Sitare & Özlem
Tüm yazıları MEKAN ROTALARI Sitare & Özlem sitare@gecce.com, ozlem@gecce.com 05 Nisan 2018 13:27

Eski zamanların yeni meyhanesine ufak bir yolculuk!

Yıl olmuş 2018 ama siz arada şöyle bir zamanda yolculuk yapıp geçmişe gitmek istiyorsanız bu önereceğim mekan yeni rotanız olacak. Arkadaşlarınızı toplayıp gidebileceğiniz, kutlama yapabileceğiniz, eşiniz ya da sevgilinizle güzel vakit geçirebileceğiniz bu mekan için bana şimdiden bir teşekkür borçlusunuz.

En başta söylemek isterim ki meyhanelerle aram çok iyi değildir. Benim eğlence ve sohbet anlayışım biraz daha farklı... Yine bilenler bilir. :) Ama derseniz ki ‘Bir çilingir sofrası olsa oturmaz mısın?’ sabaha kadar kalkmam. Çilingir sofralarını çok severim. Meyhaneler bana hep Yeşilçam’ı anımsatmıştır. Malum tiyatro ile bu kadar haşır neşir olunca izlemediğim Türk filmi kalmadı. Zengin kızın fakir oğlana bir salaş meyhanede ‘Nayır Nolamaz’ diyerek başladığı o cümlelerden bahsediyorum.


İşte bundan mütevellidir ki benim gideceğim meyhane biraz salaş, biraz modern olmalı... Tamam tamam sıkılmadan konuya giriyorum. Kalamata, şu sıralar uğrak noktam haline geldi. Adını bildiğiniz üzere çilingir sofralarının vazgeçilmezi Kalamata zeytininden alan bu mekan Türk Sanat Müziği ve Rum ezgilerinden oluşan geniş repertuarıyla da size güzel bir eğlence sunuyor.


Beşiktaş’ta bulunan Kalamata Meyhanesi, tam da istediğim gibi klasik meyhane anlayışını biraz daha modernize ederek yeni nesle uygun hale getiriyor. Hem nezih hem salaş bu mekanda dekorlarda da sadelik hakim... Böylece çok fazla gözleriniz yorulmuyor. Her sofranın samimiyet üzerine kurulu olduğu bu mekanda bu anlayışa göre hizmet veriliyor. Konuklar o kadar içten fakat laubali olmadan ağırlanıyor ki kendinizi adeta evinizde gibi hissediyorsunuz.


Ben gittim gördüm. Kurdum çilingir soframı, dinledim Türk Sanat Müziği’ni azıcık gözlerim doldu, azıcık güldüm. Geccenin sonunda ise arkadaşlarıma “Eeee haftaya da geliyoruz değil mi?” dedim.

Bir sonraki yazıma kadar görüşmek üzere... Mekansız kalmayın :)
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Kalamata Meyhane

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz