, Ayta Sözeri ve Bora Akkaş gibi başarılı ve usta isimler buluşuyor.


Yapımını Eastern Sunrise’ın, yapımcılığını Sibel Tuna’nın üstlendiği; senaryosunu Levent Cantek ve Volkan Sümbül’ün kaleme aldığı ‘Yeşilçam: Bir Sinema Hayvanı’ dizisi iki sezon olarak düşünülmüş, güçlü kadro bitmeyecek Yeşilçam hikayeleri ile bu dizi hiç bitmez gibi bir düşüncem var.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Derya Bedavacı

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz