Caner Ural
Tüm yazıları ÖNE ÇIKANLAR Caner Ural [email protected]
04 Mart 2021 16:10

Bilge Öztürk ile hayatı, pandemiyi ve vazgeçilmezi Kiteboard’ı konuştuk!

Her daim güzel, her daim hoş ve çalışkan kadınlardan biri Bilge Öztürk, mütevazi, sevimli ve neşeli yaptığı her işte başarısına başarı katanlardan onunla Akyaka’ya gitmeden önce Maslak’ta buluştuk, İstanbul’u, pandemiyi, hayatı, son yıllarda keyifle gerçekleştirdiği Kiteboard’ı ve Bilge Öztürk’ü konuştuk.Tabiri caiz ise 10 parmağında 10 marifet olan insanlardansın tanıyabilir miyiz Bilge Öztürk’ü?

Teşekkür ederim Caner’ciğim. Merhabalar, ben Bilge Öztürk. Avukatım, milli sporcuyum, KiteMercedes by Bilge Öztürk adında bir kiteboard okulum var. Yıllar içerisinde birçok işle de uğraştım. Her zaman birden fazla karpuz taşıyordum koltuğumda, Pet taşıma çantalarından, kadın çantalarına çeşitli deri ürünlerinden oluşan FNDK Pet A La Mode adlı bir markam ve şirketim vardı. Organizasyon, etkinlik, menajerlik ve konserler düzenlediğimiz bir şirketim ve bir yandan avukatlık ve milli sporculuk devam ediyordu. Sonrasında biraz fazla yorgunluk ve yoğunluktan uzaklaşıp sadeleşmeyi tercih ettim. Avukatlık mesleği zaten altın bilezik. Onun dışında Akyaka’da yer alan kiteboard okulum KİteMercedes by Bilge Öztürk ‘te Nisan-Kasım ayları arasında hizmet vermeye devam ediyoruz.

Bir dönem yaklaşık 5-6 yıl evvel İstanbul kazan biz kepçe gezenlerdendik ne oldu bize?

O zamanları çok özlüyorum. Güzel mekanlar, muhabbetler, eğlence… Tek başına çıkmış olsan bile mutlaka tanıdıklarla rast gelip keyifli vakit geçirme garantili zamanlar… Yavaş yavaş o mekanlar da azaldı, böylesi keyfini çıkaranlar da sanırım. Benim uzaklaşmam biraz da Akyaka’da yerleşik hayata geçmemle oldu aslında.

Tam tamına bir yıl oldu nasıl geçiyor pandemi?

Meksika’dan son anda Türkiye’ye giriş yaptım ve doğrudan Akyaka’ya geçtim. Doğa içinde yaşıyor olduğumuzdan bir çok zorluk, zorluk olmaktan çıkıyor. Okulumu açabilmek için tabi kısıtlamaların azaltılmasını beklemek durumunda kaldık bir çok işyeri gibi. Ancak bu süreçte milli sporcuların antrenman izni çıktığı için o dönem benim açımdan en azından verimli geçti.Kardeşim Belda ile geçen gün konuşuyorduk, bu arada yapamadığım birçok değişik şeyi yapmak için fırsatım oldu. Öncelikle İspanyolca, Almanca ve Boşnakça’mı işler tutmak için bir dil programına başladım. At binmeye, Haliç’te kürek çekmeye başladım.

Avukatlık mı Kiteboard mı?

İkisi birbiriyle kıyaslanacak veya biri diğerine seçilecek bir durum hiçbir zaman olmadı, olamaz da.. Mesleğim, altın bileziğim, beni ben yapan özelliklerden biri. Vazgeçilecek birşey değil. Kiteboard da yaşam biçimim.

Allah bozmasın kız kardeşlerin ile hep uyum içindesiniz kardeşten ziyade can ciğer arkadaşsınız anlatır mısın bize aranızdaki bu güzel üçlü ilişkiyi?

Kardeşlerim bu hayattaki en yakın arkadaşlarım ve canlarım. Belda ile 11 ay, Berna ile 5 yıl var aramızda. Belda ile ikiz gibi büyüdük diyebilirim. Belli bir yaştan sonra zaten yaşam anlamında o yaş farkı da kalmadığı için ikisi de hayatım boyu en yakın arkadaşlarım oldular.Hatta annemi de dördüncü olarak ekleyebiliriz. Birçok konuda aynı şekilde düşündüğümüz ve tabiri caizse "birbirimizin aklındakini gördüğümüz” için zaman zaman sözcüklere ihtiyaç olmadan da anlaşabiliyoruz. Bu sebeple tabu, sessiz sinema vs gibi hiçbir oyunda bizim aynı takımda olmamıza izin vermiyorlar çünkü karşımızdaki takımın hiç şansı kalmıyor.

Kiteboard ile nasıl tanıştın? Aldığın başarıları nanlatır mısın bizlere...

Hawai tatili esnasında havada dev rengarenk kelebekleri gördüğüm an hayatımın bu kadar değişeceğini tahmin etmemiştim. Benimki ilk görüşte aşktı. Kendimi bu kadar özgür, bu kadar mutlu, hem dingin hem heyecanlı ve bir o kadar kendim hissettiren bir keşifti. Ve o an bundan sonraki yolculuğumun başlangıcıydı.Türkiye’ye döndüğümde kiteboard tutkumu yaşamaya devam ettim. 2011 yılında katıldığım ilk Türkiye Şampiyonası’nda dereceye girince ardından Dünya Şampiyonası takip etti. Milli sporcu olarak hizmet pasaportu ile ülkemi temsil ettiğim zamanki mutluluğumu ve gururumu anlatamam. Bundan sonrası hayatım bir yarıştan diğerini takip etmekle geçti. 2014 yılında beklenmedik bir telefon görüşmesi üzerine hayatıma müthiş bir yenilik girdi. Bir dünya yıldızı benimle işbirliği yapmak istiyordu. Sevincimi sözcüklerle anlatmama imkan yok. Dünya devi Mercedes-Benz’in, spora, sanat ve cemiyet hayatına yaptığı katkılarının yanı sıra yine müthiş vizyonu ile kiteboard sporuna destek olma kararı alması ile benim de yolculuğum başka bir yöne devam etti.


2016 yılında KiteMercedes by Bilge Öztürk hayata geçmiş oldu. Hayattaki en büyük gurur ve mutluluklarımdan bir tanesi kendi adımın dünyanın en iyi markası ile yan yana anılıyor olmasıdır. Artık Olimpik bir spor olan kiteboard, 2024 Paris Olimpiyatları yolunda giderken, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, kiteboard formula sınıfını mümkün olan tüm olimpik yarışlara eklemeye başladı. Tarihte kiteboard formula sınıfının dahil edildiği ilk yarış 2019 Ekim ayında ANOC World Beach Games adı altında Katar’da gerçekleşti. Dünyanın yalnızca kotayı kazanan ilk 20 kadın ve erkek sporcusunun Olimpiyat Komitesinin daveti ile dahil olabildiği bu tarihe geçen yarışta ülkemizi temsil eden ilk kadın kiteboard sporcusu olmak hayallerin ötesindeydi.


Bu zamana kadar olan yıllara göre bazı derecelerim:

2019 ANOC World Beach Games Olimpik Sınıf Kualifikasyon,

2019 ANOC World Beach Games 19.’luk,

2019 Brezilya Şampiyonası 2.lik,

2019 Orta/Güney Amerika Şampiyonası 3.lük,

2019 Asya Şampiyonası 6.lık,


2018 Türkiye Şampiyonası Hydrofoil 1.lik,

2018 Türkiye Şampiyonası Slalom 1.lik,

2018 Dünya Şampiyonası 10.’luk,2017 Türkiye Şampiyonası Hydrofiol 1.lik,

2017 Avrupa Şampiyonası 5.lik,

2017 Avrupa Şampiyonası Master Class 1.lik,2016 Türkiye Şampiyonası,Hydrofoil 1.lik,

2016 Türkiye Şampiyonası, Slalom1.lik,

2016 Türkiye Şampiyonası Freestyle, 3.lük2015 Türkiye Şampiyonası Hydrofoil, 1.lik,

2015 Türkiye Şampiyonası Slalom, 1.lik

2015 Mercedes-Benz Avrupa Şampiyonası Master klasmanı, 1.lik,

2015 Mercedes-Benz Avrupa Şampiyonası, 5.lik,2014 Gençler ve Masterlar Dünya Şampiyonası, 4.lük,

2014 KTA (Kiteboard Asya Turu) Endonezya, 4.lük,

2014 Türkiye Şampiyonası Course-race 2.lik,

2014 Türkiye Şampiyonası Slalom Master sınıfı, 1.lik,

2014 Avrupa Şampiyonası, 7.lik,

2014 Kuzey Amerika Şampiyonası, 3.lük,

2014 Dünya Şampiyonası 13.lük,2013 Türkiye Şampiyonası Slalom, 1.lik,

2013 Türkiye Şampiyonası Course-race, 2.lik

2013 Avrupa Şampiyonası, 15.lik,

2013 Afrika Şampiyonası, 14.lük,2012 Sail Melbourne ISAF Sailing Dünya Şampiyonası, 4.lük,

2012 KTA (Kiteboard Asya Turu), 3.lük,

2012 KTA (Kiteboard Asya Turu) Çin, 3.lük,

2012 Türkiye Şampiyonası, 2.lik,
2012 KTA (Kiteboard Asya Turu) Filipinler, 4th

2011 Dünya Şampiyonası, 10.luk,

2011 Dünya Şampiyonası (production class), 4.lük,

Kiteboard’ın Türkiye’deki konumu nasıl?

Kiteboard her geçen yıl artan büyük bir heves ve ilgiyle takip edilen bir spor dalıdır. Aslında Türkiye’deki ilk görülmesi 2000’li yılların başında iken yaygınlaşması ve daha düzenli hale gelmesi daha sonra olmuştur. Özellikle 2010 ve sonrasında yıl bazında olan talep artışı çok dikkat çekicidir. Her ne kadar "extreme spor" olarak anılsa da aslında öğrenmesi kolay ve hızlı ilerlenen bir spordur. Yalnızca 6 saat gibi kısa bir sürede öğrenilebiliyor. 25-30 kilo ve üzerinde olan, genel sağlık durumu iyi, yüzme bilen herkes öğrenebilir. Bizim 6 yaşından 75 yaşına; 25 kilodan 140 kiloya kadar öğrencilerimiz oldu. Kişiye göre öğrenme süresi birkaç saat değişiklik gösterse de çok çabuk sonuç alabileceğiniz bir spor ve hobidir. En tehlikeli yanı feci şekilde sevmeniz ve bağımlılık yaratmasıdır :)


"Kiteboard okuluna katılmak istiyorum" diyen herkesi alıyor musunuz eğitime? Neler yapılıyor eğitimde?

Bir önceki soruda da açıkladığım şekilde herkes kiteboard öğrenebilir. Temel eğitimimiz 6 saat. Öncelikle uçurtmayı tanıyoruz ve genel rüzgar prensiplerini öğretiyoruz. Sonra aslında uçurtma nasıl uçurulur onu gösteriyoruz. Akyaka’nın koşulları çok elverişli. Öğrenme alanında suyun derinliği belinizi geçmiyor ve denizin dibi olduğu gibi kum. Rüzgar denizden karaya doğru esiyor yani bütün öğrenme esnasında karaya yakın olduğumuz gibi açığa doğru bir sürüklenme söz konusu değil. Sonraki aşama uçurtmayı hareket ettirerek güç yaratma ve vücudunuzu su üzerinde sürüklemeyi öğrenmek. Uçurtmayı kontrol etmeyi öğrendiğinizde de boarda geçiyoruz. Uçurtmamızla güç yaratıp boardun üzerinde ayağa kalkıp su yüzeyinde kaymaya başlıyoruz. Her aşaması eğlenceli olduğu için de zamnın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

İstanbul mu Akyaka mı?

Her ikisi de, Herkes bana nasıl yaptın da hayatını Akyaka’ya aniden taşıdın diye soruyor. Aslında bu bir günde alınan bir karar değil. Kendiliğinden yavaş yavaş hayatım o tarafa kaydı. Hobim, yaşam tarzım ve işim oldu. Akyaka’da ve suda geçirdiğim zaman uzadı. Kışları da antrenman için Meksika’ya gitmeye başladığım için artık İstanbul biraz uzakta kalmış oldu. Bu yıl kışımı İstanbul-Akyaka şeklinde geçirdim uzun zaman sonra ve çok özlemişim buralarda olmayı.

2021 Kiteboard takviminde neler var?

IKA (International Kiteboard Association) ve World Sailing yarış takvimini açıkladı. Buna göre 2021 yılında bireysel ve takım yarışları şeklinde ilerleyecek. Şimdiye kadar kiteboard sporu bireysel bir spordu. 2024 Paris Olimpiyatları’na dahil olmamızla birlikte gerek malzeme gerekse puanlama ve sistem olarak yavaş yavaş olimpik düzenlere geçmeye başladık. 1 Kadın ve 1 erkek sporcudan oluşan milli takımlar bayrak yarışı gibi birlikte yarışacaklar.
2021 yılının yarış takviminde hala bireysel kıta ve dünya şampiyonalarına yer verilirken aynı zamanda karma takım yarışları da dünya sıralamasına etki edecek şekilde başlayacak.Şimdiye kadar bireysel de olsa bu zorlu yolda birlikte yol aldığım, takım arkadaşım Ejder Ginyol; ben kadınlarda Türkiye adına kiteboard dalındaki ilk olimpik yarıştaki (ANOC 2019 World Beach Games) olimpik kotayı alırken o da aynı gururu erkekler kategorisinde yaşadı ve yaşattı. Gelecek nesilleri eğitmeye devam ederken, bir yandan da bireysel olarak yakaladığımız bu başarıyı sürdürmeye çalışacağız.

Aşk sana yeni ifade ediyor?

Hissetmek, hissedebilmek, sevmek, sevilmek bence en müthiş duygu. İçten içe hepimiz bunu istiyoruz ve arıyoruz. Genelde de en aramadığın zamanda, en beklemediğin şekilde karşına çıkıyor. Bende fazla mutluluk hali ve coşku şeklinde ortaya çıkıyor. Kova burcu olarak her ne kadar duygularımı ifade edemediğim, göstermediğim iddia edilse de -ki haksız değiller- bence aşık olduğum zaman hiç bir soru işaretine yer kalmıyor

Kaan Boşnak’dan ‘ İçi Dolu Her Şeyim ‘

Yüzyüzken Konuşuruz grubun vokalisti ve gitaristi aynı zamanda kurucusu olan Kaan Boşnak başarılı çalışmalarına bir yenisi daha ekledi. 2017 den beri solo şarkıları ile dikkat çeken Boşnak, 2020 yılında yayınladığı Seni Buldum Ya, Bırakma Kendini ve Bebeğim çalışmalarından sonra bu hafta sözü, müziği ve düzenlemesi kendine ait olan ‘ İçi Dolu Her Şeyim ‘ sevenlerine 2021 müjdesini verdi.


Sony Music etiketiyle yayınlanan şarkının prodüktörlüğünü Kaan Boşnak ve Mert Medeni’nin yaptığı “İçi Dolu Her Şeyim” teklisinde gitarlar, vokal, bas gitar, klavye ve davulda da yine Kaan Boşnak imzası dikkat çekiyor. Mix’ini Mert Medeni, masteringini Turgay Yıkılmaz hazırlamış. Şarkının klibi ise yeni anne olan eşi Başak Ceylan Boşnak imzalı.

Belli mi olur, bu yıl Yüzyüzken Konuşuruz grubunun 10.yılı yıl içerisinde yeni bir album projesi de güzel olur diye düşünüyorum.

Bodrum’da Yaz Ralli Bodrum 2021 ile başlıyor!

Otomobil sporlarında 2021 sezonunun ilk organizasyonu 10-11 Nisan tarihlerinde Bodrum’da gerçekleştirilecek, haliyle beklenen Bodrum yazı da böylelikle start verecek tabii ki.

Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu arasında gerçekleşen görüşmeler sonrasında Ralli Bodrum’a geri dönüyor. Karya Otomobil Spor Kulübü tarafından, BOTAV liderliğinde düzenlenecek olan Rally Bodrum, 27 yıl aradan sonra Bodrum yarımadasında gerçekleştirilecek ilk ralli olacak. Aynı zamanda Rally Bodrum’un Yarışma Direktörlüğünü Nurdan Akal yapacak. .

Vefat eden otomobil sporları duayenlerinden Şevki Gökerman adıyla anılacak 2021 TOSFED Ralli Kupası’nın ilk yarışı olan organizasyon, 10 Nisan Cumartesi akşam saat 18:30’da açılış kokteyli ve start seremonisi ile başlayacak. Servis alanı ve ralli merkezi olarak TED Bodrum Koleji’nin kullanılacağı organizasyon, 11 Nisan Pazar günü 09:30’da başlayarak Yalıçiftlik-Kızılağaç bölgesindeki 6 özel etabın geçilmesinin ardından, finiş podyumunda düzenlenecek ödül töreni ile sona erecek.Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı ziyaret ederek Rally Bodrum hakkında görüşen TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı, kendisine otomobil sporlarına katkılarından dolayı bir teşekkür plaketi takdim etti. Bodrum gibi önemli bir bölgede bu tür organizasyonların yapılıyor olmasından dolayı memnuniyetlerini dile getiren Üçlertoprağı, “Yerel yönetimlerin otomobil sporlarını sahiplenmesi sayesinde sporumuzun farklı bölgelerle tanışması bizim için çok önemli. Rally Bodrum organizasyonun geleneksel hale geleceğine ve başarılı bir sezon açılışına ev sahipliği yapacağına inanıyoruz.” dedi. Ziyarette Üçlertoprağı’na TOSFED yöneticilerinden Cem Akoğul, KAROSK Başkanı Atıl Atılgan ve BOTAV Genel Sekreteri Serkan Ceylan eşlik etti.

Bodrum Belediye Başkanı ve BOTAV Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aras, sportif organizasyonların, hem Bodrum ekonomisine hem de tanıtımına katacağı değer ile turizme katkısının altını çizerek, bu tür organizasyonlara ev sahipliği yapmaktan her zaman için mutluluk duyduklarını ve Bodrum’un hedefinin uluslararası organizasyonlar olduğunu belirtti.

Cadde 160 Art Gallery açıldı

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da yepyeni bir sanat galerisi açıldı. Adı ‘Cadde 160 Art Gallery’ Bağdat Caddesi 160 numara'daki mekanı sanatsever iş insanları İsmet Kemal Çelik ve Fatih Doğan Ateş faaliyete geçirdiler. Galerinin direktörü ise küratör ve sanat yazarı Aliye Selin Berberoğlu. Galeri de Türk genç ve usta sanatçıların resim, heykel sergileri sanatseverlere buluşturacak.

Şuna inadım ki pandemi gibi zor bir süreçte böylesi işe yönelmek gönül ister, sanatı ve sanatçıyı seversen bu işi yaparsın, hafta içi gezdiğim sergi de sanatın insanları birleştirdiğini bir kez daha yineledim, farklı üç kişinin sergi de bir eser hakkında görüş bildiriyor oluşları bunun gösterdesiydi.

‘ Cadde 160 Art Gallery’ nin 17 Nisan 2021 tarihine kadar gezilebilecek ilk sergisi olan "ÖN SÖZ" ile, Türkiye güncel resim sanatının değerli isimlerini bir araya getiren olan Cadde 160 Art Gallery, böylelikle İstanbul'daki sanat ortamına da katkı sunmaya başlamaya bile.

Sergi, Kadir Ablak, İsmail Tetikçi ve Osman Akça'nın eserlerinden oluşuyor.

"ÖN SÖZ" Resim Sergisi, ziyaretçilerine bu değerli sanatçıların yapıtlarını bir arada izleme fırsatı sunarken, küresel olarak geçirilen bu zorlu günlerde, kentimizdeki sanatseverler açısından da seyre değer bir etkinlik olacaktır.Sergideki sanatçılardan,

Kadir Ablak'ın çalışmaları, kentleşmenin yaşamlarımıza sirayetini estetik bir boyutta sorgulamanın örneklerini,
Osman Akça, eserlerinde özgürlük kavramını imgesel biçimde ele alışı,
İsmail Tetikçi ise eserlerinde, "varoluş" sorgusuyla izleyenleri baş başa bırakıyor.

‘ACANS’ Blu Tv’de başlıyor!


Başrollerini Bülent Emrah Parlak, Algı Eke ve Derya Alabora’nın paylaştığı yeni komedi dizisi ‘Acans’ 11 Mart Perşembe günü Blu Tv’de izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Reklam dünyasının iç yüzünü komik bir dille anlatırken beyaz yakalıların da günlük hayatlarına dair komik ve eğlenceli anlar var ‘Acans’ da!

Bir ajansta yaşanan absürt anları gözler önüne sererken, izleyicileri ajansın ilginç karakterleriyle tanışıcaz ‘ Acans’ da.


Kafası bir hayli karışık ajans başkanı, her biri nevi şahsına münhasır çalışanları ile her bölüm kaprisli müşteriler, problemli ünlüler ve gündelik krizlerle uğraşmak zorunda olan bir reklam ajansının komik hikayesinin anlatıldığı ‘Acans’ın bölümlerine birçok ünlü isim de konuk oluyor. Ali İhsan Varol ve Mansur Ark'ın yer aldığı ilk fragmanı dikkat çeken yapıma konuk olacak diğer sürpriz isimlere dair merakı da artırıyor.Bülent Emrah Parlak, Algı Eke ve Derya Alabora’nın yanı sıra Birkan Akyol, Can Sertaç Adalıer ve Melisa Berberoğlu’nun bir araya geldiği ‘Acans’ın senaryosu Ayberk Çınar’ın kaleminden çıkarken dizinin yönetmenliğini Ali Yorgancıoğlu ve Can Yücel üstleniyor.

Renkli atmosferi ve izleyiciye kahkaha attıracak hikayesiyle ‘Acans’ 11 Mart Perşembe günü BluTV’de!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Caner Ural

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz