Aylin Aras
Tüm yazıları MEKAN ROTALARI Aylin Aras aylin@gecce.com 06 Kasım 2017 17:01

Varol Kaynar'la Geçmişten Günümüze...

Şehrin en iyi mekanlarıyla tanınan, Eksen Grup'un kurucularından, iş adamı Varol Kaynar, Galata'dan başlayıp Sortie'ye kadar ki başarısını ve gelecek planlarını anlattı.

İşte Varol Kaynar'la gerçekleştirdiğim keyifli röportaj...

Sektöre Nasıl Girdiniz?

Sektöre abim Erol Kaynar sayesinde girdim, abim Galata Kulesi’nde işletmecilik yapıyordu. Sonra biz orada ortak olduk, abim vasıtasıyla bu sektöre adım atmış oldum. Bu bahsettiğim 35 sene öncesi.

Pekİ Nasıl Bir Yerdi?

Bir katı restoran, bir katı gecce kulübüydü. Akşam da turistik şov oluyordu. Gündüzleri restoran olarak kullanılıyordu. Turistlerin İstanbul manzarasını seyrettiği bir yerdi.

Sortie Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Sortie’yi açalı 12 sene oldu. Eskiden Sortie’nin yerinde başka bir mekan vardı, mal sahipleri orayı boşalttılar, boş duruyordu. Bir ortak dostumuzun vasıtasıyla mal sahibi ile görüştük. Biz talepliyiz dedik, sonrasında da açtık, halen devam ediyoruz.

Yurt Dışındaki Gecce Hayatı İle İstanbul’daki Gecce Hayatını Nasıl Buluyorsunuz?

İstanbul’daki gecce hayatı ile dünyanın hiçbir yerindeki gece hayatını kıyas bile edemem. Dünyanın birçok yerine gittim. İstanbul’daki hizmet sektörü hiçbir yerde yok. Son dönemlerde gece hayatı bir kriz atlattı. Büyük sektörler ayakta kaldı, irili ufaklı birçok yer gitti. Her zaman şunu söylerim; İstanbul’un gece hayatı ve yiyecek içecek sektörü hiçbir yer ile kıyaslanamaz. İstanbul’daki gecce hayatı 7/24 yaşayan, hiç durmayan bir hayat.


İstanbul’da Toplam Kaç Mekanınız Var?

6 tane

Yurt Dışına Da Açılmayı Düşünüyor Musunuz?

Düşünüyorum.

Hangi Ülkeler?

Türk devletleriyle görüşmelerim var, yatırım için. Azerbaycan ile görüşüyorum, Türkmenistan’dan ciddi teklifler geldi. İsim hakkı vermeyi düşünüyorum. Bir büyüme sürecine girecektim, terörden dolayı biraz frene bastım. 1 senedir hiçbir şey yapmadık. Var olanı korumaya çalıştık. Allah izin verirse 2018’in ilk aylarında birkaç tane projemiz var, onları hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Hızlanıp, büyüme sürecine gireceğiz.

Son Dönemde Gizli Barlar, Gecce Kulüpleri Açılmaya Başladı. Siz Böyle Bir Konsept Düşünüyor Musunuz?

Bu tarz bir şey düşünmüyorum, birazcık restoran ağırlıklı düşünüyorum. Bizim Nişantaşı’nda bulunan mekanımız Salomanje açılalı 16 sene oldu. Nişantaşı’nın en eskilerinden. İlk hedefimiz Salomanje’yi büyütüp, markalaştırmak. Hızlı olarak üç dört yerde açmayı düşünüyorum.

Franchise Düşünüyor Musunuz?

Salomanje, artık kabına sığmıyor, menüsü hem Türk damak tadına hem de dünya mutfağına hitap ediyor. İstanbul içinde kendim açmayı düşünüyorum. Büyümek istediğim diğer şehirlerde ise franchise düşünüyorum. Eskişehir, İzmir, Bursa bu şehirlerin arasında.

Restoranlarda İlerlemek İstiyorum Dediniz, Peki Kendinizi Hiç Mutfakta Da Buluyor Musunuz?

Mutfağa çok girerim. Mutfakta da çok çalıştım. Eskiden önlüğümü takar mutfakta çalışırdım, çok da keyif alırdım. Şimdi sistem değişti bizim zamanımızda daha zordu. Şimdi düğmeye basıyorsunuz, sistem otomatik olarak mutfağa bildiriyor ve hazırlanıyor. Zamanında çok çalıştım, kasiyerlik yaptım, mutfakta çalıştım. O konuda hala böyle çok hassasım. Bir patron gibi değil de bir çalışan gibi davranırım. Her zaman öncelik müşterimindir. Abim de benim gibidir, müşteri bizden önce gelir. Oturduğumuz yer varsa bile kalkar, müşteriye veririz.

Bilerek Mutfakta çalıştınız mı diye sordum. Çünkü geçen hafta Salomanje’de after eight profiterol yedim. Bu şahane bir tatlı diye yorum da bulununca patronumuz buldu dediler. Siz mi buldunuz?

Abim buldu, yaratıcısı o. After eight çikolatasını çok sever, böyle bir tatlı yarattı. Salomanje’nin de vazgeçilmezi haline geldi.

Abi-Kardeş Nasıl Yönetiyorsunuz?

Ofisimiz, karşılıklı iki daire. Karşı dairemizde satış ofisi, muhasebe departmanı ve grafik dizayn bulunuyor. Bu tarafta da benim kendi yerim var. Burası bizim ana merkez, buradan bütün yerleri kontrol ediyoruz. Ben her sabah saat 09.00’ da ofisimdeyimdir. Merkez depomuz var Seyrantepe’de. Tüm mallarımız oraya gelir, kürdanından bonfilesine kadar her şey oraya iner ve oradan şubelere dağıtım yapılır. Hiçbir şubeye elden mal gitmez. Ben işin finans kısmına bakarım. Abim de işletme kısmındadır, dükkanların işletme kısmını denetler. Çalışan arkadaşlarımız da yıllardır bizimle çalışır, onlara güveniriz.

Abi Kardeş Rakip Gece Kulüplerine Gidiyor Musunuz?

Tabii gideriz. Özellikle yurt dışına gittik mi çok gezeriz. Yeni şeyler yakaladık mı buradan uygulamaya çalışırız. Kendi mekanımda eğlenemem, gittiğim zaman gözüm başka yerlere kayar. "Servis yapılıyor mu, nasıl yapılıyor" diye sürekli kontrol ederim. Bu yüzden de eğlenemem. Eğlenmek bizim de hakkımız bu yüzden kendi yerim dışında başka yerlere gider, eğlenirim.

Sahil Hattına Ruby’nin Açılması Sortie’yi Nasıl Etkiledi?

Herkesin müşterisi var. Reina’nın kapanışıyla bizim müşterimizde artış oldu. Ruby’nin açılması bizi etkilemedi, zaten yıllardır arkadaş olduğumuz kişiler açtı. Ben zaten rekabet olsun istiyorum. Keşke Reina’nın yerine başka işletmeler açılsa. Bizim sol tarafımızda boş bir yer daha var, keşke orada açılsa. Rekabet iyidir, sektörü canlı tutar.

Ülkemizde Turist Sayısı Azaldı, Arap Vatandaşların Sayısı İse Arttı. Peki Sizin Restoranlarınızda Doluluk Oranı Nedir?

Arap vatandaşları genellikle otel rezervasyonları ile birlikte geliyor. Tabii mekanımıza girebilecek müşterileri yolluyorlar. Kalkıp öyle giremeyecek kıyafetli olanları genellikle yollamıyorlar. Bizler de kıyafete göre seçiyoruz. Özellikle hafta sonu yoğunluktan dolayı müşteri ayıklama zorundayız. Görünüşü ve kıyafeti uygun değil ise almıyoruz.

Peki Mekanlarınızdaki Yaş Aralığı Nasıl?

20 ve üstü diyeyim. Bir yaş aralığı yok. 50 ya da 55 yaşındakiler de eğlenmeye geliyor. 18 yaşını doldurmuş gençlerde geliyor.

Peki Sizin İçin Kendinizi Rahat Hissettiğiniz Yerler Nereler?

Kendimi rahat hissettiğim yerler; salaş yerler. Çünkü sektörün içinde olduğumuz için iyi- kötü tanınıyoruz. Bana bazen ‘’hoş geldin abi ‘’ demeleri bile bazen batıyor. Beni tanımamaları daha çok hoşuma gidiyor. Çay bardağımda rakımı içeyim, rahat rahat sohbetimi muhabbetimi edeyim isterim.

İlerleyen Dönemlerde Türkiye’deki Gece Kulüpleri Ve Restoranları Nasıl Buluyorsunuz?

Çok iyi yerlerde görüyorum. Bu sektöre özellikle dreams girdi ve çok büyük katkıları oldu. Dünyaca ünlü markaları getirdi. Türkiye’ye ihtiyacı olan şeyleri getirdi. Özellikle İstanbul çok büyük bir metropol. Her türlü imkan , mutfak, eğlence var. Çok zengin bir ülkeyiz ve büyük yatırımların olacağına inanıyorum. Dünyanın en gözde şehri burası. Her gelenin ağzı açık kalıyor.

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz