Berfe Sancar
Tüm yazıları MEKAN ROTALARI Berfe Sancar 22 Kasım 2021 21:45

Zorlu’nun Işıltısı: MORINI

Zorlu Center içerisinde yer alan İtalyan Restaurant’ı Morini, daima büründüğü sade şıklığı ve zerafetiyle ışıl ışıl parlıyor. Yarattığı görkem; bizi duymaktan hoşlandığımız bir dinleti, müzik tınısına götürüyor. Morini, yeme-içme sektöründe kendine has konumu ile dikkat çekiyor. Peki Morini sektörde nasıl bu kadar hızlı bir şekilde büyüdü ve markalaştı?

Edward de Bono der ki; “Eğer bir hedefiniz yoksa o hedefe nasıl varabilirsiniz?” Morini’de, New York ruhunu Zorlu Center’a taşıma fikri hedefe dönüştürüldü. Bu cazibeli ve iddialı hedef kusursuzca yön buldu. Yön bulması için bütün koşullar oluşturuldu.


7 Michelin yıldızlı Şef “Michael White” imzalı yemekler ile Morini için aksi düşünülemezdi bile! Michael, İstanbul Morini için özel bir menü hazırladı. Bu menüde birçok New York’lu sanatçının favori yemeği de yer almakta. Bu ünlü simaların Morini’ye ilgileri benim mekana daha fazla sempati duymamı sağladı. Otantik İtalyan mutfağının hakim olduğu bu restorantın menüsünü bu denli popüler kılan bir diğer ayrıntı, elde açılan makarnalar. Günlük olarak, emek verilerek hazırlanan her çeşit makarna ile Morini misafirlerinin vazgeçilmez noktası olmayı başarıyor.


Üç kadın tarafından gerçekleştirilen bir hedefin meyvelerinin toplandığını görmek de Morini’ye karşı olumlu bakışımın bir parçası. Yüksek tavanlı, loş ışıklı, hafif müzikli, sanatın ihmal edilmediği tablolu ve objeli duvarları... Ve sayamadığım birçok ufak dokunuş ile klasik-modern karışımı bir tarz tutturan Morini’nin her anlamda yaptığı işe tüm ciddiyetiyle asıldığını görmek, başarının tesadüf olmadığını bizlere yeniden hatırlatıyor.

Tarabya’nın Kıyı’sında Bir Yerlerdeyiz...


Tarabya’nın Kıyı’sı, 1966’dan beri süregelen kalitesi ile tüm zamanların en iyi balık restaurantı olarak parmakla gösteriliyor. Bence başarı, hakedilen bir mertebe olmak yerine popülerliği daima korumak demektir. Asla bundan ödün vermeyen Kıyı, aksine gün geçtikçe kalitesinin üzerine popülerlik de katıyor.

Peki bunun sırrı ne? Mezatta yıllardır en iyi ve en taze balıkları görmemiz. Üstelik balıkların pişirilmesi ve sunumu tahminlerinizdeki kadar kusursuz. Kıyı Balık’ta, Boğaz’a karşı izlenimlerimizi kafamızda tartarken gelen mezeleri gördüğümüzde de aslında her şeyin aynı olduğunu ve değişimin birtek sezonuna göre balık türlerinin farklılaşmasında yaşandığını görüyoruz.

Bu müessesenin standartları, davranış ve hizmet olarakta oldukça naif. Gelen misafirler mutlaka yakın çevresine Kıyı önerisinde bulunuyor ve çok iyi karşılandıklarını dile getiriyorlar. Zaten kitle hakimiyetinin oldukça düzeyli olduğunu sizde gittiğinizde anlarsınız. Saygın ve mütevazı kimlikteki kadınlar ve beyler kadehlerini tokuştururken keyifli bir akşam geçirmek için muhtemelen en uğrak yerlerinin olduğunu düşündüğümüz Kıyı Balık’a geliyorlar.

Birçok değerli sanatçının çalışmalarıyla süslenen duvarlar hislerimizi biraz nostaljiye biraz da huzura götürüyor. Fotoğraflara ve resimlere bakarken restaurantın içinde kendinizi masadan kalkmış ve avare gezinen biriymiş gibi bulabilirsiniz. Ara Güler ve Kamil Fırat gibi sevdiğim sanatçıların çalışmalarını görmek beni çok mutlu etti.


Demem o ki; Kıyı Balık klasikleşmiş lezzetleri, denizin derinliklerinden sofraya taptaze sunumlar ile gelen balıkları, mezeleri, gelen misafirleri, karşılaması, hizmeti ile el değmeyen bir güzelliğe sahip. Sizde Kıyı Balık’a gitmek isterseniz rezervasyon yaptırmayı unutmayın! Naçizane ricamı da unutmayın. En sevdiğim lezzetini tadın. LAKERDA!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: morini , kıyıbalık

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz