Sedef Türker
Tüm yazıları ART OF FOOD Sedef Türker sedef@gecce.com 29 Eylül 2017 09:00

Hatay’dan İstanbul’a uzanan lezzet yolculuğu: Hatay Gurme

Son yıllarda şehir hayatı o kadar yıpratıcı bir hal aldı ki; insanların doğaya ve doğala yönelmesi son derece normal karşılanır hale geldi. Tarladan yeni toplanan sebzenin, dalından koparılan meyvenin keyfi bir başka oluyor. Memleket havası solumak artık bir ayrıcalık haline geldi. Durum böyle olunca size mis gibi memleket kokan bir önerim olacak: Hatay Gurme!

Büyükşehir insanı olmak zordur. Bol miktarda strese, gürültüye, trafiğe ve kalabalığa maruz kalırsınız. Hatta bu stres ve yoğunluk artık hayatınızın o kadar vazgeçilmez ve değiştirilemez bir parçası olmuştur ki; bunu hayatın normal bir rutini sanarsınız. Özellikle yaşadığınız şehir İstanbul ise; bir plan yapmadan önce mutlaka İBB’yi açar trafiğin ne kadar kırmızı ne kadar yeşil olduğuna bakarsınız. Ekranda yeşil görmeden yerinden kıpırdayamaz insanlar haline geldik kısacası İstanbul’da. Bir yerden bir yere ulaşmak için yarım saat yol gösterdiğinde navigasyon sevinir hale geldik neredeyse. Şehir hayatının yorduğu yetmiyor gibi bir de iş hayatının stresi de eklenir tüm bunların üzerine. Kısacası İstanbul insanı olmak zordur; bazı duyguları hissetmeyi, kaçırdığımız anları yaşamayı özletir. Bu kadar şikayetçi olsak bile, gelin görün ki kaçıp gidemiyoruz bu şehirde. Belki çoğumuzun hayallerinde sessiz sakin bir sahil kasabasında yaşamak var; ama öyle hemencecik de bırakıp gidemiyoruz işte... O zaman ne yapmalı?

Anın tadını çıkartmalı ve keşfetmeliyiz!

Şehirde hayat böyle olunca; insanların beklentileri, istekleri de değişiyor haliyle.. Gün geçtikçe daha doğalını arıyoruz. İçimizde karşı koyamadığımız bir dürtü bizi; insanın, mekanın, havanın, lezzetin en doğalını bulmaya yönlendiriyor. İşte tam da böyle bir anımda yolum Hatay Gurme’ye düştü.

Ataşehir’de, buram buram memleket kokan ama bir tarafı da modern dokunuşlar taşıyan bir mekan Hatay Gurme. Açık ve kapalı alanıyla insanın ruhunu okşayan bir tarzı var. Önünde valesi, içeride çocuk oyun salonu.. Hatay Gurme; şehirli insanın ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan bir mekan. Ama mekanın lezzetlerini ve tüm ayrıntılarını anlatmadan önce size asıl hayran kaldığım noktayı anlatmak istiyorum.

Şehirde görülen bir vaha gibi: Antakya Bakkalı

Yazımın başında da demiştim ya; şehirli insan hep daha doğalının özlemini çekiyor. Domates salçasının memleket kokanını arıyor; peynirin en tazesini istiyor; zeytinyağının en doğalını, nar ekşisinin kıvamı en güzel olanını kullanmak istiyor. Açıkçası ben marketlerden aldığımız ürünlerin o kadar da sağlıklı olduğuna inanmıyorum; uzun raf ömrü için dolduruyor da dolduruyorlar katkı maddesini içine! Tam bu noktada kafayı yemek üzereyken karşıma Antakya Bakkalı çıktı!


Şehirde bulabileceğime imkan vermediğim tüm ürünler Hatay Gurme’nin içinde bulunan Antakya Bakkalı standında beni bekliyordu. Ürünlere kesinlikle hiçbir katkı maddesi ya da kıvam arttırıcı katılmıyor. %100 doğal ve organik. Domates salçasından zeytine, çeşit çeşit peynirlerden nefis kahvaltılıklara, zeytinyağlarından nar ekşilerine, kuru patlıcandan birçok baharata kadar çok geniş bir ürün skalası var.

Aynı zamanda çok büyük bir sosyal sorumluluk projesi!

Antakya Bakkalı’nın ayakta alkışlanacak bir özelliği daha var. Özellikle Hatay ve çevresinin özel ürünlerini lezzet tutkunlarıyla buluşturan Antakya Bakkalı, aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi. Antakya Bakkalı ürünleri yöre halkından ve köylerden seçilen kadınlar tarafından hazırlanıyor; aynı zamanda kadınların da girişimcilikleri destekleniyor!


Tüm bunların dışında Hatay ve Antakya çevresinin yöresel lezzetlerini de Antakya Bakkalı’nda bulabilirsiniz. Acılı ezme, mütebbel, muhammara, abagannuç ve sac oruğu gibi lezzetler de Antakya Bakkalı’nda sizi bekliyor.
www.antakyabakkali.com adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Web sitesi üzerinden tüm Türkiye’ye gönderi yapabiliyorlar. “Ben görüp almak istiyorum.” diyenler ise Ataşehir’de bulunan Hatay Gurme ve Fatih’te bulunan Akdeniz Hatay Sofrası’na uğrayabilirler..

Gelelim Hatay Gurme’ye...

Dopdolu lezzet, harika bir keyif ve kesinlikle keşfedilmesi gereken bir mekan Hatay Gurme..


Öncelikle kahvaltısından biraz bahsetmek istiyorum. Şehirde birçok mekanın aksine bambaşka bir kahvaltı anlayışı var burada. Sofranıza gelen her lezzet en taze ve doğalından seçilerek geliyor! Buram buram lezzeti yaşatan bir kahvaltı. Büyüleyici, iştah kabartan bir kahvaltı menüsü var.


Tulumlar, tereyağlar, çeşit çeşit peynirler, zahterli zeytinler, mevsimin en güzel reçelleri, mevsim yeşillikleri, dalından sofraya gelen domatesler, petek ballar, kaymaklar, Hatay’ın yöresel lezzetlerinden muhammara, humus, mütebbel.. Kısacası bir kahvaltı için hayallerinizin ötesine geçmeyi başaran bir kahvaltı deneyimi yaşatıyor Hatay Gurme!

Sadece kahvaltı da değil; günün her anında lezzet patlaması yaşatan bir mekan Hatay Gurme. Öğle yemeklerinde, gün ortası kaçamaklarında, akşam yemeklerinde.. Kısacası canınız lezzet çektiği her anda sizinle.


Mesela sunumuna hayran kaldığım bir meze tabağı var. Çok fazla acıkmadıysanız, sadece en doğal ürünlerle sofranıza gelen bu meze tabağını kesinlikle denemelisiniz.


***

Karınlar bir hayli açıkmışsa da mükellef bir sofra yine Hatay Gurme’de sizi bekliyor! Mezesinden ara sıcağına kadar her detayı ile büyüleyen; çorbasıyla içinizi ısıtan; ana yemeğiyle de lezzetin son vuruşunu yapan bir mekan! Antakya’nın yöresel lezzetlerini adeta gastronomik bir yolculuk tadında sunuyorlar. Harbiye Usulü Piliç ve Paşa Kebabı kesinlikle denemeniz gereken ana yemeklerden sadece ikisi..


***

Ana yemeği güzelleştiren mezeler ve yan ürünlerden ise favorilerimi hemen açıklayayım: Kuzu gerdan etli kepse pilavı, muhammara, yoğurtlu sakız murcu, humus ve abagannuş.. Tabii ki sadece bu kadarla sınırlı kalmayın! Keşfetmenizi bekleyen bir sürü doğal ve organik lezzet Hatay Gurme’de!


Hatay Gurme’yi de, Antakya Bakkalı’nı da anlat anlat bitiremem. Siz en iyisi mi bu yöresel lezzet cennetine bir uğrayın derim!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz