Caner Ural
Tüm yazıları ÖNE ÇIKANLAR Caner Ural [email protected]
19 Ocak 2021 18:33

Ayça Varlıer: Biraz kendime vakit ayırdıktan sonra gelen projelere bakacağım!

Çok yönlü sanatçı denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri Ayça Varlıer, onu ilk Taksim'de o unutamadığımız AKM sahnesinde sanırım 2005 yılıydı. Batı Yakası Hikayesi müzikalinde Anita karakteri ile izlemiştim, sahnedeki performansı ile kim bu oyuncu derken Kanal D ‘de Gümüş dizisinde Pınar karakteri ile de izleyince ‘tamam yepyeni bir sanatçı doğuyor’ dedim. Daha sonra Kurtlar Vadisi, Geniş Aile, Behzat Ç, Kalbim 4 Devsim, Taşmektep, Zeytin Tepesi, Olur Olur, Mavi Gecce, Hayat Şarkısı ve 3 yıldan fazla süren Nurcan Dal kimliği ile Kalk Gidelim...


Amerika’da tiyatro ve müzikal eğitimi sonrası rol aldığı Rock Müzikaller, Hisseli Harikalar Kumpanyası, 10 yıl boyunca kapalı gişe rol aldığı Leyla’nın Evi, Hekate’nin Şarkısı, Fosforlu Cevriye, Tahir ile Zühre gibi o keyif ile izlediğimiz tiyatro ve müzikaller ile almış olduğu sayısını dahi hatırlayamadığı ödülleri içerisinde Afife Tiyatro Ödülleri ve Sadri Alışık Ödülleri sanırsam en sükseli olanları idi.

Ve 2013 yılı içinde TMC etiketiyle müzik marketlerde satışa çıkardığı ‘ Elif ‘ albümüyle epey dikkat çekmişti. Başucu albümlerinden biri olan albümde birçok şarkının bestesini kendi yapan Ayça Varlıer burada besteci kimliği ile dikkat çekti.

31 Aralık 2020 akşamı TRT 1 ekranlarına veda eden ‘ Kalk Gidelim ‘ adlı dizideki rolü nedeniyle Muğla’da bulunan Varlıer aylar sonra İstanbul’a kısa süreliğine gelince sanatçının Çiftehavuzlar’da bulunan evinde buluştuk, kahvelerimizi yudumlarken ben sordum o cevapladı, özlemlerini, pandemiyi , hayatı, planlarını tabii ki Ayça Varlıer’i.

Hoş geldin İstanbul’a Ayça Varlıer, 3 yıl 3 ay gibi uzun bir süre İstanbul’dan ayrı kalmak nasıl duygu?

İstanbul’da yaşamayı hep sevdim hep de seveceğim. 2017’de Akyaka’ya kitesurf icin gelmiştim ve bir hayal kurarak Kalk Gidelim projesini resmen hayatıma çektim. Akyaka’dan Muğla’ya trafik olmadan 20 dakika da sete gidebilme ve setten kalan zamanlarda kitesurf yapıp Muğla’nın doğasını her türlü aktiviteyle keşfetme şansını yakaladığım için 3 kusür senedir İstanbul’dan iyi ki uzak kalmışım diyorum. Bu defter kapandı, Akyaka- İstanbul arasında gidip gelıcem.


Kalk Gidelim ‘in Nurcan’ı sana neler kattı?

Nurcan bana hayata daha çok toprakla daha çok iç içe yaşamayı öğretti, Ben deniz insanıyım ama bu rol sayesinde köy hayatı , toprak , bağ ve bahçeyle olan ilişkim kuvvetlendi. Ayrıca çok severek oynadığım bir rol olduğu için oyuncu arkadaşlarım başta Erkan Sever olmak üzere, yazarlarımız ve yönetmenlerimizin büyük katkılarıyla rolü olabildiğince derinleştirip işimin keyfini çıkarttım. 141 bölüm çektik ve bu uzun soluklu serüven gerçekten bır oyuncunun kariyerinde başına gelebilecek ender yolculuklardan.Tanıyabilir miyiz Ayça Varlıer’i?

Oyuncu, şarkıcı, besteci, insan ve hayvan sever, kitesurf’un dışında tüm sportif aktiviteler düşkünü, sanatla yaşayan ve hayatında bağlandığı her şeyi tutkuyla yapan bir birey.


‘Elif’ adlı albümün başucu albümlerinden biri var mı?

Bir single projemiz var, üstünde çalıştığımız. Bir kaç aya daha netleşir o zaman konuşuruz. Her şey yolunda giderse yazın müzik platformalarında yer alacak yeni şarkım.

Retro konserlerini özledim desem..

Yaaa ne kadar mutlu ettin beni şimdi, pandemi sürecinde hiç canlı konser veremedim. Umarım bu yaz itibariyle çalışmalara başlayacağız.

Ciddi bir pandemi süreci yaşamaya devam ediyoruz, neler yaşadın bu süreçte?

Pandemi ilk patladığında Muğla’da setteydik ve birden tüm ülke durdu. Sonrasında erkek arkadaşım Mart ortasında Amerika’dan atladı ve Akyaka’ya geldi. O süreci kendimize şans olarak değerlendirip birlikte güzel projeler üreterek, doğayla şartların gerektirdiği kadarıyla doğayla iç ice geçirerek, bol bol kalitelı film dizi izleyip yeni albümler keşfederek geçirdim. Nisan ortasında da ‘Kalk Gıdelım Eve’ projesi başladığı için açıkcası iki hafta evveline kadar hep çalıştım. Pandemiden dolayı hiç İstanbul’a gelemedim ve maalesef ailemi dahi çok kısıtlı şartlarda görebildim. Bu süreçte bence herkes bir nevi kendisiyle yüzleştiği bir dönem yaşadı. Hala tedbirleri elimizden bırakmayarak daha güzel ve sağlıklı günlerin geleceği bir yıla doğru adım attığımız için umutluyum.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Mozart’ın ‘Rondo alla Turca’sını sosyal medya hesabından bizler ile paylaştın o pandemi sürecinde neşe kattın hayatımıza nereden geldi aklına Mozart. Hatta bazı gazeteler ‘Korona Marşı' diye lanse ettiler onu.

Kalk Gidelim senaristimiz Baykut Badem ile konuşup böyle bir parçayı pandemi döneminde çektiğimiz diziye eklemeyi planladık. Kalemi çok sağlam olduğu için söylerken adeta bir müzikal parçasını canlandırdığımı hissettim ve çok mutlu oldum. Sonrasında yazın Bayram döneminde insanların yüzüne biraz olsun tebessüm getirebilmek adına viral halini çekip yayınladım. İyi ki de yapmışız. Açıkcası bu kadar etkili olacağını düşünmemiştim.


Yapılan her doğru üretim içten, altı dolu ve samimi bir şekilde ortaya konulduğunda zaten geri dönüşü illa ki hediye kıvamında karşımıza çıkıyor.


Hayvan Hakları’nın en önemlisi savunucularındansın neler düşünüyorsun bu konuda?

Hayatım boyunca hayvan hakları konusunda ilk olarak ablam Aslı Varlıer Pelit’in yolcusu olmaya ve onu örnek almaya calıştım. 2013 senesinde de çok sevdiğim canım arkadaşımlarım Özge Özder ve Aslı Tandoğan’ın kurdukları Bana Göz Kulak Ol Derneği’ne katıldım. 3-4 senedir Muğla’da yerel, bölgesel ve kendi yaşam alanımda elimden gelen her türlü yardımı yapıyorum. Hala hayvanın bir mal olarak sayıldıgı şu günlerimizde de her ne kadar üzücü ve yıkıcı olaylarla da karşılaşsak da , zaman ilerledikce yapılan tüm farkındalık projeleri ve hayvan severlerin tüm emekleri sayesinde insanlarımızın biraz olsun daha duyarlı olduğuna tanık oluyorum. En azından etkiye tepkinin olduğu bir dönemdeyiz. Kış ayları içersindeyız.. Bır kap su bir kap mamayı kapımızın önüne koyalım dışardaki can dostlarımız için.


Her şey düzgün gittiğinde 2021 planların neler?

Yarının ne olucağını bilmediğimiz şu kaotik ve sıkışık dönemde plan yapmak zor ama kısa hedefleri uygulamayı tercih ediyorum. Öncelikle biraz kendİme vakİt ayırdıktan sonra gelen projeleri değerlendireceğim. 10 aydır ara verdiğim müzik hayatıma da ağırlık vermeyi düşünüyorum.

Aşk var mı AŞK?

Var ve çok mutluyuz.

Mehmet Turgut’tan ‘ Babalar ve Çocuklar ‘ turnuvası!

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden babası ve ustası Ahmet Turgut’un anısına, ödüllü bir fotoğraf kupası düzenliyor. “Babalar ve Çocukları” temasıyla PhotoCup üzerinden düzenlenecek olan bu turnuva ile sanatçının babasına özlemini bir kez daha anlatıyor.


Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’na başvurular, 21 Ocak’ta başlayacak ve 7 Şubat tarihine kadar sürecek. İsteyen herkesin kendi çektiği fotoğraflarla katılabileceği kupada oylamalar, başvuruların bitmesinin ardından 7 Şubat’ta başlayacak. Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’nın sonucunu ise halkın ve fotoğraf eğitmenlerinden oluşan PhotoCup Masters ekibinin oyları belirleyecek.


Bu yıl birincisi düzenlenecek ve her yıl aynı tarihte düzenlenerek gelenekselleştirilmesi arzu edilen bu anlamlı fotoğraf kupasının ilk teması ise Mehmet Turgut tarafından “Babalar ve Çocukları” olarak belirlendi.

Ahmet Turgut Fotoğraf Kupasında tüm turları geçen fotoğraf birinci olacak. Kazananlara toplam 5.000 TL ödül verilecek olan Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’nda; birinci, ikinci ve üçüncü olan fotoğrafçıların yanı sıra, en iyi oy veren bir kişi de para ödülü kazanacak. Mehmet Turgut Özel Ödülü’nü kazanan fotoğrafçıya ise, Mehmet Turgut’un imzalı 30 adlı kitabı ve baskılı bir fotoğrafı hediye edilecek.

Müge Zümrütbel’den 'Biz Aşktan Razıyız’

Youtube'da sörf yaparken fark ettim yine güzel bir şarkı, Müge Zümrütbel’in sesinden ‘ Biz Aştan Razıyız’, duygusal sakin aşk kokan bir şarkı kaç gündür dinledikçe daha da seviyorum şarkıyı Start Tv’de Sefirin Kızı için hazırlanmış ama Müge Zümrütbel’de güzel yorumlamış. Şarkının sözlerini Selen Servi bestesini Seferin Kızı dizisinin müziklerini de yapan Alp Yenier hazırlamış. Berkay Şenol düzenlemesini fevkalade yapmış.


Çocukluğumda evimizin en güzel 45 ‘lik albümlerinden biri olan Ajda Pekkan’ın Viens Dans Ma Mie ‘si Baksana Talihe adlı şarkısını 2019 yılnda ‘Fikret Şenes Şarkıları ‘ albümünde yorumlayan Zümrütbel ‘ Biz Aşktan Razıyız ‘ ile şarkı tonlamalarında ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor,

Pandemi öncesi birçok yerde sahne çalışmaları yapan sanatçı Konservatur’da Şan bölümü mezunu olsa da aynı zamanda Ses Mühendisi birçok albüm de sanatçılara vokal yapması yanında reklam jingle, jenerik, tiyatro ve film müzikleri seslendirmiş. Eğitmenliği yanında Nilüfer, Sertab Erener, Zerrin Özer ve Gökhan Tepe’ye vokal yapmış. Keremcem ve Berksan ile düet yapmış, Sevgili adlı albüm çalışması var, Müge Zümrütbel 2021 sonbaharında çıkarmayı düşündüğü yeni şarkıları için şu aralar şarkı seçiminde……

Hilal Belek 'Çemberin Dışı' ile yaşamı sorguluyor!

Tara Kitap tarafından basılan Aralık ayının sonlarında kitapçılara gelen Hilal Bebek imzalı ‘ Çemberin Dışı ‘ adlı kitap ile tanıştım bu hafta, okumam gereken birçok kitap var iken sırada beyaz kapağı ile beraber çağımızın ortak konularına yaşamıza etki eden unsurlara deyinmesi ile bir anda dikkatimi çekti, kitap hayata dair çeşitli konuları sorgulama ile beraber yeni bakış açıları geliştirmeyi de anlatıyor.

Aynı zamanda psikolog da olan Hilal Belek, 'Çemberin Dışı' adlı bu yeni kitabında daha evvelki dönemlerde Cumhuriyet Gazetesi, Gazete Pencere , T24 ve Psike- Art adlı yayın kuruluşlarında yazdığı denemeleri de bu kitaba eklemiş.

Zihin, aşk, insan, mutluluk, hayat gibi ana başlıkların çatısı altında yazar, okurla sohbet ederken, bilimsel ve felsefi altyapısı kuvvetli denemeler bütünü sunuyor. Aşka, mutluluğa, insana ve hayata dair bir el kitabı, pos-truth, pandemi döneminin şifreleri ve yeni hayata dair önemli öngörüler bütünü Çemberin Dışı. Dikkatle okunacak, altı çizilecek bir çalışma.


Kitabın önsözü de epey dikkat çekici aslında. “Değişim, gelişim ve bilginin değer olarak yüceltildiği böylesi bir çağda labirentin içinde ‘istediği yöne’ giden fareler gibiyiz. Opsiyonlar başkaları tarafından belirlendiyse seçim yapsak ne yazar? Nehirlerimiz dilediği yöne aksa ne olur yatakları önceden çizilmişse? Din, gelenek, kültür, bilim, coğrafya, politika, aile, çevre... Hepsi düşünce ve seçimlerimizin etrafına görünmez çemberler çizmekte. Bilinçli kararlar aldığımızı zannediyoruz. Duvara çarptığımız için geri döndüğümüzün farkında değiliz. Kazandığımızda kaybettiğimizin farkında değiliz. Bu oyundan çıkmak mümkün mü? Çizilmemiş yepyeni yollardan giderek düşünmek mümkün mü? Yazılmış algoritmaları alt edip kendi yazılımımızı yaratmak mümkün mü?” diyor psikolog yazar Hilal Belek

Sol Yanım’ın Sevgi’si Demet Genç!

Bugüne kadar rol aldığı başarılı işler adında söz ettiren Demet Genç son dönemin beğenilen tv dizisi BKM yapımı Sol Yanım’da Sevgi karakteri ile Defne Samyeli’nin üvey annesi olarak ile dikkat çekiyor.


Tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu olan Demet Genç , Ankara Üniversitesi Tiyatro Oyunculuk Bölümünden mezun olduktan sonra tiyatro çalışmaları yanı sıra bugüne kadar Kaygısızlar, İki Genç Kız, Dudaktan Kalbe, Öğretmen Kemal, Medcezir, Kaygısızlar, Kurtlar Vadisi, Sekizinci Saat, Süper Baba, Arka Sıradakiler, Papatya, Yedi Güzel Adam, Fazilet Hanım ve Kızları, Güvercin, Sol Yanım gibi birçok film ve dizide oynamış başarılı bir sanatçı .

Hayali pandemi sonrası tiyatro dönebilmek olan sanatçı rol aldığı dizi yanında gelen sinema projelerini üzerinde çalışmalarına devam ediyor, yaz aylarında çekilmesi planlanan sinema filminde canlandıracağı iddalı rol için çalışmalara başlamış bile.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Ayça Varlıer

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz