Mekan Gezgini
Tüm yazıları MEKAN ROTALARI Mekan Gezgini cansu@gecce.com 11 Şubat 2019 11:08

Lezzetine, tarihine, eğlencesine doyum olmayan mekanlar!

Çoğu zaman nereye gideceğimizi, nerede eğleneceğimizi, en lezzetli yemekleri nerede yiyeceğimizi bilemeyiz. Sizin için rotamı keşif yolculuğuna çevirdim. Tarihe dokundum, en keyifli akşam yemeğini yedim, sınırsız eğlencenin doruklarına ulaştım. Bu hafta planlarınıza yardımcı olacak mekanlara gelin hep beraber bakalım…

Lezzetine, tarihine doyum olmayan bir atmosfer : MAHKEME LOKANTASI


Söylenecek çok söz, anlatılacak çok hikayesi olan MAHKEME LOKANTASI’nın ilk olarak tarihi geçmişinden biraz bahsetmek istiyorum.

Milattan sonra 17 yılında Galata ve civarını gören Amasyalı coğrafyacı Strabon (ölümü M.S. 24) "incir ağaçları ile kaplı bir orman" diye bahsetmektedir. Galata'da ilk Hristiyan yerleşimi M.S. 2. yüzyıl sonlarında başlamaktadır. M.S. 330'da 2. Roma adı ile anılan Konstantinopolis'in 13. idari bölgesi olmuştur. Konstantinopolis'te altmış yıla yakın bir zaman sürmüş Latin işgalinin sona ermesiyle birlikte (1261), işgal sırasında tarafsız kalmış Cenevizliler ve Bizans devleti arasında Nif'de (İzmir Kemalpaşa) yapılan bir antlaşmayla, Cenevizlilerin Galata'da imtiyazlı yerleşimlerinin önü açılmış oldu (1267). 12. yüzyıldan itibaren Konstantinopolis’de, Cenevizlilerin yaşadığı, Galata Kulesi’nden Galata Köprüsü’ne kadar olan bölge Ceneviz Mahallesi olarak anılırdı. Fatih Sultan Mehmet, şehri fethettiğinde kendisine zorluk çıkarmayan Cenevizlilerin bölgede yaşamasına izin verdi.

Cenevizlilerin, Galata’da yaşadıkları dönem boyunca inşa ettiği pek çok yapı sonrasında şehrin simgesi haline gelmiştir: 1349 yılında Cenevizliler’in yeniden inşa ettiği Galata Kulesi, Perşembe Pazarı bölgesinde Ceneviz Mahkeme Binası, Ceneviz Hükümet Sarayı, Ceneviz Ticaret Sarayı ve Ceneviz Hapishanesi, eskiden Ceneviz mezarlığı sonrasında Dominik papazlarının kilisesi olarak kullanılan İstanbul’un fethiyle ise bugünkü adını alan Arap Camii ile beraber bu tarihi yapılar bölgede Ceneviz izlerini hala yaşatıyor. Perşembe Pazarı Caddesi’nde II. Mahmut Çeşmesi ve Serpuş Han’la beraber bu yapılar caddenin karakteristiğini oluşturuyor. Bölgede bir diğer önemli yapı Fransız tüccarların konaklaması için 18. yüzyılda Fransız elçisi Saint Priest tarafından yaptırılan St. Pierre Han’dır. 17. yüzyıl İstanbul’unu kayıt altına alan Evliya Çelebi “Galata demek meyhane demektir” derken, yine 17. yüzyıl şairlerinden Kaşif, Galata’nın “mey içmeye tövbe edenlerin tövbesini unutturduğunu” söyler. Ünlü Türk yazarlarımızdan Ahmet Rasim, “Beyoğlu temaşanın üst katı ise, Galata sokağa açılan giriş katıydı” der.
Galata, Bizans’tan Cumhuriyet dönemine kadar İstanbul’un eğlence hayatının önemli duraklarından biri oldu. Bölgenin hem kültürel hem tarihi atmosferi Mahkeme Lokantası tarafından da yaşatılmak isteniyor.
Bu tarihi dokuya temas etmeyenler, çok geç kalmadan Galata kulesinde ufak bir gezintiye çıkıp, öğle yemeğine Mahkeme Lokantası’na gelmeli. Büyük bir özenle hazırlanan mekanda öğle servisi de çok kalabalık olmasına rağmen nazik bir biçimde sunulmakta. İçtiğimiz çorbalar, yediğimiz ciğer ve testi kebabı tam puanı hak ediyor. Bu muhteşem tatların hemen akabinde tahinli muhallebi yemeyen pişman olur, benden söylemesi…

Eğlencenin son adresi: MORİ PERFORMANCE


Anadolu yakasının en büyük canlı performans mekanı olan MORİ PERFORMANCE sınırsız eğlencenin tek adresi olma yolunda...

İdealtepe sahildeki konumuyla birlikte kısa sürede Anadolu yakasının popüler mekanlarından biri haline gelen MORİ PERFORMANCE kaliteli ses, ışık sistemi ve özenle hazırlanmış dekoru ile yenilikçi eğlence kültürüne adete göz kırpar halde.
Haftanın 3 günü canlı müzik keyfi yaşatan mekan, birbirinden ünlü isimleri sizlerle buluşturuyor. Sırasıyla Şubat ayı programında sahne alacak olan isimler; Rubato, Güliz Ayla, Ege, Ayçın Asan ve Ayna Grubu. Hala bu ay gideceğiniz yerlerin programını yapmadıysanız, MORİ PERFORMANCE da muhteşem kokteyler eşliğinde sürprizlerle dolu bir gecce yaşayabilirsiniz.

Her şey o “SON KADEH” ile başladı


Eksen grubuna ait olan SON KADEH Nişantaşı Abdi İpekçi Cadde’sine çıkar çıkmaz tam karşınızda göreceksiniz. 80 kişilik modern bir meyhane. İçeriye girdiğinizde çok şık ve evinizin sıcaklığında bir mekan sizi kucaklıyor.
Ailenizle, dostlarınızla, sevgilinizle, iş arkadaşlarınızla rahatlıkla gidip, en güzel yemekleri yiyebileceğiniz ve size eşlik eden müzik ile hoş vakit geçirebileceğiniz SON KADEH vazgeçilmeziniz olmak için fazlasıyla iddialı.
8 çeşit mezesi, 3 çeşit ara sıcak ve ana yemekten oluşan fix menüsü ile damak zevkinize göre bir akşam yaşamanız da kaçınılmaz. Özellikle “balık kavurması” yediğiniz de uzun süre konuşacağınız bir lezzete sahip olduğunu göreceksiniz.

En yakınlarınızın oluşturduğu akşamlarınız da “SON KADEH”leriniz hiç bitmesin!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: mahkeme , lokantası , son , kadeh , mori , performance

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz