En iyi mekanlar
Tüm yazıları EN İYİ MEKANLAR 20 Aralık 2019 13:19

İstanbul'da Amerikan rüyası, Boğaz'da bir Akdeniz'li!

Uzun soluklu, dolu dolu bir YAZI şimdi de SONBAHARI geride bıraktık. İstanbul için benim en keyif aldığım mevsim olan KIŞ sezonuna merhaba deme vakti. Yeniler, yenilenenler, yeni yıl heyecanı, eski yıla elveda derken biz gezmeye devam ediyoruz...

Boğazda bir Akdeniz'li: La Mancha


Her mevsime yakışan, ama özellikle benim çok sevdiğim kış'ta ruhu besleyen mekanlardan La Mancha ve Soul Group markalarından bahsetmek istiyorum.

Kuruçeşme’de eski bir şarap imalathanesini restore edip, birinci katına Kydonia Restaurant ve ikinci katına da La Mancha’yı açan Soul Group, binanın en alt katında yer alan İncirli Şaraphane ile de Türkiye’nin önemli bir açığını kapatıyor. Yaptığı işlerin hayatlarıyla uyumlu olmasına özen gösteren Soul Group, tüm restoranlarının aynı gecede ziyaret edebilecek yakınlıkta olmasına özen gösteriyor. Soul Group’un mekanlarında hissedilen otantikliği ve ruhu korumalarının sırrı da burada yatıyor.

Akdeniz'in güneşi ile yoğrulmuş kıpır kıpır lezzetler...

İstanbul'da tam bir Amerikan rüyası: RUSTYFORK


Etiler son zamanlarda yeni açılan mekanlarla beraber hareketlendi ve yeni bir ivme kazandı. Bu yeni açılan mekanlara da bir yenisi geçtiğimiz mayıs ayında eklendi. Ben ziyaret etme, yemeklerinden tatma fırsatı yeni buldum. Kapıdan içeriye girdiğiniz anda tamamen orijinal bir mekanla karşılaşıyorsunuz. Yemekleri, dekoru, sunumları kendine özgü ruhu ve karakteriyle dikkat çeken Rustyfork, ünlü şef Murat Bozok’un danışmanlığında hazırlanan, biraz Texas, biraz Louisiana etkisindeki Amerikan konseptli dünyasını adeta keşfe davet ediyor!


Merakın tutkuya dönüştüğü mekan: KİLİMANJARO-Tarihi bira fabrikası Bomontiada'nın sakinlerinden Kilimanjaro'nun aslında bir isim hikayesi var. Yaşayan ve yaşanmış bir hikaye... Pozitif'in kurucularından Mehmet Uluğ ve Cem Yegül’ün Amerika’da eğitim gördükleri yıllarda müziğe ve özgün deneyimler paylaşmaya tutkuyla bağlandıkları, avangart cazın efsane ismi Sun Ra Arkestra’yı ilk kez izledikleri Washington D.C.’deki kulübün adı. Ve Bomontiada'da bu isimle ve ruhla hayat buldu. Mekanın bir ruhu var ve bunu hissetmek mümkün!

Yerel malzemeyi odağında tutan mutfağında hazırlanan rahat, sade ve akılda kalan yiyecekleri ile menüsü her mevsim değişiyor. Çıtır kabak, çıtır karides ve kalamar karbonaranın tadı benim hala damağımda. Hafif ve lezzetli.
Mekana özel tasarlanan kokteylleri ve organik, kökleri olan, zamana dayanıklı müzikleriyle, ikonik barının sıcak atmosferi de harika bir buluşma ortamı sağlıyor. Mekanda çalışanların güler yüzlü oluşu ve hizmet kalitesi de eklendiğinde kusursuza yakın bir mekanla karşı karşıya kalıyorsunuz ve yüzünüzde bir tebessümle mekana tekrar görüşmek üzere veda ediyorsunuz.

*Tekrar görüşürüz Kilimanjaro!*
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: yazı , köşe , mekan

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz