Banu Gözübüyük
Tüm yazıları İLETİŞİMİN GÜCÜ ADINA Banu Gözübüyük banu@gecce.com
18 Şubat 2019 09:40

İstanbul’da Steakhouse Kültürü

Yeme-içme sektöründe son yıllarda oldukça yaygınlaşan steakhouse konseptini gelin biraz inceleyelim.

Özellikle Amerika kökenli bu restoranlarda göze çarpan en büyük özellik, büyük ve lezzetli et kesimleri ve çoğunlukla ızgaralarda pişirilerek yanına basit garnitürlerle servis yapılan sunumlar. Ülkemizde et yemekleri nasıl hazırlanır bilirsiniz. Et ocakta unutmuşçasına pişirilir ve kayış gibi tabir ettiğimiz bir hal alır. Sırf bu nedenle bile Steakhouse kültürünün bizim ülkemizde çok büyük önem taşıdığını düşünüyorum.

Gerek konumu gerekse misafirlerine sunduğu hizmetle kalıplaşmış Steakhouse kültürünün dışına çıkan, titizlikle seçtiği ürünleri usta mutfak ekibinin dokunuşlarıyla eşsiz lezzetlere dönüştüren bir mekan keşfettim: Meat Chef Steakhouse.

Anadolu Yakasında Steakhouse kültürünün denizle buluştuğu nokta

Kartal’da denize sıfır konumuyla İstmarina AVM’nin içinde yer alan Meat Chef Steakhouse, bence dünya mutfağının yükselen trendi steakhouse konseptinin en iyi temsilcilerinden biri olmaya aday.

Mekanda et konusunda kalıplaşmış düşünceler rafa kalkmış durumda. Titizlikle seçilen ürünler, usta ellerde sanat eseri gibi işlenip sofralarda adeta görsel bir şölene dönüşüyor. Muazzam sunumları tadarken denize nazır oturmak da ayrı bir keyif bence. Genelde denizle bütünleşmiş konsept balıkçı konseptidir ancak Meat Chef bu konuda da misafirleri üzmemiş.

Menüye baktığınızda; klasik et ve bonfile çeşitleri, köfte, burger çeşitleri ve özel garnitürlerin yanı sıra dry-aged tekniğiyle hazırlanan farklı tatlar görebilirsiniz. Ekmeklerini kendileri üretiyorlar. Mekanda, öğlen ve akşam menülerinin yanı sıra her biri kendi yöresinden alınan orijinal lezzetlerle bezenmiş serpme Türk kahvaltısı da var.

Aslında Steakhouse konsepti denilince benim aklıma ilk gelen şeylerden biri servis şekli. Nereden geldiğini bilmediğim ahşap kesme tahtası üzerinde servis modası var her yerde. Evet ahşap, konseptle uyumlu gözükebilir ancak uzmanlar, ahşap kesme tahtaları üzerinde ciddi bir bakteri üretimi olduğuna dair sürekli uyarıyorlar. Tahtayı deterjanla yıkamaya kalksanız, deterjan tahtaların arasında kalıyor ve bu sefer de ete bulaşıyor. Feci bir sıkıntı yani…

Meat Chef’te sunumlar porselen tabaklarla yapılıyor. Gerçekten kendilerini tebrik ediyorum. Bir mekanda sürdürülebilir başarı, yemeklerin kalitesi kadar hijyen ve transparan hizmet anlayışından geçer. Tam orta noktada konumlanan açık mutfak da bunun en somut göstergesi. Korkmayın, havalandırma sistemleri o kadar iyi ki üstünüz başınız da et kokmuyor!

Mekanda, bir çok doğal ürün satışının yapıldığı şarküteri ve kasap bölümü de var. Bu lezzetleri kendi evinin konforunda hazırlamak isteyenler için bence ideal.

Yemek sonrası baktınız sohbet uzuyor, keyifli bir akşama mixoloji barında devam edebiliyorsunuz. Özel mixolojistler tarafından hazırlanan kokteyller, ödüllü yerli ve yabancı şaraplar, seçme viskiler ve gurme markalar ne ararsanız mevcut.

İstanbul’da steakhouselar bence artık aşırı pahalı hale geldiler. Değil gidip yeni bir mekan keşfetmek, adını bile duyunca korkar olduk. Meat Chef fiyatları da makul tutmuş. İstanbul Marina taraflarına işiniz düşerse mutlaka tavsiye ediyorum.

Herkese lezzet dolu keyifli haftalar diliyorum.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: steakhouse , meatchef , istmarina

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz