Elis Buse Araç
Tüm yazıları MEKAN ROTALARI Elis Buse Araç buse@gecce.com 13 Temmuz 2018 14:55

Etnik Lezzetler

Muhteşem manzarası ve gösterişli dekorasyonu ile göz kamaştıran Zeferan Restoran, Ajwa Otel’in en üst katında yer alıyor. Tarihi Yarımada'yı ve Prens Adaları'nın gören muhteşem deniz manzarasıyla, haftanın yedi günü 07.00 ile 24.00 saatleri arasında farklı tatları denemeyi seven ve Azerbaycan mutfağı düşkünü hem otel misafirlerini hem de dışarıdan gelen ziyaretçilerini ağırlıyor.


Azerbaycan mutfağının çeşitliliğini ve lezzetli mutfak kültürünü İstanbul’da hakkıyla temsil eden en iddialı ve belki de tek adres olduğunu söyleyebiliriz.

Burada dikkatimizi çeken en önemli detay; hoş geldin isimli ortaya gelen meze ve soğuk çeşitlerinin dostlar arasında paylaşılarak özellikle paylaşımcılığa ve bir arada olunmanın ne kadar ince ve derin bir husus olduğuna değinilmesi oldu. Ortaya gelen her yemek, pilav masadaki misafirler arasında sohbet eşliğinde paylaşılıyor..


Spesiyal lezzetleri arasında Lüle kebabı, tike kebabı gibi en geleneksel usulle hazırlanan özel kebaplar, pilav çeşitleri, Hazar Denizi’nin bereketini yansıtan balık yemekleri, kutab, kükü, düşbere çorbası gibi hiçbir restoranda kolay kolay rastlayamayacağınız çeşitlilikteki geleneksel Azerbaycan yemeklerine rastlayabilirsiniz. Zeferan’da özel hazırlanan taze meyve suları, Osmanlı şerbetleri ve alkolsüz kokteyllerin benzerlerini hiçbir yerde tadamayacağınızdan eminiz, deneyin içiniz ferahlayacak ve taze organik içecekler sizde detox etkisi yaratacak…

Bizce sadece pilav çeşitlerini bile denemek için gidebileceğiniz özellikle bir restoran. Perde pilavı şeklinde yine ortaya sunulan pilavı daha tatmadan mis gibi tereyağı kokusu iştahınızı açacak ve iyi ki buradayım demenize sebep olacak. Tattığınızda ise ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız. ☺


Manzara ve lezzetin nadiren bir arada bulunduğu mekanlardan; kesinlikle tavsiye ediyoruz…

Zeferan’da hakkıyla temsil edilen Azerbaycan mutfağı hakkında:
Çeşit bolluğu ile doğal malzemeler kullanılarak yapılan yemekleriyle ünlü Azerbaycan mutfağı bu zenginliğini bulunduğu bereketli coğrafyaya borçludur. Bütün yıl boyunca taze sebze ve meyvelerin bulunması, bölgelerin farklı coğrafi koşullarının getirdiği ürün çeşitliliği, bunların tek başına ya da başka ürünlerle birlikte uyumlu bir biçimde kullanılması Azerbaycan mutfağının zenginliğini yaratmıştır. Sadece ürün zenginliği değil, aynı zamanda çok değişik pişirme teknikleri ile bakır kazanlar, siniler, çömçeler (kepçe) gibi kullanılan mutfak gereçlerinin çeşitliliği de Azerbaycan mutfağını benzersiz kılan unsurlardan. Azerbaycan mutfak kültürü deyince komşu ve kardeş halkların mutfağının etkisinden de söz etmeden olmaz. Geçmişi yüzyıllara dayanan İpek Yolu üzerindeki ticaret sayesinde Azerbaycan’a komşu olan Kafkas boyları, Türkiye, İran, Arap, Çin ve Hint mutfak kültürleri etkileşim içerisinde harmanlanarak, çok boyutlu ve zengin bir mutfak kültürünün doğmasına vesile olmuştur. Bugün Azerbaycan mutfağına mahsus dolma çeşitleri, pilavlar, haş, bozbaş, çığırtma, çorba vb. yemeklere yukarıda andığımız halkların mutfağında da rastlamak mümkün.


Türk dünyası mutfak kültüründe seçkin bir yeri olan geleneksel Azerbaycan yemekleri genellikle etli, sebzeli, sütlü, hamur işli yemekler, pilavlar, kebaplar ve çorbalardan oluşmakta. Aynı türe ait yiyeceklerin pek çok çeşidinin olmasıyla dikkat çeken Azerbaycan mutfağında otuzdan fazla dolma ve sarma, elliden fazla da pilav çeşidinin olduğu biliniyor. Pilavın olmazsa olmaz eşlikçisi ise birbirinden lezzetli ve ferahlatıcı şerbetler. Gandab, kayısı, safran, iskanjabi, gül ve nar, khoshab, nane, reyhan, sumak ve daha onlarcasını sayabileceğimiz zenginlikteki şerbetler, eşlik ettiği yemeğin nefasetini artırıyor.


Kebaplarının lezzeti ve çeşitliliği ile ünlü geleneksel Azerbaycan mutfağında koyun eti bolca kullanılmakta; bunun yanında sıra da “mal eti” denilen sığır (dana) eti ile kanatlı hayvanların etleriyle av kuşlarından yapılan yemekler de oldukça çeşitli. Hem etin hem de balığın kullanıldığı az sayıdaki mutfaklardan biri olan Azerbaycan mutfağı bu zenginliğini Hazar Denizi’ne borçlu. Hazar Denizi’nin bereketli sularında bulunan morina gibi lezzetli balık türleri ve havyar da bu bölgenin mutfağında sıklıkla kullanılıyor. Azerbaycan mutfağında “lüle kebabı”, “tike kebabı”, “haşıl” ,”umaç”, “hengel”, “düşbere”, “erişte” gibi hamur ve et yemekleri öne çıksa da, bu mutfağın en önemli öğelerinden biri de taze olarak doğranmadan tüketilen yeşillikler. Kahvaltı dahil olmak üzere tüm öğünlerde bolca tüketilen kişniş, tere, reyhan gibi yeşillikler, sofraların hem süsü, hem lezzeti hem de şifası.

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Zeferan Restaurant

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz