Gürkan Boztepe
Tüm yazıları MARKA DOKTORU Gürkan Boztepe [email protected]
14 Eylül 2021 10:29

Kış geldi! İstanbul'da hangi mekanlar popüler?

Gecce köşe yazarlığı süresince köşe yazılarımdan 18 yılda baktım ikinci kitap oluşmuş, değerli Kenan ağabey yazılarıma sağolsun karışmıyor ben de Gecce Mekan'da ‘’Diyalektik materyalizmin yemek ile bağlantısına’’ kadar detay konulara girmişim...

Ama aslında Gastronomik mekanları yazmak çok önemli. Neden mi? birincisi yeni açılan mekanlara örnek ve feyz alınması açısından ikincisi değerli mekan sayısı artarsa Gastronomi Turizmi ile ülkemiz kazanır o yüzden.

Gastronomi emekçilerimiz ne kadar artarsa valeden aşçıya kadar herkes ekmek kazanır.

Az önce bir şefimizi çalışmak için yolladığımız yer Mısır. Evet yanlış duymadınız Mısır. Orada 5 yıldızlı otel grubunda işe başladı aldığı maaş aylık; 6500 USD.


Eskiden aşçıya kız verilmezdi ama durum değişti.

Bu konuda Gastronomiyi moda haline getiren TV Programlarının da çok etkisi var.


Dün Somer şef, Murat Bozok, Jale Balcı şeflerimiz ile World food fuarındaydık. GTD olarak önemli bir panel gerçekleştirdik.

Konu başlığı: ’’Gastronomik ürünlerin ihracatında şeflerin önemi’’

Kendileri dünya vizyonu olan çok önemli şefler. Panelimiz izleyici açısından yoğun talep aldı.


Bence önemli ve nitelikli bir organizasyon oldu.

Gelelim şimdi mekanlara ;

İstanbul’a tatilden geldiniz, çocuğu okula yazdırdınız eşiniz ile gidebileceğiniz lezzetler için bu haftalık birkaç önerim:


*Dönerci Serkan Usta; Etiler Nispetiye’de muhteşem işler yapıyor. Bence genç yatırımcı Salih ve Lezzet ustası Serkan ve Genel müdür Haydar Pehlivan ekibi ile tanışmadıysanız sakın geç kalmayın. Burası çok nezih ve lezzetler, sunumlar çok başarılı sakın gecikmeyin.


*Anadolu yakasında iyi bir et yemek için adres belli Ataşehir'de Kalbur Et:

Metin kardeşimiz bu bölgede lezzette ve sunumda artık bayrağı zirveye taşıdı. Kendisini tebrik ediyorum. Uzun süredir gidemedim en kısa zamanda Gecce ekibimiz ile gitmekte fayda var. Anadolu Yakası'na gelen Gastronomi Turistleri için orada özel bir çalışma yapmamız lazım.

*Develi: Nuri Develi kardeşim bence çok iyi bir mekan işletmeciliği değil aynı zamanda dededen gelen aile kültürünü de zirveye taşımış özel bir insan. Özellikle zor geçen pandemide yatırımlarına devam edip Florya'da mükemmel bir mekan yaptı. Gidemedim ama en kısa zamanda gideceğim. Babasına ve kızlarına olan düşkünlüğü ve hasssiyeti örnek eş baba ve oğul olarak tüm sektörde parmakla gösterilecek ‘’değerli insan’’ olarak ülkemiz için kendisi bir kazanç olmaya devam ediyor. Sosyal medyasını takip ederseniz işkolik ve ailekolikliğini daha iyi gözlemlersiniz.

*Sarı: Eviniz Florya-Bakırköy hattına yakın ise muhteşem bir mekan daha açıldı;Sarı. Sarı gerek mekan gerekse lezzetler olarak çok başarılı sakın bu mekanı pas geçmeyin. Hatta eviniz farklı yerde olsa bile gidin selamım ile memnun döneceksiniz.

Mekanların üzerinde çok önemli bir haberi dün radyodan dinledim ve çok gurur duydum.’’Berhudar ol yavrum’’ şarkısını Meksika'da İspanyolca söyleyen bir grup varmış. Bu grup dönüp Orhan Baba’ya beğendiniz mi diye Türkçe sormuş. Orhan Gencebay ağabeyimiz ise çok beğendim demiş. Ne güzel bir sanatçı için daha ne olsun. Yaşarken hakeden değerli insanları onurlandırmak çok kıymetli. Bu noktada Yunus Emre Enstitüsü Şeref Ateş ve ekibine de buradan teşekkür etmek lazım. Bu vakıf ile GTD olarak biz Romanya’da da Türk Mutfağını tanıtma çalışmalarında birlikte olduğumuz için ne kadar kurumsal ve titiz çalıştıklarını iyi biliyorum. Şeref Ateş bey de çok kıymetli bir başkan.

Bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla iyi haftalar …
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Gürkan Boztepe

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz