Banu Gözübüyük
Tüm yazıları İLETİŞİMİN GÜCÜ ADINA Banu Gözübüyük banu@gecce.com
13 Mayıs 2019 16:58

Kelimeler Diyarı

Brooklyn köprüsünde bir bahar günü kör bir adam dilencilik yapıyormuş. Dizlerinin dibine bir tabela koymuş. Üzerinde “Doğuştan Kör” yazılıymış. Herkes dilencinin önünden geçip gidiyormuş. Bir reklamcı tabelayı almış, arkasına bir şeyler yazmış, olduğu yere tekrar bırakmış.

Gelip geçen ve bu tabeladaki yeni yazıyı okuyan herkes, başlamış dilencinin önündeki şapkaya, habire para atmaya…
Bir cümle yetmiş, onca kişiyi etkilemeye ve dilencinin şapkasının kısa sürede ağzına kadar parayla dolup taşmasına…
Ne mi yazıyormuş?

“GÜZEL BİR BAHAR GÜNÜ… AMA BEN BAHARI GÖREMİYORUM”

Yukarıda okuduğunuz yazı, 2008 Cannes Online Kısa Film yarışması birincisi olan filmin hikayesi. Ne kadar etkileyici değil mi?


Hayatımızı seçtiğimiz kelimeler yönetiyor

Mevlana der ki; “İnsan her nefeste yeni birisi olur ve her nefes içini doldurduğumuz kelimelerle bilmediğimiz bir aleme yolculuk eder. Sonra oradan hediyeleriyle geri döner.”

İletişimde kullandığımız dil, varolan gerçeği farklı açılardan algılamamızı sağlar. Önemli olan ne söylendiği değil nasıl söylendiğidir. Bunu fark etmek çok önemli. Seçilen kelimeler bizi olumsuzluğa da sürükleyebilir, olumlu bakış açısı yakalamamızı da sağlayabilir. Seçim bizlerin.

2004 yılında Japon bilim insanı Mesaru Emoto kelimelerin gücünü göstermek amacıyla bir araştırma yaptı. Deneyde pirinç kaynatılarak üç eşit kaba dağıtıldı. Birine pozitif, birine negatif ve diğerine ise nötr etiket yapıştırıldı.

Bir ay boyunca her gün pozitif etiket olan kavanoza güzel sözler söylendi. Tam tersi ise negatif etiket taşıyan kavanoz için yapıldı. Bu kavanoza doğrudan hakaretler ve kötü sözler söylendi. Ay sonunda ise güzel sözler söylenen pozitif etiketli kavanozdaki pirinç aynı kalmış ve hiç kötü koku yaymamıştı. Öte yandan negatif etiket yapıştırılıp kötü sözler söylenen kavanoz küflenmiş ve kötü kokular yaymaya başlamıştı.

Hayatımız boyunca yaşamakta olduğumuz deneyimlerin yanı sıra işte bu deney de bize kelimelerin ve ilettiğimiz mesajın gücünü gösteriyor. Bu inanılmaz olay bir pirinç tanesinde gerçekleştiyse, kim bilir çevremizdeki insanları nasıl etkiliyor…


Kendi hikayenizi kendiniz yazın

Bir şeyi kırk kez söylersen gerçek olur derler. Kendinize kırk gün deli olduğunuzu söylerseniz gerçekten deli olursunuz. Kırk gün akıllı olduğunuzu söylerseniz gerçekten akıllı olursunuz. Beyninize olumlu kelimeler yüklemeye çalışın. Siz ona ne yollarsanız ancak onu size geri verecektir.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: iletişim , iletişim dili

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz