Gürkan Boztepe
Tüm yazıları MARKA DOKTORU Gürkan Boztepe [email protected]
24 Kasım 2021 11:57

Louisana yemekleri

New Orleans mutfağı ortak kapsar yemekleri ve gıdalar New Orleans, Louisiana, Amerika Birleşik Devletleri'nde belki de en belirgin şekilde tanınan bölgesel mutfaktır.

Yemeklerden bazıları New Orleans'ta ortaya çıkarken, diğerleri şehirde ve Mississippi Nehri Deltası ve güney Louisiana gibi çevresinde yaygın ve popülerdir. New Orleans mutfağı, Creole mutfağı, Cajun mutfağı ve soul yemeklerinden büyük ölçüde etkilenir. Deniz ürünleri de mutfakta önemli bir rol oynar. New Orleans'ta icat edilen yemekler arasında po 'boy ve muffuletta sandviçleri, istiridye Rockefeller ve istiridye Bienville, pompano en papillote ve muz Foster gibi yemekler bulunur.


Sulak bölgede neler var neler ,mesela domuz yağı.

Güney'de bataklık yemekleri çok moda; mesela su sıçanı, kuyruk başına 6 usd,y erli halkın sevdiği ürünler adı; rakun

Gambo sevilen başka yemek. Bu mutfağın adı Cajun mutfağı.

Burası için Dünya’nın sonu denmekte.

Creole mutfağı, New Orleans bölgesine, Fransız, İspanyol, Batı Afrika ve Amerikan Yerlilerinin mutfağına özgü bir füzyondur. Aynı zamanda daha sonra Almanya, İtalya ve diğer yerlerden gelen göçmenlerden de etkilendi. Fransız yemekleri gibi, bazen zengin soslardan ve karmaşık hazırlama tekniklerinden yararlanır. Kreol yemeklerinde genellikle soğan, dolmalık biber, kereviz, domates ve bamya bulunur . Cajuns torunları Acadians , edildi Fransız-Kanadalı sömürgeciler ihraç dan Maritimes İngilizler. Acadalılardan bazıları 1760'larda ve 1770'lerde güney Louisiana'nın kırsal bölgelerine yerleşti. Cajun'lar kendi lehçelerinde Fransızca konuşuyorlardı . Bazıları diğer insanlarla evlendi ve bu nedenle modern Cajun'ların bazı Akadya dışı soyları var. Cajun mutfağı da kısmen Fransız mutfağına dayanmaktadır ve ayrıca soğan, dolmalık biber ve kereviz gibi yerel malzemeleri kullanır. Doyurucu, rustik yemekler, tadı karmaşık ancak hazırlanması daha kolay olma eğilimindedir. Kreol mutfağına kıyasla daha az balık ve daha fazla kabuklu deniz ürünü, domuz eti ve av eti kullanır. Cajun yemekleri her zaman baharatlı olmasa da sarımsak, acı biber ve fileto tozu gibi pek çok çeşninin eşsiz kullanımıyla bilinir . Ruh yemeği , kölelerin Afrikalı-Amerikalı torunları tarafından yaratıldı . Güney Amerika mutfağıyla yakından ilgilidir , ancak kökenleri Batı Afrika'ya kadar uzanmaktadır. Genellikle ekonomik malzemelerle yapılan doyurucu, lezzetli yemekler içerir. Soul food New Orleans'ta çok popüler.

Sıçan yahnisi en popüler yemek.

Bamya. 18 yüzyılda Louisiana'da icat edilen 'gumbo' kelimesi bamya anlamına gelen 'gombo' kelimesinden kaynaklanıyor. ...

Jambalaya. Jambalaya'nın kökenleri Yeni Dünya'da İspanyolların varlığına bağlı...
Po Boy. ...
Kaplumbağa Çorbası ...
Muffuletta. ...
İstiridyeler. ...
beignets. ...
Kırmızı fasulye ve pilav.

Lafitte ise Balık ünlü; Deniz ürünleri , New Orleans mutfağında önemli bir rol oynar. Şehir, Mississippi Nehri'nin Meksika Körfezi'ne aktığı yerde bulunuyor , bu nedenle sakinleri hem tuzlu su hem de tatlı su balıkları ve kabuklu deniz hayvanlarının zengin çeşitlerine erişebiliyor .
Bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla…
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Gürkan Boztepe

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz