En iyi mekanlar
Tüm yazıları EN İYİ MEKANLAR 12 Aralık 2019 12:14

Jale Balcı ve Hande Çilek'ten “Tadında Yolculuk”

Şef- Yazar Jale Balcı ve Seyahat Yazarı Hande Çilek’in sağlıklı, doğal ve mevsiminde yemek alışkanlıklarından ilham alarak hazırladığı “Tadında Yolculuk” kitabı benim Etiler'de yer alan ve çok sevdiğim Rustyfork'da gerçekleşti. Lansmana katılım yoğun, ilgi de büyüktü. Neden mi? Çünkü Jale Balcı ile Hande Çilek'in uyumu bir noktada başarıyı da getirmişti.


İkili “Tadında Yolculuk” kitabı için; “50.000 mil yol kat ederek, 550 gün boyunca, 450 tarif arasında özel olarak seçtiğimiz, yapması pratik 93 tarifi deneyerek sizlerle buluşturduk” dedi. Yani bu kitap büyük emeklerle hazırlandı.

“Amacımız; eskisi gibi insanların kitaptan tarif yapmaları”

Doğal yollardan beslenmeye geri dönüş ve dalından sofraya felsefesinden ilham alarak kitabı yazmaya başladıklarını söyleyen Tadında Yolculuk’un yazarlarından ünlü şef-yazar Jale Balcı, yaptığı açılış konuşmasında tariflerin birbiri ile uyumlu olması için çok özendiklerini belirtti. “Okuyucularımız tariflerimizi rahatlıkla uygulayabilecek” diyen Balcı, “Lezzet düşkünlerinin tariflerimizi kolaylıkla yapabilmesi ve sofralarında yer alarak misafirlerine ya da aile üyelerine tattırması, benim için büyük bir onur.”

“Farklı beslenme alışkanlıklarına göre tariflerimiz de var”

Kaliforniya mutfağından lezzetlerin yanı sıra Türk damak tadına uygun tariflerin kitapta yer aldığını söyleyen Hande Çilek ise “Özellikle son dönemde vegan beslenme alışkanlığı oldukça arttı. Kaliforniya'da da vegan yemekler ve restoranlar oldukça popüler. Dolayısıyla kitapta veganlara yönelik çok güzel tariflere yer verdik. Aynı zamanda laktoz duyarlılığı olanların da rahatlıkla tüketebileceği sebze-meyve içerikli tarifler yer alıyor.” dedi.

Unutulmaz Geccelerden biri "Gecce Gurme Kurulu"


Yeme- içme ve eğlence sektörüne yön veren çok değerli isimlerden oluşan Gecce Gurme Kurulu, geçtiğimiz akşam Türkiye’nin en iyi mekanlarını “2020 Gecce Guide” için puanlamak ve 2020’de Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşecek olan Gecce Mekan Ödülleri için mekanların ön elemelerini gerçekleştirmek üzere Büyükyalı–Bir Deniz Semti’nde düzenlenen yılbaşı yemeğinde bir araya geldi.

Gecce Gurme Kurulu toplantısı; Güneri Cıvaoğlu, Ertuğrul Özkök, Mehmet Yaşin, Dilara Koçak, Yelda İpekli, Gül Erçetingöz, Sermet Severöz, Arda Türkmen, Uğur Talayhan, Elif Edes Tapan ve gastronomiye gösterdikleri büyük ilgi ve destekle gastronomi merkezi olma yolunda ilerleyen Büyükyalı projesiyle köprü görevi kuran Jale Balcı’nın katılımıyla gerçekleşti. Büyükyalı bu anlamda oldukça iddialı.

Biz de 2020'nin sürprizlerini, özel ve arşivlik bir baskı olacak olan Gecce Guide 2020'yi ve tabiiki Gecce Mekan Oskarlarını bu geccede konuştuk.

2020 bize ürprizlerle geliyor!

Gina


İstanbul’da Kanyon AVM içerisinde yer alan Gina oldukça şık dekore edilmiş, özellikle iş dünyasının sıkça tercih ettiği bir mekan. Öğlen ve akşam yemekleri için çevredeki iş insanlarının uğrak yeri olmayı başarmış.
Duvarlardaki resimler, mevsime göre farklılık gösteren menüler ve usta şeflerin maharetli elleriyle hazırlanan yemekleriyle beraber kalitesini her anlamda hissettiriyor. Mekanın müdürü Özgür Bey’in güler yüzü ve profesyonelliği her anlamda hissediliyor.

Risotto severler için Risotto Gamberi Rossi oldukça lezzetli. Kırmızı karides, sübye ve rezene sos ile akıllarda kalıcı bu lezzete bayılacaksınız. Daha hafif bir şeyler tercih ederseniz de ben Carciofi finocchı al salmoriglio benim favorim.

*Sezonun sürprizi: "LİMON KÖYİÇİ artık Etiler'de!"Alaçatı'da Ot festivaliyle beraber sezona merhaba diyen ve Eylül'ün ortalarına geldiğimizde hala kapısında uzun kuyruklar oluşturan Limon Köyiçi bana sorarsanız sezonu açık ara farkla kapattı. Bu başarının ardından İstanbul'da ikamet eden biz "Limon" severlere de beklenen haber geldi. Limon artık Etiler'de!

Chef Eyüp Gül'e emanet edilen mutfağıyla, DJ kabininde Yiğit Özdemir'in enerjisiyle, mekanın sahibi Yasin Becek'in tecrübesiyle ve tüm ekibin samimiyetiyle bu kış sezonunda rotayı Etiler'e çevirmemek işten bile değil...

*Etiler'in Limon'unu bu cuma kapılarını açıyor!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: köşe , yazısı

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz