Banu Gözübüyük
Tüm yazıları İLETİŞİMİN GÜCÜ ADINA Banu Gözübüyük banu@gecce.com
28 Ocak 2019 10:20

Dijital dünyada “İtibar Yönetimi”

Dijital dünya o kadar hızlı değişiyor ki, hata kabul etmiyor. Bazen sosyal medyada söylediğimiz tek bir söz, yok edici güce sahip oluveriyor. Yaşanan tüm örnekler artık hata yapma payımızın olmadığına bizi inandırsa da, aslında dijitalleşmenin farklı bir anlayış olduğu gerçeğini de kabullenmek gerekiyor.

İşte bu yeni dijital dünyada, itibar oluşturmaya katkı sağlamak için şirketlerden en temel davranışları sergilemeleri bekleniyor.
1) Şeffaflık
2) Tutarlılık
Güçlü bir itibara sahip olan şirketler, krizlerde bunu kalkan bilerek en sağlam adımları atabilirler. Dolayısıyla “itibar yönetimi” günümüzde daha fazla şirketin odaklandığı konu haline gelmiştir. İşin zor ve bilinmez tarafı ise; itibara ne zaman ihtiyaç duyulacağıdır.

Peki güçlü bir itibar sahibi olabilmek neye bağlıdır?
Bilimsel araştırmalara göre bir şirketin paydaşları nezdinde güven ve saygınlık yaratabilmesi için minimum 70- itibar yönetimi performans skoru- elde etmesi gerekiyor. Eğer bir marka, 70 ve üzerinde bir yerlerdeyse, hedeflerine giden yolda yaptığı hatalarla ilgili, krizlerde ortalama 3 defa affedilme şansına sahip oluyor.
Bunun için elbette bir şirketin ürün/hizmeti, bilinirliği ya da finansal gücü yeterli değildir. Yanı sıra, yönetim kalitesi, çalışan bağlılığı yaratma, kurumsal sorumluluk gibi noktalarda da başarılı olması gerekir.

TUTARLILIK ÇOK ÖNEMLİ
Yaptığıyla söylediği birbirine uymayanı kim sever? İşte bu mantık iş hayatında da destekleniyor. Şirketlerin itibarları bu noktada mercek altında… Müşteriler, çalışanlar, paydaşlar ve özellikle de rakipler tarafından.
Hepimiz iyi biliriz ki satış ve pazarlama departmanları, şirkete para kazandırdığı gerekçesiyle en çok odaklanılan bölümlerdendir.

Ancak 2016 yılı itibariyle durum farklılaşmaya başladı.
Dijitalleşmenin arttığı dünyamızda ARTIK:
• Kurumsal yönetim ilkelerini takip
• Çalışan memnuniyeti
• Müşteri memnuniyeti
• Güvenilirlik
• Hizmet kalitesi gibi stratejik alanlar önceliklendiriliyor.

ÇÜNKÜ:

• İletişimin gücü kavrandı
• Paydaşların kendi aralarındaki etkileşimi arttı
• Günde 4 saate yakın dijital dünyada yaşanmaya başlandı. Dolayısıyla da artık hiçbir şeyin gizli kalamaması, ŞEFFAFLIK kelimesinin (belki zorunlu olarak) gerçek hayatta uygulanmasını sağladı.

Dijital dünyada bir kişinin bile kriz yaratmak için yeterli olduğu düşünüldüğünde, sorumsuzca hareket eden insanların etkisinin ne denli büyük olacağını tahmin edebiliriz.

Şuna inanıyorum ki bir kriz olduğunda mutlaka şirketiniz zarar görecektir ancak buradaki zararın boyutunu sizin ve şirketinizin kredibilitesi belirleyecektir.

Bunu önceden bilmek ve güçlendirmeye yönelik aksiyonlar alabilmek, şirketler için hayat kurtarır. Samimi ve şeffaf yönetim ilkeleri her zaman krizde çıkış yolunu gösterir.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz