Sitare & Özlem
Tüm yazıları MEKAN ROTALARI Sitare & Özlem sitare@gecce.com, ozlem@gecce.com 27 Mart 2018 15:54

Develi'yle Antep'e kısa bir yolculuk!

Merhaba vegan olmayan dostlarım :) Biliyorum ki bu satırları yazarken birileri bana fena kızacak. Bu benim suçum değil ki. Benim annem Antep’li... Mümkün mü benim et yemeden büyümem? Bence değil! Velhasıl kelam her şeyde olduğu gibi bu konuyu da annemin üstüne atmayı başardıysam gelelim kebabın İstanbul’daki en güzel yerlerinden birine. Develi1912...

Tabi artık eskisi kadar yeni keşifler yapamıyorum. Fırsat bulduğumda da evime yakın olan sürekli namını duyduğum Develi’yi bir ziyaret edeyim dedim. İtiraf ediyorum hafta sonu canım kebap çekti. :) Develi Florya’nın hafta sonlarına özel kahvaltıları olmasına rağmen buna yetişemedim. Antep’in yöresel kahvaltısını bilmeyenlere bir küçük dip not düşeyim. Develi Florya’da Antep’e özgü bir kahvaltı şöleni yaşanıyor.


“Eeeee Begüm sen ne yedin? Anlat artık!” dediğinizi duyar gibiyim. “Çek usta oradan iki Adana” demiş olabilirim. Şaka şaka bir porsiyon kebap yedim. Sonrasında da hayatımda tek sevdiğim şerbetli tatlı olan baklavadan yedim. Beni tanıyanlar diyete ne oldu diye merak ediyorlarsa etmesinler. Arada kaçamaklar şart. :) Kebabın olduğu anı izlerken aklımdan tek geçen şey etin ve kebabın tek adresi Develi Florya olabilir düşüncesiydi. Güzel sunumuyla servis edilen Türk lezzetinin eşsiz lezzeti kebabı tadarken Doğu’ya doğru kısa bir yolculuk yaptım. Ağızda lokum gibi dağılan et hem taze hem kullanılan baharatlarla iyi harmanlanmış. Kebabın yanında gelen acılı ezme, çiğ köfte ise bana anneannemi hatırlattı. Ne de güzel yapardı. Ruhu şadolsun. Develi Florya sizlerin ayağına yöresel lezzetleri hiç bozulmadan getiriyor.


106 yıllık bir işletmenin 30 metrekarelik bir alanda 4 kişiyle başladıkları bu yolculuk şimdilerde ülke sınırlarını aştı. Ayrıca Develi Florya konuklarıyla o kadar içten ve samimi ilgileniyor ki konuklarının eleştirilerine kulak veriyor. Başka işletmeler gibi kulaklarını tıkamıyor.


Gelgelelim kebabımdan sonra yediğim Antep fıstıklı baklavama... Baklava sizi susatıp, boğazınızı yakıyorsa o baklava yenmezmiş. Biz öyle öğrendik. Ama bu öyle değildi. Fıstığından kısılmamış, güzelce açılmış baklava bana 1 sene yeter artar bile... Şimdi sizlerin yeni rotasını belirliyorum. Develi Florya’yı ajandanıza bu hafta not edin.

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Develi

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz