Gürkan Boztepe
Tüm yazıları MARKA DOKTORU Gürkan Boztepe [email protected]
11 Mayıs 2020 22:45

Turizm Bakanlığı Açıklama Yaptı Ama?

Konaklama tesisleri ve yeme içme tesisleri, Korona sonrası sertifikasyon ile açılıyor. Çalışma detayları için bu konuyla ilgili genelge hazırlanıyor. İçerik, turizm tanıtma ajansı web sayfasından açıklandı. Kontrol mekanizmasında madde sayısı 240'larda...


İzlenecek Süreç ve Hedef

Turistik işletmelerin, tüketicinin beklentilerini karşılayıp olumlu algı ve rekabet üstünlüğü yakalamaları için öncelikle; tüm süreci yönetecek bir yönetici görevlendirmeleri, tüm departmanlarına yönelik protokoller hazırlamaları, çalışanlara bu konularda eğitim verilmesini sağlamaları, hijyen ve dezenfeksiyon ile sosyal mesafe konusunda etkin çalışma yürütmeleri, doğru gıda hijyeni ve güvenliği uygulamaları ve Covit-19 bulaşma risklerini azaltma süreçlerini tamamlayıp, çalışmalarını etkin iletişim yöntemleri kullanarak Türkiye’de ve Dünya’da duyurmaları ve farkındalık yaratmaları hedeflenmektedir.

Bu konu ile ilgili etrafta pek çok dedikodu dönmeye başladı. Kimisi diyor ki Bilim Kurulu, sektör temsilcileri ile iyi niyetli bir çalışma gerçekleştirmiş. Kimine göre ise iyi niyetli ama ütopik. Uygulanabilirlik ihtimali zayıf. Ayrıca sadece 2-3 sivil toplum örgütü genel sekreteri ile bu kadar olur. Ülkemizin geneli için değil de sadece Antalya’daki beş yıldızlı oteller ve onların restoranları için hazırlanmış bir çalışma diyenler de az değil.

Eleştirenlerden biri de sevdiğimiz dostumuz, deneyimli turizmci Cem Polatoğlu...
Cem Polatoğlu şöyle açıklıyor;
''Her şey dahil otellerde olacak olası durumu kaleme aldı, hemen hesap yapalım. Antalya’daki beş yıldızlı oteller ortalama 500 kişilik. Hiç açık büfe kuyruğu olmadığını düşünsek bile, alacaklarımızı seçip garsonların tabağımıza koyması yaklaşık 5 dakika gerektirir. Ben tek tabakta doymam. En az iki kere sıraya girmem lazım. Çünkü bunun eti var, sebzesi var, salatası, meyvesi, tatlısı, içeceği var. Bu durumda her misafirin servis için 10 dakikaya ihtiyacı var. 500 kişiden hesap edelim. Toplamda 5000 dakika yapar. 60’a bölüp kaç saate ihtiyacımız var ona bakalım. 80 küsür saat. Yani 1 aşçı servise çalışsa 80 saate ihtiyacımız var. 10 aşçı kullansanız 8 saate ihtiyacımız var ki sosyal mesafe ile bunun için 20 metrelik banket gerekir. 20 aşçı kullansanız 40 metre ve 4 saate ihtiyacınız var. 40 aşçı içinse 80 metre ve 2 saat servis süresine. Bence pratikte imkansız görünen bir iş. Bir de buna sosyal mesafeli kuyruğu eklersek ve müşterinin yarısı yemeğe gelse 250 kişi 500 metre kuyruk yapar. Otelin uzunluğu bu kadar var mı acaba? Aslında otelci arkadaşlarımızın yorumu nedir, o önemli.''


Bu önemli yorum haricinde Bodrum, Kuşadası, İstanbul hatta Karadeniz'de bulunan otelci arkadaşlarımızdan da önemli eleştiriler geliyor. Özellikle üç ve dört yıldızlı otellerden... Bunun haricinde İstiklal caddesinde minik restoranlar, meyhaneler ve kafelerin sistemi işletebilmesi mümkün gözükmemekte. Mesela Çiçek Pasajı, Nevizade veya Nişantaşı'nda bulunan kafeler nasıl işleyecek? Bazı maddeleri aşağıda belirtmek isterim:

* Masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arasında ise 60 cm mesafe bırakılmış mı?
* Yeme & içme alanlarında servis ekipmanları, servis öncesi ve sonrası düzenli olarak temizleniyor mu?
* Ortak kullanımda olan çay & kahve makinası, sebil, içecek makinası ve benzeri cihazlar kaldırılmış veya misafirlere bir görevli aracılığıyla bu cihazlardan içecek verilmesine dair düzenlemeler gerçekleştirilmiş mi?
* Yemek Masaları ve mobilyalarının, masa üstü ekipmanlarının (tek kullanımlık olanlar hariç) alkol bazlı ürünler ile temizlikleri her müşterinin kullanımı sonrasında gerçekleştiriliyor mu?
* Masa üzerinde tek kullanımlık tuzluk, biberlik, peçetelik bulunuyor mu?
* “Açık Büfe” uygulamasının sürdürülmesi durumunda, büfede bulunan yiyeceklerin misafirler tarafından alınmaması ve yiyeceklerle temas kurmalarına yönelik bir cam siperlik bulunuyor mu? Önlemler dahilinde bir görevli tarafından istenen yiyeceklerin misafire verilmesi sağlanıyor mu?
* Misafirlerin ve personelin ulaşabileceği alanlarda alkol bazlı el antiseptiği/dezenfektanı vb. malzemelerin varlığı mevcut mu?
* Denetlemeyi kim yapacak? Gizli denetleme halk tarafından olabilecek mi?

Bunun yanı sıra Fine-dining restoranlara insan niye gitsin? Gece klüplerinde yasak olduğunu bile bile sigara yakıpta; ''Cezasını öderim kardeşim!'' diyen tipler gibi insanlar çıktığında mekan işletmecileri ne yapacak? Korona önlemlerini hiçe sayan insanlar alkolün etkisi ile yan yana durmak isterse ne olacak?

Hastalık sanki bizi yendi gibi...

Bu konulara çözüm önerilerim olacak ama haftaya!


Beni izleyin, kalın sağlıcakla …
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: gürkan , boztepe , köşe

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz