Banu Gözübüyük
Tüm yazıları İLETİŞİMİN GÜCÜ ADINA Banu Gözübüyük banu@gecce.com
21 Ocak 2019 11:01

5 Altın Anahtar

Şirketlerde başarılı olmanın sırrı doğru iletişim kurabilmekten geçiyor. Hem de her kademede...CEO’dan mavi yaka personele kadar güçlü bir iletişim, üretkenliği de beraberinde getiriyor.

Öz farkındalığın düşük olduğu durumlarda iletişim de zayıflar. Yapılan araştırmalarda şirket içinde motivasyon kaybının büyük bir kısmının iletişim problemlerinden kaynaklandığı görülmüştür.
İletişimde 5 altın anahtar, şirketlerde sürdürülebilir başarının sırrını ortaya koyuyor:


1. Hedef ve beklentileri doğru belirlemek: İşyerinde karşımızdakiyle iletişim kurarken, bizden beklenen ve bizim beklediklerimizi doğru şekilde belirlemek, iletişimin doğru çatı altında inşa edilmesini sağlar.
2. Netlik: Karşınızdakine verebileceğiniz en etkili mesaj: Açık olan mesajdır. Bunu her zaman hatırlamakta yarar var. En anlaşılabilir şekilde yani “açık” iletişim her zaman hayat kurtarır.
3. İletişim aracını doğru seçmek: İletişimde ne söylediğiniz elbette ki çok önemlidir. Ancak nasıl söylediğiniz daha da önemli. Örneğin iş arkadaşınıza ya da yöneticinize talebinizi e-mail atarak iletmek ile yüz yüze görüşerek paylaşmak arasında dağlar kadar fark vardır. Yeni nesil çalışma sistemine baktığımızda herkes birbiriyle mailleşiyor. Yan yana odalarda çalışan kişiler bile yüz yüze iletişim kurmak yerine mesajlaşmayı seçiyor. Ancak bu yöntem işin doğru ve efektif yürümesi adına yanlış anlaşılmalara neden olabildiği gibi, verimlilik yüzdesini de düşürüyor.
4. İletişime herkesi dahil etmek: Hatlar her zaman açık tutulmalıdır. Çünkü insanlar sadece onlara aktarıldığı kadarını bilebilirler. Eğer şirketiniz çok uluslu ise ya da farklı noktalarda şubelere sahipse, uzakta bulunan çalışanlarla da iletişimi düzenli yürütmek kritiktir.


5. Empatik dinleme: Tam zamanında, tam kararında konuşmayı bilmek önemli bir niteliktir. Ancak ondan da önemlisi karşınızdakini dinleyebilmektir. Peki siz nasıl bir dinleyicisiniz?

İngiliz yönetim gurusu, psikolog Peter Hawkins’e göre dinlemenin 4 seviyesi bulunuyor:

Seviye 1 KATILMA:
Göz teması ve duruş karşısındakini dinlediğini gösterir “Bu kişi beni dinlemek istiyor”

Seviye 2 DİKKATLİ DİNLEME:
Seviye 1+ karşı tarafın söylediklerini doğru biçimde tekrar edebilmek “Bu kişi benim söylediklerimi duyuyor ve anlatmak istediklerimi anlıyor”

Seviye 3 EMPATİK DİNLEME:
Seviye 2+ sözlü olmayan iletişimi anlamak; metaforlara, sembollere dikkat etmek ve duygusal bağ oluşturmak “Bu kişi benim yerimde olmanın nasıl bir his olduğunu anlıyor, benim gerçekliğimi hissediyor”

Seviye 4 ÜRETKEN EMPATİK DİNLEME:
Seviye 3+ sezgileri ve hisleri de kullanarak karşı tarafın içinde bulunduğu durumu enine boyuna değerlendirebilmek “Bu kişi benim tek başıma yapabileceğimden daha derin bir seviyede kendimi anlamama yardımcı oluyor”

Dinleme seviyeleri konusunu bir sonraki yazımda daha detaylı şekilde ele alacağım.

İletişimin 5 altın anahtarını hayatında uygulamaya alabilen şirketler/çalışanlar her zaman kazanacaklar. Doğru işler üretecek, sürdürülebilir kalkınmanın temellerini atacaklar.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz