Begüm Kılıç
Tüm yazıları ART AND FOOD Begüm Kılıç begum@gecce.com 29 Aralık 2017 09:00

Kış festivalleri başlıyor!

Bu kış hiç olmadığı kadar çok eğleneceğiz! Yaz ayları doğanın da göz kırpmasıyla çok daha renkli gibi gözükse de; bu sene kış mevsimi de pek bir heyecanlı geçiyor. Dünyanın dört bir yanından cezbeden kış festivalleri bizi bekliyor..

Sapporo Kar Festivali : 5-11 Şubat 2018

Dondurucu bir sanat! Her sene Şubat ayında tam 1 hafta boyunca Odori Park, Tsudome ve Susukino bölgelerinde gerçekleşen bu harika festival kaçmaz. Ülkenin en çok ses getiren kış festivali olan Sapporo Kar Festivali; ihtişamlı buzdan heykeller ile tam bir masal diyarı! Kışın dondurucu soğuğunu eğlenceye dönüştürmek isteyenler için harika bir seçenek. Boyları 15 metreyi geçen dev buz heykellerin yapıldığı ve sergilendiği festivalde sanatın dondurucu haliyle tanışacaksınız! Aynı zamanda birçok etkinlik ve aktivitenin de yapıldığı Japonya’nın en ünlü festivalinde kış fantezisini yaşamanızı öneririm!


**

Quebec Kış Karnavalı : 26 Ocak – 11 Şubat 2018

Tüm aile toplansın; Quebec Kış Karnavalı başlıyor. Karlarla kaplı keyifli bir kutlamaya hazırsanız, bavulları da hazırlamaya başlayın. Küçükten büyüğe birçok insan için unutulmaz bir deneyim sunan bu kış festivali; birçok farklı kış sporuna da ev sahipliği yapıyor. Kar banyosundan kardan heykellere, kayaktan açık hava gösterilerine kadar birçok farklı aktiviteyi çatısı altında toplayan karnavalın renklerinde büyüleneceksiniz. Dev toplarla futbol maçları da yapabilirsiniz; St. Lawrence Nehri’nin donmuş yüzeyinde kano deneyimi de yaşayabilirsiniz.


**

Kiruna Snow Festival : 23 – 28 Ocak 2018

Karlar ülkesine selam olsun! Eskimoların diyarında, kışın eğlenceli yüzüyle tanışmaya hazırlanın! Hava kararmaya, buz gibi hava iç ürpertmeye başladığı anda, Kiruna halkı için kutlamaların başlama vakti gelmiş demektir. Muhteşem bir kar festivali olan Kiruna Snow Festival; her yaştan insanı mutlu edebilecek detaylar taşıyor. Kiruna’nın zengin kültürünün bir parçası olabilir, bembeyaz karların masal ülkesine yolculuğa çıkabilirsiniz. Buz gibi havaya inat, insanın içini kıpır kıpır eden aktiviteleri ve yarışmalarıyla bir harika!


**

Mardi Gras : 9-13 Şubat 2018

Renklerin gücü adına! New Orleans’ı ziyaret etmek istiyor ama tarih konusunda karar veremiyorsanız, harika bir önerimiz var. Şehrin en renkli zamanı kesinlikle Mardi Gras Festivali zamanı. Kökenlerine inecek olursanız aslında Fransa’da doğan dini bir kutlama ama günümüze kadar bir hayli yol alıp Amerika’ya kadar gelmiş! Festival; her ülkeden, her kültürden, her dinden ziyaretçilerine kapısını açmış. Dans ve tiyatro gösterileri, yarışmalar ve keyifli yeme-içme seçenekleri sunan festival her anıyla oldukça eğlenceli. Festivale katılmaya karar verirseniz; yanınıza bol bol mor, yeşil ve altın renkli kıyafetler de almayı unutmayın. Festivalin renkleri adalet, güven ve gücü temsil ediyor!


**

Las Fallas : 14-19 Mart 2018

Şehir dev bir tiyatro sahnesine dönüşüyor! En çılgın kuklaları bir arada görebileceğiniz Les Fallas, İspanya’da gerçekleşiyor. Normal zamanda 1 milyon olan nüfus, festival zamanı içe katlanıyor! Aslında İspanya’nın dini bir kutlaması olarak düzenlenen bu festival, zamanla renklerinin cazibesini de kullanarak ismini tüm dünyaya duyurmayı başarmış. İrili ufaklı birçok kuklanın hazırlanıp sergilendiği festivalin eğlencesi de eksik olmuyor! Sokak dansları, konserler, sokak eğlenceleri ve havai fişek gösterileri festival boyunca devam ediyor.


**

Sky Lantern Festival : 2 Mart 2018

Işıklar gökyüzüne yükseliyor! Çin’in en ışıltılı halini yaşamak isterseniz, her yıl sadece bir gün süren Sky Lantern Festivali’ni bilmenizde fayda var. 2018 yılında, Mart ayının 2’sinde gerçekleşecek olan festivalde ışıkların görkemi ile karşılaşıyorsunuz. Hava kararmaya başladığında, milyonlarca dilek feneri aynı anda gökyüzüne bırakılıyor. Tayvan halkı bu dilek fenerlerinin içine dileklerini ve isteklerini yazıyorlar; sonrasında ise hayallerini gökyüzüne emanet ediyorlar. Festival gecesi şehirde 100 milyondan fazla dilek feneri gökyüzüne bırakılıyor. Festival sadece bundan ibaret değil tabii ki; gün boyunca dans, eğlence ve müzik de olayın tuzu biberi oluyor.


**

Amsterdam Light Festival : 30 Kasım 2017 – 21 Ocak 2018

Göz alıcı ışıklar sanatla birleşiyor! Amsterdam’ın dört bir yanını pırıl pırıl yapan bu festival, diğer festivallere göre bir hayli uzun sürüyor. 2017’nin Kasım ayında başlayan festival, 21 Ocak tarihine kadar şehrin sokaklarında… 40’dan fazla sanat eseri bulunuyor; dünyanın farklı noktalarından sanatçılar, tasarımcılar ve mimarların imzası var bu festivalde. Festival hem sokaklarda karşınıza çıkıyor, hem de Amsterdam’ın o meşhur kanallarında! Şehrin belli noktalarına yerleştirilmiş ışık sanatları düşünün; tıpkı bir sergi gibi. Gezmek için belirlenen bir yol yok; dilediğiniz gibi gezebiliyorsunuz. İster yürüyerek, ister bisikletle, isterseniz de kanallardaki ufak teknelerle. Farklı ve uzun soluklu bir festival deneyimi…


**

Venedik Karnavalı : 27 Ocak – 13 Şubat 2018

Maskeler altına gizleniyoruz! Kanalları, köprüleri ve romantik gondolları ile zaten başlı başına çekici olan Venedik; karnaval zamanı bir başka hale bürünüyor. Özel kostümler ve gösterişli maskeler ardına saklanmış milyonlarca insan ile karşılaşıyorsunuz. Paskalya Bayramı’ndan tam 40 gün önce gerçekleşen Venedik Karnavalı, her sene oldukça renkli anlara ev sahipliği yapıyor. Kanallardan milyonlarca gondol bir anda geçiyor; sokaklar aniden çarpıcı bir renk cümbüşüne dönüşüyor…

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz