Begüm Kılıç
Tüm yazıları ART AND FOOD Begüm Kılıç begum@gecce.com 19 Ocak 2018 09:00

Şehirden uzaklaşmadan, uzaklaşmış hissi veren mekan: Dodo Marin

Geçtiğimiz günlerde Tuzla'da, pek yeni olmayan ama benim yeni keşfettiğim Dodo Marin'deydim. İstanbullunun en büyük sorunu olan "Şehre yakın ama farklı, huzurlu bir yer" arayışına kesinlikle harika bir çözüm!


Şehir hayatının yoruculuğu ortada.. Trafiğin özellikle İstanbulluyu en zorlayan unsur olduğu da.. Durum böyle olunca, bu aralar bakıyorum da, herkeste bir kaçma hevesi. Şehirden çok uzaklaşmadan, ama uzaklaşmış hissini veren mekanlara rağbet her geçen gün artarak devam ediyor.

Ben de tam olarak böyle bir arayıştayken tanıştım Dodo Marin ile. Tuzla'da denize sıfır, kocaman bir iskelesi olan ve bol miktarda huzur dolu bir balıkçı burası. Aslında mekanın geçmişi çok uzun yıllara dayanıyor, ama birkaç ay önce Küçükyalı'da bulunan Lakerda'yı bilirsiniz.. İşte Lakerda'nın altına imzasını atan sevgili Deniz Akbulut, Dodo Marin'e de el atmaya karar vermiş. Lakerda ile uzun yıllar sektöre farklı bir soluk katan genç bir isim olan Akbulut, genç vizyonunun da verdiği enerji ile Dodo'yu canlandırmaya ve yeni bir soluk kazandırmaya karar vermiş. Mekanın dekorundan menüsüne, ekibinden şefine kadar her ayrıntısına yeni bir heyecan katmayı başarmış.

Tuzla sahilinde, deniz ayaklarınızın altında!

Dodo'ya gitmek için yola çıktığımda, şehrin kaçınılmazı trafikten biraz nasibimi alsam da bu çok sürmedi. Belli bir süre sonra trafik yerine sakinliğe bırakıyor. Rotamı Tuzla'ya doğru çeviriyorum.. Tuzla sahilinde denize sıfır konumlanmış mekanın muhteşem bir manzarası var. Şanslıysanız ve açık bir havada gittiyseniz, Adalar'ı bile görebiliyorsunuz. Mis gibi deniz havası.. Alt kısmında kocaman bir iskelesi var. Soğuk havalar sebebiyle, şuan için burası açık değil ama baharın kendini göstermesiyle birlikte burası deyim yerindeyse bir mucizeler iskelesine dönüşmeye hazır. İskelesi kadar mekanın kapalı alanı da son derece keyifli. İki adet, kocaman salonu bulunuyor. Her masadan denizin eşsiz manzarasını deneyimleyebiliyorsunuz.

Capcanlı, dopdolu bir balık dolabı karşılıyor sizi mekana ilk girdiğinizde. Sofranıza geçmeden başlayan bu lezzet gösterisine, en tazelerinden hazırlanan meze dolabı eşlik ediyor. Dekoruyla da tam bir balık restoranı olmanın hakkını vermiş. Kocaman akvaryumların içinde gezinen ve seyrettikçe insana inanılmaz bir huzur veren balıklar var. Masalar da öyle günümüzün sokak arasına sıkışan mekanları gibi rahatsız değil. Geniş geniş yemeğinizi yiyebiliyorsunuz. Son derece ferah ve ruhu özgür bırakan cinsten.


Tam bir Pazar kaçamağı!

Çalışma saatlerim ve günlerimi düşündüğümde Dodo, benim için kusursuz bir Pazar kaçamağı. Dostlarımla erken saatlerde gidip, akşama kadar keyif yapmalık.. Ama mekanın bir diğer özelliğinden de bahsetmeden geçemeyeceğim. Dodo, sanayi bölgesinin ve büyük şirketlerin tam ortasında bulunan bir mekan. Durum böyle olunca hafta içi öğle saatlerinde de çalışanları ve patronları ağırlıyor. Zaten, Türkiye'den birçok büyük firma, şirket yemekleri için de Dodo'yu tercih ediyor. Siz de bu şirketlerden biriyseniz, Dodo'nun yenilenen yüzüyle tez zamanda tanışın derim. Ama yok, siz de benim gibi hafta içi şehir merkezinde çalışmak zorunda olanlardansanız; o zaman hafta sonu bir gününüzü mutlaka Dodo terapisine ayırın derim!

Gelelim Dodo tatlarına..

Manzarası, yenilenen yüzü, çalışanları, dekorasyonu ve ambiyansı son derece başarılı. Ama tüm bunların etkileyici gücü kesinlikle lezzet! Ve Dodo'da bu lezzet beklentinizin kesinlikle üzerine çıkılacağına garanti verebilirim. Klasik balık restoranı mezeleri ve tatları tabii ki var; ama sadece klasiklerle de yetinilmemiş oluşu çok etkileyici.


Damaktan silinmeyen mekan, alışkanlık yapar!

Rengarenk bir sofra hazırlanıyor Dodo'da. Lezzetleri kadar sunumlarıyla da büyüleyici.. Sofrada adeta baş döndüren bir görsel şölen sunuyorlar. Lezzetlerin renk cümbüşü..


Ahtapot, Jumbo Karides, Organik Makarna, Lakerda ve Levrek Marin benim favorilerim arasında.

Kısacası..

Huzuru yaşamadan, lezzeti denemeden anlaşılmaz bir mekan burası..

DODO MARIN BALIK hakkında detaylı bilgi ve iletişim için tıklayın.

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz