Doğru iletişim gurusu
Tüm yazıları İLETİŞİMİN GÜCÜ ADINA Doğru iletişim gurusu banu@gecce.com
04 Mart 2019 15:08

Know How değil Know Who

Bir mesleğin değeri ona gösterilen değerle ortaya çıkar. Özellikle Türkiye’de “esas meslek” kategorisinde alkış toplayan avukatlar, doktorlar ya da mühendislerden “yaptığım iş o kadar basit ki özel bir bilgiye de ihtiyacın yok sen de yaparsın” gibi bir cümle duyan oldu mu hiç? Ben duymadım.

Ama bir pr çalışanından duymuşsunuzdur. Nitekim ben de duydum.

Son 15 yıldır iletişim sektörünün tam olarak yaptığı bu!

Her gün kendi yaptığımız işi aşağılayarak ve basitleştirerek yerlere düşürdük. Devlet de medya işlerine el atınca, bu işler hepten kolay “bir şeye” dönüştü.

Oysa ki halkla ilişkiler pek çok alanda kendi önemini hissettiren bir faaliyet alanı. Medya ilişkileri, kurumsal iletişim, kurumlar arası iletişim, kriz yönetimi, metin yazımı, yayınların takibi gibi alanlar, yükselmekte olan ekonomilerin vazgeçilmezleridir. Tüm bu alanlar kendi içinde belli bir bilgi birikimi ve tecrübe gerektirir. Yani hakkını vermek gerekir.

Gelelim Türkiye’ye…

Türkiye’de halkla ilişkiler denildiğinde ne anlaşılıyor? Bunu her zaman merak ettim.
Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri atölye dersi için “sizce Halkla İlişkiler mesleği nedir?” sorusunu halka yöneltmişler. Verilen cevaplar bir mesleğin önce meslektaşlar sonra da devlet tarafından nasıl yıpratıldığının cevabı olmuş.

Özel sektör halkla ilişkiler anlayışı şöyledir: Güzel ve mini etekli kızların telefonlara baktığı, uzmanlık alanı aranmaksızın şirket görüşmelerini yaptığı birim. Daha üst düzeylerde ise tamamen tanıdıklarla işi yürüten bir zihniyet. Peki Betül Mardin gibi bir duayen, acaba yıllardır bu mesleği böyle mi tarif ediyor?

Halkla İlişkilerin sözlük anlamı nedir?

Kısa tanımıyla, kurumların kitlelerle iletişim kurmak amacıyla yürüttükleri, pro-aktif ve re-aktif olarak sürdürülebilen, kamu yararı esas alınarak devam ettirilen düzenli faaliyetlerdir. Temelinde ikna, retorik, algı kavramları yatıyor. Bilinen adıyla “PR” olarak ifade ediliyor.

Günümüzde işletmeler, markalaşma yolunda kamuoyunda kendi hizmetleriyle ilgili olumlu bir imaj oluşturma amacındalar. Bu amaçla toplumun desteğini kazanmış bir işletme olma düşüncesini benimseyenlerin ve bu yolda stratejik adımlar atanların sayısı artıyor mu? Tartışılır. Ancak halkla ilişkiler, kar amacı güten ya da gütmeyen tüm işletmeler için önemli.

Bir mesleğin değeri ona gösterilen değerle ortaya çıkar. Bu değeri artırmak da azaltmak da önce o işi icra edenlerin sonra da o işe önem veren kurumların elinde.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: halkla ilişikiler

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz