Caner Ural
Tüm yazıları ÖNE ÇIKANLAR Caner Ural [email protected]
09 Şubat 2021 19:50

Anıl Durmuş: Kendimi bildim bileli müzik benim için önemli bir yerde!

Kendine tarz yorumu seslendirdiği şarkılarıyla sahnelerin başarılı isimleri arasında olan ve yakın zamanda Sony Music etiketiyle yayınladığı ‘ Her Şey Yolunda ‘ şarkısıyla gündemde olan Anıl Durmuş ile sıcak bir Şubat öğleninde Zorlu’da buluştuk, kahvelerimizi yudumlarken sanatçıya Gecce için sordum şarkılarını, hayatı, hayallerini, pandemiyi tabii ki Anıl Durmuş’u.Her Şey Yolunda çıkalı iki ay kadar oldu, ilk günden beri keyif ile dinliyorum şarkıyı Her Şey Yolunda sana ulaştı?

Her Şey Yolunda’nın söz müzik düzenlemesi Mert Demir’e ait. Yönetmenimiz Çağla Çağlar. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Tanıyabilir miyiz Anıl Durmuş’u?

Ben 12 yaşından beri kendimce müzikle uğraşıyorum. Kendimi bildim bileli müzik benim için çok önemli bir yerde. Aslında tüm hayatımı müziğin etrafına kurdum. Müziğim için birçok fedakarlık da gösterdim. Yeni bir şarkı yolculuğuna çıkıp o şarkının final halini dinlediğim an benden mutlu biri yok.

Gelecek ayın ortası 30 yaşında oluyorsun nasıl bir duygu içindesin?

Her yaşın ayrı bir güzelliği var bence. Umarım bu sene yine kendime bir şeyler katarak bu yaşımın da tadını çıkarırım.

Şarkı seçimini nasıl yapıyorsun, bestelerin var mı?

Şarkı seçimlerimi beraber çalıştığım arkadaşlarımla belirliyoruz. Üzerine yoğunlaşıyoruz. Kendimi doğru ifade ettiğim şarkılarım olması için uğraşıyorum.

Yaklaşık bir yıla yakındır ciddi bir pandemi süreci yaşıyoruz, nasıl geçti bu dönem?
Pandemi dönemi tabiki de zor geçiyor. Bir an önce kurtulmak dileğiyle. Sahnelerimiz olmadığı için üretim kısmında daha aktif bir hayatım oldu tabiki de.


Sesinin rengi mükemmel diyebileceğim yorumculardansın, geçmiş yıllardan örnek aldığın yorumcular hangileri, bunları hangi yönleri ile örnek alıyorsun?

Öncelikle teşekkür ederim. Örnek almak gibi değil kendi yolunu çizmiş her sanatçımızı takdir ediyorum.

Son dönemde yepyeni bir albüm hazırlamak zor gibi, hani teklif gelse hazırlayacağın Best Of albüm de kimlerin hangi şarkılarını repertuarına almak isterdin?

Sezen Aksu’nun tüm şarkılarını dinlemeyi ve seslendirmeyi seviyorum. Yine Müslüm Gürses de aynı şekilde. Sayamadığım çok değerli sanatçılar var şarkıları var. Benim için önemli olan gerçek duyguların şarkılara yansıması. Böyle şarkıları seslendirirken kendimi o yaşanmışlığın içinde bulmayı seviyorum.

Hayvanları çok sevdiğini biliyorum, bir türlü çıkamayan Hayvan Hakları için neler söyleceksin?

Tüm canlıların yaşama ve korunma hakkı olduğunu düşünüyorum, umarım en kısa zaman içinde gerçekleşir. 3 tane kedim var. Eve gelip onları her gördüğümde dışarıda yaşadığım problemleri unutuyorum. Onların sevgisini hissetmek kadar değerli bir şey yok benim için.


Hayata hangi göz ile bakıyorsun?

Mutlu olmak için yaşayan bir insanım. Bu hayatta kendime ne katarsam benim için kârdır gözüyle bakıyorum. Anı yaşayıp, hayattan keyif almaya çalışıyorum.

Tv dizilerinden hiç teklif gelmedi mi oyunculuğa nasıl bakıyorsun?


Şimdiye kadar böyle bir teklif almadım ama olur da yakın hissettiğim bir rol gelirse canlandırmaktan da hiç çekinmem.

10 yıl sonra tam olgunluk çağına ulaştığında Anıl Durmuş’u nerede görmek istersin?

İnandığı müzik türünde devam eden, hayatı bugünkü gibi yaşamayı seven ve gelişmekten kaçmayan bir Anıl Durmuş görmek isterim.

Sevgililer Günü'nde ‘Sinema Senfoni ile Efruze


Hakan Ateş tarafından "filmlerin pusulasıdır müzik" sloganıyla hayata geçirilen ve 2008 yılında verdiği ilk konserle müzik hayatına girmiş olan Sinema Senfoni Orkestrası adından da anlaşılacağı gibi Türkiye'nin Dünya ve Avrupa film müziklerini seslendiren ilk senfoni orkestrası olma özelliğini taşımaya devam ediyor.

Bugüne kadar Erol Evgin, Zuhal Olcay, Emre Altuğ, Halit Ergenç, Monica Molina, Göksel, Nükhet Duru gibi popüler isimlerin sahne aldığı Sinema Senfoni konserlerinde film müzikleri yanında dünden bügüne şarkılar ile hayatımız müzik tadında geçmeye devam ediyor.

Yaklaşık bir yıldır pandemi nedeniyle konserlerine ara veren Sinema Senfoni Orkestrası 14 Şubat Sevgililer Gününde İş Sanat da özel bir konser ile sevenleri ile buluşacak. Efruze ve Özgür Sevinç’in orkestra şefliği yapacağı Sinema Senfoni Orkestrasının sahne alacağı konserde ‘ Zamansız Aşk Şarkıları ‘ ile gelmiş geçmiş en güzel aşk şarkıları ile ruhumuz beslenecek.

Türkiye’nin yeni assolisti olarak lanse edilen Efruze’nin söyleyeceği sanat müziğinin en özel şarkıları ile o gece sanatçıyı orkestra ile ilk defa dinleme imkanım olacak. DMC etiketiyle çıkardığı Assolist adlı albümüyle sanat müziğinin en sevilen şarkılarını repertuarına alan sanatçı müzikal serüvenine küçük yaşlarda başlamış, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarına giderken Opera ile tanışmış, başarılı konserler vermiş değerli bir yorumcu, Youtube da şarkılarını severek dinlediğim Efruze’yi 14 Şubat da İş Sanat sosyal medya hesaplarında Sinema Senfoni ile dinlemek sanat müziği sevenler için ayrı bir keyif olacak …….

TUNA KİREMİTÇİ DİJİTAL DÜNYADA ZİRVEDE


Pasaj&Garaj Müzik'ten çıkardığı yeni albümü “On Numara Olaylar” ile müzik kariyerine yeni eserler katan Tuna Kiremitçi 29 Ocak Cuma tarihinde yayımlanan bu yeni albümünde sözü ve müziği kendisine ait 8 yeni şarkısı bulunuyor. Şimdilerde Oksijen gazetesinde de yazıları ile okuyucularına ulaşan Kiremitçi bu şarkılarında şehir ozanı kimliğinden taviz vermeden akustik müzik ile rock’u, kabare ile arabeski harmanlamış. Hatta biraz pop da var gibi. Şiirsel şarkı sözleriyle kendi tarzını yansıtıyor.

Kiremitçi, yeni albümü ve aynı adını taşıyan şarkısı ile başta Spotify ve Apple Music olmak üzere tüm dijital müzik platformların alternatif müzik ve pop listelerinde on gün içindde 1 numaraya oturarak liste yarışında sürpriz yaparak zirveye yerleşti. Aynı zamanda Spotify dinlemelerinde 1 milyon barajını aştı.

“Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları I-II” albümleri büyük başarılara imza atan, ‘Affet’, ‘Birden Geldin Aklıma’, ‘Yine Sevebilirim’ ve ‘Diğer Yarım’ gibi geniş kitlelerce beğenilen şarkıların yaratıcısı Tuna Kiremitçi yeni albümünü Harems Stüdyolarında kaydetti. Düzenlemeler Efe Demiryoğuran, Hüseyin Çebişçi ve Evren Arkman tarafından yapıldı.

İlk klip albüme adını veren “On Numara Olaylar” şarkısına İmre Haydaroğlu tarafından çekildi. Albüme özel fotoğraflar ve styling ise Tayfun Çetinkaya imzalı. Pandemi sürecinde boş durmayan Kiremitçi “Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları III’ hazırlıklarını da tamamlamak üzere….

PowerTürk Ödülleri sahiplerini buldu!


Dinleyici ve izleyicilerin oylarıyla gerçekleştirilen PowerTürk Müzik Ödülleri bu yıl pandemi şartları nedeniyle törenden ziyade 6 Şubat tarihinde sanatçıların bulundukları ortamlarda çekimlerle ödülleri teslim edildi. Bir an düşündüm de yıllar önce Şubat ayı ortası gerçekleşen Lütfi Kırdar ve Kongre Sarayındaki o şaşalı ödül törenleri geldi aklıma. Heyecanla beklediğimiz yılın önemli müzik olaylarından PowerTürk Müzik Ödülleri, PowerApp’te yüzbinlerce müzikseverin kullandığı oylarla gerçekleşdi.

PowerTürk Müzik Ödülleri 2021 Kazananlar

EN GÜÇLÜ KADIN ŞARKICI

Sertab Erener

EN GÜÇLÜ ERKEK ŞARKICI

Buray

EN GÜÇLÜ ALBÜM

Sertab Erener / Ben Yaşarım

EN GÜÇLÜ GRUP

Zakkum

EN GÜÇLÜ ÇIKIŞ YAPAN ŞARKICI

İkiye On Kala

EN GÜÇLÜ KLİP

Oğuzhan Koç / Kendime Sardım / Yönetmen: Mehmet Ali Ergin

EN GÜÇLÜ ŞARKI

Mabel Matiz-Toy

ONUR ÖDÜLÜ

Cahit Berkay


PowerTürk Müzik Ödülleri’ne ‘En Güçlü Kadın Şarkıcı’ ve ‘En Güçlü Albüm’ olmak üzere iki ödülle damgasını vuran Sertab Erener, “Yıllardır şarkı söyleyen, sahne üstünde olan biri için böyle bir ödülü neredeyse yirmi sekiz yıl sonra hala almak beni çok mutlu etti. Herkese binlerce kere teşekkür ederim. Ben Yaşarım albümünü pandeminin başladığı dönemde bitirmeye karar verdik ve bizim için aslında çok zorlu bir süreçti. Ama başardık ve yılın albümü ödülünü almak çok değerli” dedi.

En Güçlü Erkek Şarkıcı ödülünün sahibi Buray ise ödülün kendisi için moral ve motivasyon kaynağı olduğunu anlattı ve “Oy veren, destek veren herkese çok çok teşekkürler. 2020 bizler için çok zorlu geçti, belki konser yapamadık ama sizler için güzel şarkılar üretmeye çalıştık. Emin olun 2021’de daha da güzel şarkılarla sizlerle beraber olacağız. Bu ödüller bizler için en güzel motivasyon, moral kaynağı doğru yolda olduğumuzu gösteren işaretler” diye konuştu.

‘Toy’ adlı şarkısıyla ‘En Güçlü Şarkı’ ödülünü alan Mabel Matiz ekibi ve hayranlarına teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Bu şarkının prodüktörü ve benimle beraber bestecisi de olan sevgili Dj Artz ve şarkımızı taçlandırarak bambaşka bir boyuta taşıyan video klibin yönetmeni sevgili Osman Özel olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. 2020 hepimiz için farklı ve zorlayıcı tecrübeler barındıran bir yıl oldu. Umuyorum yeni yılda bütün bu mesafeler ortadan kalkar ve yeniden sağlıkla, neşeyle, güvenle hem sokaklarda hem sahnelerde bir araya gelebiliriz. Müziğe verdiği destekten ötürü PowerTürk ailesine bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Zakkum grubunun solisti Yusuf Demirkol ödüllerini müzik için zorlu geçen bir senenin ardından müzik emekçilerine ithaf ettiklerini söyleyerek, “PowerTürk Müzik Ödülleri 2021’de bu sene En Güçlü Grup dalında ödülümüzü aldık. Hepinize çok teşekkür ediyoruz. Müziğimizi seven, bizi destekleyen ve her zaman yanımızda olan dinleyicilerimize buradan sevgi ve saygılarımızı iletiyoruz. Ve yine müziği destekleyen bir kanal olarak PowerTürk’e de sevgilerimizi iletiyoruz. 2020 hepimiz için çok zorlu bir yıl oldu. Bu ödülü özellikle müzik emekçileri için almak istiyoruz, onlarla ithaf etmek istiyoruz” dedi.

Yılın en çok konuşulan isimlerinden biri olan ‘İkiye On Kala’ grubunun solisti Uğur Uras da “Önümüzde daha çok yol var. Şubat ayında yepyeni bir şarkıyla karşınızda olacağız. Bunun heyecanını yaşıyorum” sözleriyle hayranlarına müjde verdi.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Caner Ural

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz