Gürkan Boztepe
Tüm yazıları MARKA DOKTORU Gürkan Boztepe [email protected]
13 Ekim 2021 11:27

İstanbul'da oturduğun yeri söyle seni söyleyeyim...

Bölgeye göre kişilik testi yaptırdınız mı? Nerede oturuyorsun bak hemen kişilik analizin çıksın.

Cihangir: Genelde sanatçı veya yabancı ülkeden çalışmaya gelmiş cafe, bar ortamını seven, kedi seven, insan seven zararsız insansın.

Çengelköy: Eski İstanbul'u özleyenlerdensin, deniz seversin, Pazar günü Çengel'e, Çınaraltı'na asla gitmezsin.

Beylikdüzü: Paket servisi çok seversin, Metrobüs olmadan asla diyenlerdensin.

Nişantaşı: Vale ve cafe seven insan. Özellikle ya doktorsun ya da doktora gelensin. Burası Avrupa diye düşünüyorsun ama vale orada oturmuyor.

Etiler: Etiler'de oturuyorum havası basmak istemeyenler zaten Akatlar’da oturuyor.

Etiler'de apartmanda oturuyorsan otopark sorunun var demek. Akmerez'de yemek yiyebiliriz. Öğlen Papermoon mesela…

Şişli-Gayrettepe-Mecidiyeköy: Newyork'tan daha kozmopolit. Burada oturuyorsan öğrenci de olabilirsin homeoffice şeklinde çalışan da... Ama bil ki sepetle gelen kapıcıdan ve otoparkçılardan kaçışın yok.

Beşiktaş: Gerçekten doğma büyüme Beşiktaşlı isen çok üzgünsündür. Dışarıdan o kadar yabancı oralara geldi ki. Ama çarşı hala çarşı. Dönerci ağırlıklı olsa da…

Kemerburgaz: Burası aslında yokuşu olmayan çağdaş bir lokasyon ama kum kamyonları o nezihliği bozalı yıllar oldu. İlk kurulma aşamasında stüdyo formatında bir yaşam düşünenler şimdi daracık düşünülmüş yollarda arabası ile trafikte stres halinde bekliyor.

Halbuki benim en ümitli olduğum bölgelerden biriydi. Kemerburgaz evlerinde oturan mutlu azınlık içinde adını yazmak istemediğim gazeteci tayfası nedense çok fazla. Çalışınca neden olmasın.

Arnavutköy: Eski İstanbul sevenler en huzurlu yerlerden biri ama pahalı balık lokantaları ve vale terörü size sinirlendirmeye başlamıştır.

Yeniköy: Tansu Çiller’in yalısı hattı gayet huzurlu. Bölge yeşil evler iyi korunmuş. Tepelere çıktıkça mükemmel manzara var. Oturulması gereken yerlerden. Ama evler pahalı ne alırsan 20 milyon USD'de başlıyor. Miami'den alırım daha uygun yatımı da önüne park ederim.


Ataşehir: Sonradan yaratılan bu bölge aslında çok modern ve üst düzey çalışan grup için temiz evler anlamına geliyor. Ama fiyatlar yine saçmaladı. 3+1 ev 2 milyon TL istiyorlar. Yollarda aynı Kemerburgaz gibi 1.viteste gidiyorsun. Niye evleri dikiyorsun ama yine yollar daracık kaldı. Ülker Arena,P aladium-216 AVM vbavmlerde gelen insanlar ve Ataşehir Mimar Sinan Camii gibi yapıtlardaki insanlar ise aracını park edecek yer sorunu yaşıyor. Bu kısım nedense hiç düşünülmemiş.

Sarıyer: Eskiden Sarıyer börekçisi veya balıkçılara gider huzur içinde bir günü komple geçirebilirdiniz şimdi ise kalite nedense düşmüş. Otopark sorunu burada da var. Nostaljik markaları yeşerteceğimize fastfood satan yerler ortalığı kaplamış. Oradan merkeze gitmek için yine araba lazım.


Balat Fener: Burası tam fotoğraf çekmelik. Babamın yaşadığı yerler. Mükemmel alanlar. Müslüman, Ermeni, Hristiyan hepsinin kardeşçe yaşadığı Haliç'e kıyısı olan insanı 100 yıl önceye götüren nostaljik mahallelerden oluşmakta.

Oradaki üniversite en güzel yeri alsa da ara sokaklarda makinenizle dolaşmanızı tavsiye ederim.

Fatih: Ramazan ayında Sigara içiyor diye yumruk ile bir kişiyi komalık hale getirilen yer diye anmak istemiyorum ama düşündükçe aklım almıyor. Aslında o kadar güzel yapılar ve mekanlar var ki,,

Özellikle Hırka-ı Şerif v.b. pek çok güzel mekan ve cami var.

Asitane gibi mekanlar arttırılmalı.

Bağdat Caddesi: Burası İstanbul’un en güzel caddelerindendi ama buraya da yeni apartmanlar sebebi ile yıkım döküm işleri başladığından beri tadını kaçırdılar. Kum kamyonun varsa gel yoksa gelme.

Beykoz Acarkent: Param var burada oturuyorum. Haberin olsun. Aslında parayı da sonradan kazandım. Hatta buradaki ağaçlar kesildi benim villa için fena da olmamış hani… Ama kapı güvenliği çok zayıf canım.

Kavacık: Buraları eskiden köydü acayip değerlendi. Hele plazalar yapıldı beyaz yaka sahaya indi. Bayramoğlu Dönercisi trafiği çok etkiledi ama düzelecek.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Gürkan Boztepe

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz