Doğru iletişim gurusu
Tüm yazıları İLETİŞİMİN GÜCÜ ADINA Doğru iletişim gurusu banu@gecce.com
24 Haziran 2019 17:57

İletişimin Fibonacci Dizisi

Orta Çağ’ın en büyük matematikçilerinden birisi olan Fibonacci’nin en derin bulgularından birisi şüphesiz herkesin bir şekilde bir yerlerde adını duyduğu “Fibonacci dizisi”dir.

Fibonacci dizisi denilen sayılar aşağıdaki gibidir ve bu dizilim sonsuzluğa dek uzar gider:
0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987…

Doğada fibonacci sayıları o kadar çok yerde gözlemlenebilir ki, bunu okuduğum yayınlar, incelediğim fotoğraflar, makaleler ve çeşitli örnekleri anlamaya çalıştığım esnada “hocam bu işte bir yanlışlık olmasın?” demekten kendimi alamadım. Eğer ilginizi çekiyorsa mutlaka derinlemesine araştırın.

Fibonacci Spirali ise aşağıda gördüğünüz şeklin ismidir. Sanat eserlerine sık sık uygulandığını duymuş olanlarınız olabilir. Bu spiral şöyle oluşur: en küçük iki karenin kenarı 1 ve 1 birimdir, bir büyüğünün kenarı 2 birimdir, bir sonraki karenin kenarı 3 birimdir, bir sonrakininki 5’tir, bu bu şekilde 8, 13, 21, 34 diye devam eder. Yani yukarıdaki sayısal dizilim gibi…Bu kareleri birleştirdiğinizde aşağıdaki mucizevi spiral ortaya çıkar.


Burada benim ilgimi çeken konu şu oldu: Fotoğraf çekmeyi en az onları incelemek kadar çok seven biri olarak, geometrik ilişkilerin insanların bir fotoğraftan aldıkları mesajı çok değiştirdiğini gördüm. Belki fotoğrafı yansıtan kişi yani fotoğrafçı bunu bilinçli yapmıyor ancak neden bazı fotoğraflar bize hiç çekici gelmezken bazılarını ise görür görmez etkileniyoruz?


Hiç düşündünüz mü?

Bu konulara ilgili duyan birkaç arkadaşımla birlikte bu konuyu yerinde incelemeye karar verdik. Yani fotoğraf stüdyosunda.

İşin içinde bir bit yeniği mi var meraktan ölüyordum. Sonunda bu meşhur spirali birkaç fotoğrafa uyarlamaya karar verdik. Sonuç benim için oldukça etkileyiciydi çünkü neredeyse bütün görsel öğeler, farkında olmadan yani hiçbir özel ayarlama yapmadan, fibonacci spiralindeki kareler içinde anlamlı bir yer buluyorlardı.


Fibonacci dizisi ile elde edilen geometrik oranlar ile insanları bir görüşte etkileyen fotoğraflardaki objelerin yerleşimleri arasında enteresan bir ilişki var. Dediğim gibi, bu dikkat edilerek yapılacak bir iş değil bana göre, ama sonuçların örtüşüyor olması doğanın mucizelerinden biri olmalı.


İletişimde de durum benzer…

Yalnızca matematikte değil, iletişimde de bana göre mükemmel bir -soyut- spiral oluşturacak unsurlar var: En önemlisi de kullandığımız dil. Bu da evrenin varoluşundan bugüne en az Fibonacci kadar insanları etkileyen bir olgu değil mi? Çünkü iletişimde kullanılan dil ve sözcükler denizi varolan gerçeği farklı açılardan algılamamızı ve anlamamızı sağlar. Belki o denizde keyifle yüzer karaya ulaşırız, belki de tek hamlede bizi boğacak kelimeler dizinine maruz kalırız… Önemli olan ne söylendiği değil nasıl söylendiğidir.

Fiziksel çekicilik tartışılır ancak neden bazı kişiler diğerlerine kültürel anlamda hiç çekici gelmezken, bazı kişilerse yeni girdikleri bir toplulukta oldukça etkileyici bulunurlar? Çünkü tıpkı yukarıdaki spiral gibi, insanın da kendi içinde bir döngüsü, kullandığı kelimelerin yarattığı bir titreşim ağı vardır. İşte esas etkiyi yaratan budur.

Kimbilir belki hepimizin görünmeyen ama özgün fibonacci spiralleri vardır ve her birimiz bu spiralin içinde dolaşan sözcüklerimiz kadar varoluyoruzdur.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: iletişim , kelimelerin gücü

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz