Banu Gözübüyük
Tüm yazıları İLETİŞİMİN GÜCÜ ADINA Banu Gözübüyük banu@gecce.com
12 Mart 2019 13:54

Ne bekliyoruz? Ne alıyoruz?

Bir “Dünya Kadınlar Günü” daha geride kaldı.

Türkiye’de kadın-erkek eşitliği konusu böyle günlerde daha da perçinleniyor. Söylemlerde '' kadın ve erkek eşittir '' deniyor peki uygulamalarda bunu görebiliyor muyuz?

Aslında her şey kullandığımız kelimelerle başlıyor. Cinsiyet ayrımcılığını tetikleyen söylemler, ayrımcılığı daha çok zihinlere kazıyor ve toplumsal cinsiyet rollerinin de nesilden nesle taşınmasına yol açıyor.

Köken veya cinsiyet farketmeksizin hepimiz öncelikle insanız. Önce dilimizi düzeltelim. Çünkü konuştuklarımız davranışlarımıza yansır. Davranışlar ise alışkanlıklara dönüşür. Ancak bu bilinçle hareket edilirse, daha eşit toplumlar yaratılacağına inanıyorum. Çünkü cinsiyet -eşitliği- reddedemeyeceğimiz bir olgu ve bir gerçek.
Kadın-erkek eşit-sizliğine dikkat çekmek için yurt dışında düzenlenmiş bir çizim yarışmasında bakın nasıl tablolar ortaya çıkmış:

Samuel Akinfenwa Onwusa, İspanya

Agata Hop, Polonya

Olga Schikunov, Almanya

Evde, işte, sosyal yaşamda... eşitsizlik her yerde.

Türkiye’de 8 Mart için bir çok marka kadınların çalışma ve sosyal hayatta erkeklerle eşit haklara sahip olmasının ve kadın haklarının korunmasının önünü açan bu önemli gün için dikkat çekici kampanyalar hazırladılar. Benim içlerinde en çok beğendiğim Karaca’nın söylemi oldu:

“Kadın dediğin bulaşıkları değil, tabuları yıkar. Yerleri değil, alnının terini siler. Hesap vermez, hesap ister. Başını değil, demirleri eğer. Kadın dediğin her şeyi bilir, asla pes etmez.”
Nokta.

Kelimelerin Gücü

2004 yılında Japon bilim insanı Mesaru Emoto kelimelerin gücünü göstermek amacıyla bir araştırma yaptı. Deneyde pirinç kaynatılarak üç eşit kaba dağıtıldı. Birine pozitif, birine negatif ve diğerine ise nötr etiket yapıştırıldı.

Bir ay boyunca her gün pozitif etiket olan kavanoza güzel sözler söylendi. Tam tersi ise negatif etiket taşıyan kavanoz için yapıldı. Bu kavanoza doğrudan hakaretler ve kötü sözler söylendi. Ay sonunda ise güzel sözler söylenen pozitif etiketli kavanozdaki pirinç aynı kalmış ve hiç kötü koku yaymamıştı. Öte yandan negatif etiket yapıştırılıp kötü sözler söylenen kavanoz küflenmiş ve kötü kokular yaymaya başlamıştı.

Bu deney bize kelimelerin ve ilettiğimiz mesajın gücünü gösteriyor. Bu olay pirinç gibi basit bir yiyecekte bile gerçekleştiyse kim bilir çevremizdeki insanları nasıl etkiliyor?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü.
Kadınların çalışma ve sosyal hayatta erkeklerle eşit haklara sahip olmasının ve kadın haklarının korunmasının önünün açıldığı gün.
Kadın; sevilsin, sayılsın, gücü ortaya çıkarılsın.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: kadınlar günü

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz