Levent Erçetingöz
Tüm yazıları MİAMİ VİBES Levent Erçetingöz lev@gecce.com 22 Ocak 2019 13:48

Semt balıkçısı; Arşipel

Mekanlarıyla İstanbul’a yeni bir kalite getiren Jüpiter Grup’un en yeni restoranı Arşipel Balıkçısı. Cihangir’de ki La Scala’nın en üst katında olan mekan tam bir semt balıkçısı tadında.


Bir tarafı tarihi yarımada diğer tarafı Kız kulesi manzaralı olan Arşipel Balıkçısı alışılmışın dışında. İçeride özenle yaratılmış pek çok detay var, girer girmez karşınıza çıkan ve her çeşidi barındıran rakı bar ve balık arabası, açık mutfak ve önünde sergilenen mezeler, ve benim en beğendiğim ise ortada duran soba üstünde demlenen çay ve pişen kestanelerle mekana sıcak bir hava katmış.


Günlük hazırlanan mezeler mutlaka denenmeli, ara sıcaklardan güveçte karides ve kalamar yahnisi, finalde ise kadayıfı kesinlikle denemelisiniz. Arkada çalan nostaljik müziklerle keyifli ve unutulmaz bir akşam yemeği için Arşipel Balıkçısı'nı kesinlikle öneriyorum.

Sıfırdan mekan yaratmak konusunda ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha gösteren Tayfun Topal ve Jüpiter Grup’u tebrik ediyorum.

***

İstanbul’da pazartesi gecceleri için maalesef pek çok seçenek yok. Bu pazartesi açık mekanlar arasından Frankie’ye gitme kararı verdim.

Frankie çok sevdiğim ve sıklıkla gittiğim bir mekan ancak daha önce pazartesi hiç gitmemiştim. Doğrusunu söylemek gerekirse uzun zamandır yurtdışında yaşadığım için o gecce sahnede olan sanatçılardan Burçin Büke ve Güvenç Dağüstün’ü de hiç dinlememiştim.


İçeri girer girmez ne kadar kaliteli müzik yaptıklarını anladım. Jazz’dan, Blues’a her tarz müzik yapan Büke ve Dağüstün, piyano ve ses yetenekleriyle gelenlere çok keyifli bir gecce yaşattı.

İstanbul’da, Frankie gibi hem yemek hem de müzik konusunda kaliteli mekanlar görmek beni mutlu ediyor. Haftanın 6 günü canlı müzik yapan Frankie’ye gitmediyseniz mutlaka öneriyorum.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Arşipel Balıkçısı , Frankie

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz