Begüm Kılıç
Tüm yazıları ART AND FOOD Begüm Kılıç begum@gecce.com 05 Nisan 2018 17:00

İlk bahar favorim: Günaydın Kalamış!

Havaların düzelmesiyle birlikte, artık durduğumuz yerde duramama mevsimi de gelmiş bulunuyor haliyle. Henüz Ege sezonunu açmamanın etkisiyle, şehrin sahil şeridine doğru bir kayma da başladı! Bu aralar Bağdat Caddesi pek bir renkli. Cadde üstündense sokak aralarını tercih eden biriyim ben; o yüzden sokak aralarında gizlenen mekanları tavsiye ederim! Bir de güneş yüzünü azıcık görse; benim favori semtim Kalamış oluyor. Bu aralar Günaydın Kalamış'tan hiç çıkmak istemiyorum mesela..

Bağdat Caddesi eski günlerine dönsün..

Yavaş yavaş da dönüyor zaten. Geçen sene, bir anda tüm mekanlar ve mağazalar kapanmaya başlamıştı hatırlarsanız. Boş boş dükkanlar arasında dolanıp duruyorduk. Ama şimdi durum yavaştan değişmeye başlamış. Cadde üstündeki mekanların ve mağazaların sayısı yavaştan artmaya başlamış. İnsanlar özlemişler Cadde'nin bu halini; oldukça da kalabalık bu aralar. Bugünlerde ben de boş vakitlerimin büyük kısmını Bağdat Caddesi civarında geçirir oldum. Cadde üstünde kapılarını kısa bir zaman önce açan Vintage Burger kesinlikle en iştah açan mekanlardan biri. Tam bir burger kafası! Bol bol soslar, özel etler, nefis ekmekler, sıcacık patates kızartmaları.. Mekanın dekorasyonu da dikkat çekici; bana üniversite yıllarımı hatırlattı. Beytepe Kampüsü'nde BAM (tabii adı hala değişmediyse) vardı, bahçesinde o piknik masalarında saatlerce otururduk. İşte tam o ambiyans bir mekan; gençlik günlerine götürüyor, sıra dışı ve çok lezzetli! Ayrıca, kahve tutkunlarına da küçük bir önerim olacak. Suadiye'de, Nove adında bir kahve dükkanı bulunuyor. Minicik, butik ve çok tatlı bir mekan. Kahveleri ve özel aromaları kesinlikle bağımlılık yapan cinsten. Nefis! Sadece kahve de değil; kahvaltıları, tatlılar ve sağlıklı seçenekleriyle de harika bir mekan. En sevdiğinizle, baş başa gitmelik; uzun uzun sohbet etmelik bir mekan.. Aklınızda bulunsun.

Her detayıyla cezbediyor: Günaydın Kalamış


Kuşkusuz Türkiye'nin et konusunda en iddialı restoranı, benim için Günaydın! Ülkemizde 40'ı aşkın restoranı bulunuyor; her gittiğim şubede de sofradan oldukça mutlu kalkıyorum. Ama Kalamış'ın tadı tuzu bir başka oluyor! Kalamış Marina'ya baka keyifli lokasyonu ile şehrin kurtarılmış semtlerinden birinde. Kalamış sınırlarına kadar trafikle boğuşsanız da, Kalamış'a geldiğinizde o 'tatlı huzur' ile hemen karşılaşıyorsunuz.

Hatırlayanlar vardır; bir zamanlar burada Da Mario vardı. O zamanlarda mekanın huzuru bana bir başka gelirdi. Tüm gürültüden, stresten izole edilmiş; kurtarılmış bölge gibi gelirdi bu mekan bana. Şimdi Günaydın olarak hizmet vermeye başladığı günden beri; bambaşka bir havaya büründü. Hem oldukça şık, hem de çok ferah. Her detayı özenle düşünülmüş, çok keyifli bir dekorasyona sahip. Açık ve kapalı alanlarıyla son derece konforlu anlar yaşatıyor. 110 kişilik iç alan, 110 kişilik bahçe alanı var. Aile yemeği, özel günler, organizasyonlar, maç keyfi, iş yemekleri.. Hepsi için ideal bir mekan.

Ve tabii ki beklentilerin üstünde lezzetli! Her lokmasında gerçek lezzeti hissettiğiniz; taze ve günlük olarak servis edilen mezeleri iştahınızı daha da açıyor. Nar ekşili patlıcan söğürme, kesinlikle denemeniz gerekenler arasında. Günaydın konseptine ait tüm lezzetler Kalamış'ta da var. Etlerin tadı bir başka.. Tatlılardan ise benim favorilerim Künefe ve Havuç Dilimi..

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz