Doğru iletişim gurusu
Tüm yazıları İLETİŞİMİN GÜCÜ ADINA Doğru iletişim gurusu banu@gecce.com
10 Haziran 2019 10:29

Dijital Dünyada Basılı Yayınların Ömrü Ne Kadar?

Şuan yaşamakta olduğumuz dijital çağda teknoloji alanında baş döndürücü özelliklerle, neredeyse her gün hızla yayılan yenilikler silsilesiyle karşılaşıyoruz. Peki durum böyleyken hala neden gazete bayilerinden basılı yayınları satın alıyoruz?

Artık bilgiye ulaşmak zor değil, neredeyse tüm hayatımız boyunca basılı olarak aldığımız ve okuduğumuz bütün içeriklere dijital platformlar aracılığıyla ulaşmak çok kolay. Yani devir bahane kabul etmiyor. Diğer yandan yapılan araştırmalar dijital çağda basılı yayınların da ömrünün uzun olacağını gösteriyor.


Forbes dergisinin ‘Do Readers Really Prefer Their Dusty Old Paperbacks To E-Books?’ (Okurlar Gerçekten de Tozlu Eski Kitaplarını E-Kitaplara Tercih mi Ediyor?) isimli araştırmasına göre, ABD’de internet kullanıcılarının % 46’sı, kitap okuma alışkanlıklarını sadece basılı yayınlarla sürdürdüklerini söylüyor.

All Business Networks’ün ‘Print Marketing Is Still Not Dead’ (Basılı Medya ile Pazarlama Henüz Ölmedi) adlı makalesinde yer alan veriler; tüketicilerin % 56’sının basılı medya yoluyla yapılan pazarlamaya diğer mecralarda yer alan reklamlara kıyasla daha çok güvendiğini gösteriyor.


Nedeni ise çok basit. BAĞ kuruyoruz. Yani bir çeşit duygusal ilişki modeli oluşturuyoruz. Bu nedenle de bazılarımız dijitali hayatın merkezine oturturken, bazılarımız da hala yayınlara dokunarak onları okumayı tercih ediyor.


Rekabet Yaratılmasın
Basılı ve dijital mecraların aralarında bir rekabet oluşturulmaması gerektiğine inanıyorum. Çünkü hepsi aynı amaca hizmet ediyor; haberi okuyucuyla buluşturmaya... Hatta farklı açılardan bakarsak dijital medya yazılı basının haberlerini daha hızlı yayıyor, konuşturuyor, coşturuyor. Bunu kabul ettiğimizde önü açık bir vizyonla ilerleriz. Çünkü basılı yayınların bize hissettirdiklerinden vazgeçemediğimiz için, hayatımızdan tamamen çıkartamıyoruz. Aynı okurlar olarak kimi zaman da dinleyerek öğrenmek, izleyerek hafızamıza kazımak istiyoruz. Bu durumda her iki mecranın da hayatımızdaki yeri tartışılmaz.


Basılı yayıncılığın ya da dijital kaynakların daha ne kadar ömrü var bilinmez, ancak bugünkü projeksiyon okuyucunun "ötekilere" sesini duyurabildiği tek mecranın dijital mecralar olduğunu gösteriyor. Habercilik tarafında ise; haberin kaynağına inen, iyi analiz edilmiş, doğru ve güvenilir habercilik her zaman alkışlanacak.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: basılı medya , dijitalleşme

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz