Caner Ural
Tüm yazıları ÖNE ÇIKANLAR Caner Ural [email protected]
13 Ekim 2021 11:33

Adana Lezzet Festivali’ndeydim!

5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, nedeniyle hafta sonu dahil üç gün dolu dolu Adana lezzetlerini tattık, birbirinden ünlü şefler, akademisyenler, konuşmacılar ile Adana’nın gastronomisini tanıdık.

‘Coğrafya Lezzettir’ temasıyla bu yıl kapılarını açan festival de ayrıca fast food yemek kültürüne karşı alternatif olarak, “iyi, temiz ve adil gıda” mottosuyla geleneksel gıdanın tüketimine yoğunlaşan Slowfood hareketi ilgi çeken konulardan biri oldu..

35 dereceye yaklaşan sımsıcak bir havada ciğerin kebabın başkentinde ciddi bir lezzet deneyimi yaşandı, dumanlar içerisinde pandemi koşulları çerçevesinde çok güzel bir organizasyon ile su yerine şalgam, köfte yerine kebap, ciğer, ekmek yerine lavaş, tatlı olarak bici bici yedik. Samimi ve neşeli insanlar ile festival alanında Adana’ya özgü şarkılar ile eğlenildi. Standların belirli aralıklarla, aynı ürünlerin yan yana oluşu yanında ilk defa gördüğüm ve tattığım karides şiş muhteşemdi, Özellikle gecce gecce festival ekibi ile gittiğimiz börekçi, ciğerci yiyemediğim şırdancı gezmeleri Adana’nın vazgeçilmezi.Festivalde bu yıl da Adana gastronomisindeki kadınların hikayeleri dikkat çekti. Festival Program Direktörü Ebru Köktürk Koralı moderatörlüğünde Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Oya Berkay Karaca, Şef Bedia Gücüm, Adana Kadıneli üretim ve iş Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Kırılmış ve pandemi döneminde Adana’daki kadın üreticilerin el emeği ürünlerini e-ticaret sistemine taşıyarak ekonomik gelir elde etmelerini sağlayan akademisyen ve yazar Kübra Yüzüncüyıl, Adana gastronomisinde kadınların yerini, çalışmalarını ve geleceklerini konuştu.

“Özgürlük – hafıza – gelcek” temasıyla bu coğrafyadan aldığı ilhamı dünyaya taşıyan yöresel kadınların hikayelerini aktaran tasarımcı ve yazar Gönül Paksoy izleyicilerle buluştu. TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer ve TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl 4 milyona yakın mutfak ve servis çalışanını etkileyen sektörde pandemi koşullarında yaşananları, sektörün gelecek beklentisini, hedeflerini ve gastronomi turizminin gelişimi için yapılması gerekenleri konuştu.

Festivalin bu yılki ilklerinde genç şeflerin Adana kebabı ustalık eğitimi de yer aldı. Türkiye genelinde gastronomi ve mutfak sanatları fakültelerinde öğrenim gören 25 öğrenci Adana Ticaret Odası iş birliğiyle düzenlenen eğitimler sonucunda sahip olacakları sertifika ile tescilli Adana kebabı ustası oldular. Türkiye’nin farklı noktalarından Adana’ya gelen genç şefler festivalin ilk gününde eğitimlerini tamamlayarak ikinci gün için hazırlıklarını yaptı.


Bu gruplardan İstanbul Aydın Üniversitesi Gastronomi Bölümü Başkanı Prof. Dr Kamil Bostan himayesinde üniversitesinin genç ve yetenekli öğrencileri Mehmet Recep Ergen, Burak Keleş ve Samet Alp Gökçeli üç gün boyunca sanki okul da imiş gibi festivalin ciddiyetini göz önüne çıkardıllar, şuna inandım ki çok bilgili ve yetenekli bir genç nesil geliyor gastronomi dünyasına.

Gıda mühendisi ve Akeolog Ahmet Uhri, festivalde Adana kebabının Hititlerden bu yana gelen izlerini sürerken, İtalyan ve aynı zamanda Adanalı olan tadımcı ve yazar Elvam Uysal Bottoni, yeni hasat zeytinyağı tadımını gerçekleştirdi. Yazar Prof. Dr. Özlem Kumrular’ın Leonardo da Vinci’nin beslenme alışkanlıklarını paylaştığı festival sahnesinde Minyatür ve performans sanatçısı Günseli Kato, Japonya’nın kutsanmış yiyecek ve geleneklerini renkli ve keyifli bir sunumla ziyaretçilerle paylaştı.

Bu yıl Türkiye’nin ilk atıksız festivali olma özelliğini de taşıyan 5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali kapsamında Atıksız Şehir Adana hedefi ile başlatılan Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Projesi’nin lansmanı da yapıldı. Sosyal gastronomi şefi ve girişimci Ebru Baybara Demir öncülüğünde başlayan proje kapsamında hem festivalden hem de pazaryerlerinden toplanan çiğ sebze ve meyve artıkları komposta dönüştürülerek tarım topraklarının iyileştirilmesi için kullanılacak. Proje aynı zamanda Adana’da tarımsal üretime zarar veren Akdeniz sineği popülasyonunun azalmasını da sağlayacak.

Bu arada festivalin yoğun temposu içinde Yeliz Doğramacılar Arman’ın her standta şefleri başarı ile sunumu dikkat çekici idi.Festivalde 23 şefin, 17 farklı oturumla sahnede olacağı Lezzet sahnesinin ilk gününde Hazer Amani, Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu, Sinem Özler, Burak Zafer Sırmaçekici, Aydın Demir, Sahrap Soysal ve Erich Ruppen Adana mutfağının lezzetlerini kendilerine özel yorumları ve tarifleri ile hazırladı. Rus şefler Nikolay Batatov ve Makhach Vagabov ise Adana mutfağı ile Rus mutfağının benzer lezzetlerini lezzet sahnesinde ziyaretçiler için pişirdi.


Chef Hakan Çoşkun’un ‘şalgamlı sorbet’i!

Hakan Çoşkun’un hazırladığı ‘şalgamlı sorbet’ muhteşemdi. Sabah kahvaltısında sunulunca bir an dondurma sandım tatlı-ekşi sorbeyi. Şalgamlı olduğunu öğrenince daha da dikkatimi çekti doğrusu.


Evde yapamayacağım ama yine de öğrenmek istedim yapımını mor havuç suyu, toz şeker, limon suyu ve limon tuzunu orta ateşte şeker ve limon tuzu eriye kadar eritiyorsunuz sonra 20 dakika kadar soğumaya bırakıyorsunuz. Daha sonra ürünü sorbet makinasına atıp dondurma kıvamına gelene kadar karıştırıp küçük kaselere garnitür ekleyip servis edebiliyorsunuz.


Bu tarifi Geccemekan'da yayınlıyabilir miyim diye sorduğumda ‘ aa öyle mi tabii ki Kenan Erçetingöz bey 2015 yılında Miami’ye geldiğinde kendisini misafir etmiş, ‘Miami’de 2 tip Türk var!’ başlıklı yazısında benden bahsetmişti. Ve beni onurlandırmıştı, kendisine sevgilerimi iletiyorum" dedi.

Janset ‘Tomris’ ile alkışı fazlasıyla hak ediyor!

Rain Media’nın yapımcılığını yaptığı Donkişot Tiyatro’nun yeni oyunu ‘ Tomris ‘ 4 Ekim akşamı seyirci ile buluştu.

Ekranın ve tiyatronun başarılı ismi Janset ‘in başarılı bir performans ile sergilediği oyunda akıl hastası bir kadının kendisini Tomris Uyar’da aramasını konu ediliyor, eserleri ve yaşam tarzı ile Türkiye’nin en merak edilen kadınlarından olan Tomris Uyar oyunun ana teması, Janset bu oyun için kaşlarını kazıtmış, Kemal Doğulu’nun makyajı ile bambaşka birisi olmuş adeta. Mehmet Ulay’ın hem seslendirdiği hem de yönettiği oyunu Kaan Erkam bir gecce de yazmış.


Janset zeki bipolar bozukluğu olan bir kadını canlandırıyor, özellikle ses tonlamaları muhteşem rolüne çok iyi çalışmış. Oyun aslında ilişki, aşk, evlilik kavramlarını anlatıyor. Tek perdelik oyunun müziklerini Ali Çağatay Özkan hazırlamış.

Prömiyer geccesinde gözüme çarpan simalar arasında Ataol Behramoğlu, Tamer Levent, Nedim Saban, Hatice Aşkın, Tarkan Gözübüyük, Atilla Atasoy, Onur Şenay gibi sanat dünyasından özel isimler vardı.


Tomris 18- 26 Ekim de Trump Sahne, 20 Ekim de Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde sahnelenecek.

Murathan Mungan Şarkıları

Geçen yaz pandemi nedeniyle son anda ertelenen ‘Senfonik Murathan Mungan Şarkıları Geccesi ‘ geçen ay hava muhafeleti ertelenmişti havalar yine bu aralar limoni yağmur yağdı yağacak yine erteleme olmaz ise o heyecan ile beklediğimiz konser 19 Ekim geccesi Vadi'de gerçekleşecek.

Herkeslerin çok sevdiği tüm sanatçıların her daim repertuarında olan dillere marş Maskeli Balo, Telli Telli, Eskiden, Çember, Fırtına, Ağır Kapı, Nilüfer, Olmasa Mektubun, Aşk Yeniden gibi ezbere bilinen Murathan Mungan imzalı şarkılar senfonik düzenlemelerle dinleyiciler ile o gecce bir kez daha buluşacak.


Alternatif müziğin özel isimlerinden Ceylan Ertem, son yılların sevilen oyuncularından Pelin Akil ve Tansel Öngel 90’lar popunun yıldızı Demet Sağıroğlu, başarılı oyuncu Başak Gümülcinelioğlu’nun solo ve düetlerle müzikseverlere keyifli anlar yaşatacakları konserde sanatçılara Alper Kömürcü yönetiminde 30 kişilik İstanbul Akademi Senfoni Orkestrası eşlik edecek.

Uraz Kaygılaroğlu, yorumlayacağı Murathan Mungan imzalı bir Müslüm Gürses şarkısıyla gecceye renk katacak.

Murathan Mungan’ın imzasını taşıyan şarkıların senfonik aranjmanları aynı zamanda projenin müzik direktörü de olan Alper Kömürcü’ye ait.

Vadi İstanbul’da klasikle popu birleştiren proje; daha önce Senfonik Şebnem Ferah, Senfonik İbrahim Tatlıses, Broadway’den İstanbul’a Müzikaller, Senfonik Divalar-Nilüfer gibi çok ilgi gören projelere imza atan Nurcan Karaca’ya ait.

Ufuk Ağca ile ‘Bi Ondan Bi Bundan' yeniden başlıyor!

Geçen sezonun başarılı magazin aktüalite programı ‘Bi Ondan Bi Bundan' 2.sezonuna 16 Ekim cumartesi günü saat 11.00 de başlıyor.


Her hafta Ufuk Ağca’nın başarılı sunumuyla Ulusal Kanal ekranlarında canlı yayınlanacak program sabah saabah ekranda neşe saçacak.

Popüler isimlerin katılacağı programın bu hafta ki konuğu oyuncu Deniz Oral olacak.

Ufuk Ağca ‘ Bi Ondan Bi Bundan ‘ ile ‘ Eğlenceli ve Nitelikli Sohbete Hazır olun.”Ne Dedi” Bölümümüzle ve Sürprizlerle birlikte hiperaktif bir sohbete hazır olun. Gündüzleri kargaşadan kurtulmanızı sağlayıp, pansuman yapmaya geliyoruz. Samimi ve Gerçekci sohbete hazır olun.’ Dedi.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Caner Ural

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz