Banu Gözübüyük
Tüm yazıları İLETİŞİMİN GÜCÜ ADINA Banu Gözübüyük banu@gecce.com
15 Nisan 2019 13:48

İzmir’in eski adı, eşsiz tadı; Smyrna Boyoz

Hiç boyoz yediniz mi? ya da şöyle sorayım: hiç “Smyrna Boyoz”dan boyoz denediniz mi?

Boyoz denilince akla ilk gelen şehir tabiî ki İzmir. Türkiye’de pek çok yerde boyoz üretilmesine rağmen boyozun orjinal tarifine göre üretimi sadece İzmir’de yapılıyor. Özellikle İzmir’liler için sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Şimdi ise Smyrna Boyoz sayesinde bu ürün dünyaya yayılıyor.

Boyoz’un tarihine baktığımızda hikayesi şöyle;

1492’den sonra İspanya’dan tahliye edilen Seferad’ların büyük gruplar halinde Osmanlı şehirlerine, özellikle de İzmir’e yerleşmeye başlamasıyla, kent kültürüne katılmış. Yako ve Avram ustaların yıllar önce lezzetli tarifiyle İzmir’de başlayan boyozun hikâyesi, kent halkı için yeri değiştirilemez bir tat haline geldi. Bugün ise kültürel bir miras olarak sofralardaki yerini aldı.

İzmir’in eski adı eşsiz tadı “Smyrna Boyoz”
İzmir Gaziemir’de 1000m2 alanda, aylık 680.000 adet donuk boyoz üretimi kapasitesine sahip tesiste, birçok farklı çeşitte boyoz üretiliyor. Sürekli yapılan AR-GE çalışmalarıyla da çeşitleri çoğalmaya devam ediyor. Ürünlerin tümü %100 el yapımı; sade, ıspanaklı, patlıcanlı, zeytinli, labneli, beyaz peynirli, tatlı tahinli, bitter çikolatalı, cevizli, tahinli, antep fıstıklı, zahterli-labneli, çilekli-labneli, frambuazlı-labneli, lime aromalı, karamelli, hindistan cevizli, Hindistan cevizli-bitter çikolatalı, incirli, elma-tarçınlı ve Boyoz Pizza Tabanı olmak üzere birçok farklı çeşitte mevcut.

İzmir’in sembolü haline gelen boyoz, lezzetini Smyrna Boyoz’un hünerli ustalarının elinde yoğurulan özel hamurundan alıyor. Hamurunda tahin, kullanıyorlar. Bu da ürünün besleyici değerini artırdığı gibi mideye de iyi geliyor.

Çıtır çıtır hamuruyla ve mis gibi kokusuyla gelenekten geleceğe...
"Smyrna Boyoz”un sadece kokusu bile yeter. Hani yeme de yanında yat dediklerinden… karşı koyulamayacak bir lezzetin tabakta sizi beklediğine işaret. Taş fırında uzun süre pişirilmiş yumurtayla beraber servis ediliyor.

Smyrna Boyoz, kendi markalaşma yolunda yalnızca ürüne odaklı çalışmıyor, yüksek bir misyon ve bunu gerçek kılacak bir vizyonları var. Bu kültürel mirası, öncelikle ülkemizin her yerinde sonra da tüm dünyada bilinir kılmak üzerine bir misyonları var. Yunanistan, Almanya, Avusturya ve Polonya’ya ihracat yapıyorlar. Ayrıca tüm Türkiye’de önemli süpermarket zincirlerinde yer alıyorlar. En önemlisi de "Smyrna Boyoz"u, kaliteden ödün vermeden, sürekli kendini yenileyen, farklı kültürleri ortak paydada buluşturmak için çabalayan bir dünya markası haline getirmeyi hedefliyorlar.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: boyoz , izmir , smyrna boyoz

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz