Levent Erçetingöz
Tüm yazıları MİAMİ VİBES Levent Erçetingöz lev@gecce.com 12 Kasım 2018 13:08

İSTANBUL’UN WYNWOOD’U!

9 yıl Miami’de yaşarken en çok özlediğim şeylerden biri de Türk kahvaltısıydı. Miami’de Güney Amerika populasyonu çok fazla olduğu için tamamen değişik kahvaltı tarzları var.

Cumartesi günü Karaköy Namlı Gurme’ye gittiğimde kahvaltı özlemimi doyasıya giderme şansım oldu. Hem kahvaltı mekanı hem şarküteri hem de öğle ve akşam yemekleri yiyebileceğiniz bir konsept olan Namlı Gurme lezzetleriyle öne çıkıyor. Şarküteri de ki peynir, jambon gibi malzemelerin her zaman en iyisini yerinden alıp kaliteyi asla düşürmüyorlar, sucuğu ise kendileri yapıyorlar.


Namlı Gurme’nin Gecce ödül töreninde aldığı “En iyi kahvaltı mekanı” ve “Vazgeçilmez Lezzetler” ödüllerini sonuna kadar hak ettiğini gördüm.

**

Bu haftasonu Galata’yı gezme fırsatım oldu. En son 6 yıl önce gittiğim Galata’da yeni açılan barlar, restaurantlar ve dükkanlar çok ilgimi çekti.

Özellikle, dar sokaklarda pek çok sanat galerisinin olması ve nerdeyse her duvarda grafittilerin bulunması bana Miami’de ki Wynwood bölgesini anımsattı.

Görkemli bir tarihi binada bulunan Georges Hotel Fransız stili ile design edilmiş mutlaka görmeniz gereken bir butik otel. Ufak bir asansör ile çıkılan çatı katında bulunan bar/restaurant İstanbul’un en iyi manzaralarından birine sahip.

İstanbul boğazını ve tarihi yarımadayı hakim bir noktadan gören mekan, Galata’yı yaşamanız için ideal!İstanbul’un tarihi dokusu en güzel özelliklerinden biri. Her yerde karşınıza çıkan tarihi binalar ve ardında saklı olan hikayeleri çok ilgi çekici. Miami’de maalesef tarihi bir doku veya tarihi bir müze bile yok.

MS 500 yıllarında Roma’lılar tarafından inşaatına başlanan Galata Kulesi 1348 yılında Cenevizliler tarafından tamamlanmış muhteşem bir yapı. Galata Kulesi’nin hemen yanında olan ve 2.derece tarihi eser statüsünde bulunan Anemon Otel Galata’nın tarihi ruhunu anlayabilmek ve yaşayabilmek için mutlaka gitmeniz gereken bir yer.

Otelin çatı katında bulunan Firuzende Restaurant, yükseklik olarak nerdeyse Galata Kulesinin ortalarına denk geliyor ve inanilmaz bir tarihi görüntüye karşı şarabınızı yudumlama fırsatı veriyor.

**

Şişhane’de ki İKSV binasının terasında olan Monkey Bar, Tarihi yarımada ve Haliç manzaralı bir rooftop bar. Lezzetli mixologist kokteylleri ile bilinen Monkey İstanbul’da güneş batışını izlemek için mükemmel bir nokta.

Çalan müziklerin gece boyunca çok kaliteli olması bana çok başarılıydı ve bana Miami’de ki rooftop barları hatırlattı. İstanbul’da ne kadar kaliteli mekanlar olduğunu ve bu işi ne kadar başarı ile yapan yerler olduğunu bir kez daha anladım.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Galata , Monkey , Namlı

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz