Mekan Gezgini
Tüm yazıları MEKAN ROTALARI Mekan Gezgini cansu@gecce.com 25 Nisan 2019 15:26

İzmir’den dünyaya Smyrna Boyoz

İzmir’de kahvaltı etme şansını yakaladıysanız boyozun lezzetini bilenlerdensiniz demektir… Memleketimin olmazsa olmazı boyozun lezzetini iyi bilenlerden olarak Smyrna Boyoz’un boyozları gibi lezzetlisini daha önce hiç yemediğimi de itiraf etmeliyim. İzmirlilerin 500 yıllık vazgeçilmez lezzeti olan boyoz, “Smyrna Boyoz” markası sayesinde artık dünyaya açılıyor.

1492’de İspanya’dan göç ederek önce Selanik’e sonra da İzmir’e yerleşen Sefaradların kazandırmış olduğu kültürel bir miras , 24 Nisan Çarşamba akşamı (dün) Ortaköy Feriye’de düzenlenen muhteşem bir davetle tanıtıldı.


Gül-Kenan Erçetingöz ev sahipliğinde Ortaköy Feriye’de düzenlenen davete iş dünyası, cemiyet hayatı ve basından birçok isim katıldı. Smyrna Boyoz’un 14 çeşitten oluşan boyozlarının tadı dün gecce tüm davetlilerin damağında kaldı. Tahinli, incirli, lime’lı, zeytinli, zahterli ve daha birçok çeşiti bulunan boyozlardan benim favorim çikolatalı oldu.


Gecce Gurme Kurulu üyelerinden Güneri Civaoğlu, Sermet Severöz, Yelda İpekli, Uğur Talayhan ve Dilara Koçak da davetliler arasındaydı. Smyrna Boyoz, Gecce Gurme Kurulu üyelerinden tam puan aldı.


Diyetisyen Dilara Koçak, boyozla ilgili düşüncelerini ise şu şekilde dile getirdi: “Herkes bana soruyor boyoz çok yağlı bu güzel lezzeti yiyerek nasıl zayıf kalabiliriz diye. Fransızlar nasıl her sabah kruvasan yiyerek incecik kalabiliyorlarsa, Türk kadınları da boyoz yiyerek formlarını koruyabilirler.”

Davet alanının ortasına kurulan ve 14 çeşit boyozun yer aldığı şölen masası, ihtişamlı görüntüsüyle herkesin iştahını açmayı başardı.


Tüm boyoz çeşitlerinin tadımının gerçekleştiği geccede Smyrna Boyoz’un tanıtım filmi gösterimi sonrası usta şefleri tarafından boyoz hamuru açılarak davetlilere adeta görsel bir şölen yaşatıldı.


Ivana Sert de Smyrna Boyoz’un şefinden boyoz yapımını öğrenmek için kollarını sıvadı.


İzmirli olarak Saba Tümer de Smyrna Boyoz’un eşsiz boyozlarını tatmak için davete katılanlar arasındaydı. Tümer neşeli kahkahalarıyla boyozun 14 farklı çeşitinin bulunmasının dikkatini çektiğini ekleyerek, “Daha önce boyoz yedim ama Smyrna Boyoz’un boyozlarını çok merak ediyorum” şeklinde konuştu.


İzmir’de boyozsuz kahvaltı olmaz derler… E gerçekten de olmaz. İzmirlilerin kahvaltı sofralarının olmazsa olmaz lezzeti olan boyoz, Smyrna Boyoz markası sayesinde artık dünya üzerinde birçok sofraya konuk olacak.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz