Begüm Kılıç
Tüm yazıları ART AND FOOD Begüm Kılıç begum@gecce.com 23 Şubat 2018 09:00

Gecce Mekan Ödülleri'nde sektörel detaylar..

Öyle bir gecceyi geride bıraktık ki; hangi detayına bakarsanız bakın bir mucize yakalıyorsunuz. Çok büyük bir özverinin sonucunda; büyüleyici bir gecceydi.. Bir mekan ödül töreni olmasının yanı sıra; magazin dünyasından da neredeyse herkes oradaydı! Yapılmayanı yaparak muhteşem bir gecce düzenlemenin haklı gururunu yaşıyoruz!


Dünya prömiyerli ödül geccesi!

Sektörel detaylara geçmeden önce, Gecce Mekan Ödülleri'nin neden bir ilke imza attığından bahsetmem gerek! Mekanlara ödül verenler var; bunu sadece Türkiye'de değil tüm dünyada yapıyorlar. Dünyada en iyisi dediğimiz kurumlar bile bu işi ödülleri kargoya verip yapıyor. Türkiye'deki ödül törenleri ise sıradan bir kokteylle ya da en fazla şöyle bir özenilmiş yemek davetleriyle gerçekleşiyor. Tabii ki hepsinin sektöre olan katkısı tartışılmaz ama bu sektör çok daha büyük işleri hak etmiyor mu sizce de? Biz, yaptığımız her işi büyütmeyi, parlatmayı seven bir ekibiz. "Olmuşken tam olsun." ile bile yetinmemek genlerine işleyen bir ekibiz. Olmuşken MUHTEŞEM olsun, ilk ve tek olsun isteriz.. Bu sadece ödül törenimizde değil; yaptığımız her işte böyle..

İşte yine böyle başladık çalışmalarımıza. Türkiye yeme - içme ve eğlence sektörünü tüm dünyaya en iyi şekilde tanıtmak istedik ve bunu başardık. Sadece Türkiye'den değil; tüm dünyadan birçok mekana ödül verdik. Londra, Dubai, Madrid ve Sydney'den gelen en iyi mekanları biz sahnede alkışlarken; onlar da bizi bu kadar büyük bir organizasyona imza attığımız için binlerce kez tebrik ettiler.


Her şey bir yana; muhteşem bir görsel şölen yaşadık. Zeynep Özyılmazel'in pamuk gibi sesi ve kusursuz yorumu eşliğinde başladı gecce. Hilton Istanbul Bomonti Hotel'in bizim için özel olarak hazırladığı menüyü sunarken, Özyılmazel konuklara unutulmaz bir müzik keyfi yaşattı. Geccenin sunucuları da geccenin kendisi kadar büyüleyiciydi: Burcu Kıratlı ve Özge Ulusoy! Geccenin can alan kısmı ise sahnede dünya prömiyerinin ilk ayağının gerçekleşmesiydi! Türkiye'yi dünya müzik piyasasında gururla temsil eden başarılı sanatçı Serhat ve Amerikalı efsanevi ses Martha Wash'un ortak şovları "Chocolate Tour"un da dünya prömiyeri Gecce Mekan Ödülleri ile birlikte o geccede İstanbul'da gerçekleşti! Türkiye'nin en başarılı ismi DJ Funky C eşliğinde eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti!


Geccenin yıldızları ödülleriyle buluştu!

Her sene olduğu gibi, 17. senesinde Gecce Mekan Ödülleri yine farklı kategorileri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı! Bu tip ödül törenlerinde, dünya trendlerini takip ederek onlara yenilik katmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kenan Erçetingöz önderliğinde toplanan Gecce Gurme Kurulu, bu kategoriler için kolları çok uzun süre önce sıvamıştı. Sürekli bir araya geliyorlar ve en iyi kategorileri bulmaya; bu kategorilerde en çok hak eden mekanları belirlemeye çalışıyordu.

Ülkede yapılan güzel işleri de görmek gerek!

Ödül töreni oldukça anlamlı bir ödül ile başladı. Yeni bir kategorimiz daha vardı: Sosyal Sorumluluk Özel Ödülü! Tüm salonun en içten, en iyilik dolu alkışları bu kategori için geldi.


Ülke olarak birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, attıkları adımlarla büyük bir başarıya imza atan ve milyonlar tarafından ayakta alkışlanan Hayat Sarıl Lokantası, "Sosyal Sorumluluk Özel Ödülü"ne layık görüldü. Tüm salon tarafından ayakta alkışlanan Hayata Sarıl Lokantası, hayata geri kazandıran bir lokanta olarak biliniyor. Hayata Sarıl Lokantası, Hayata Sarıl Derneği tarafından evsiz, sokakta yaşayan, toplumda yok sayılan insanların hayatlarına tekrar sarılmalarını sağlamak amacıyla açılmış bir restoran. Hayata Sarıl, bundan iki yıl önce hayat hikayesi ile kan donduran Ayşe Tükrükçü'nun vizyonu ile doğmuş bir proje. Aslına bakarsanız Hayata Sarıl, bir kadının hayata ilham veren sarılma hikayesi.. Gündüzleri 18:30'a kadar ücretli olarak yemek satışları yapıyorlar. 18:30 - 19:30 arası ise kısa bir mola verip mekanı kapatıyorlar. 19:30 itibariyle de kapılarını evsizlere yemek vermek üzere açıyorlar. Hayatın dışladığı insanları tekrar topluma kazandırmayı amaçlayan, harika bir sosyal sorumluluk projesi. Umarız bu ve benzeri projeleri çok daha fazla görürüz..

İşin ustaları "Klasik Mekanlar" kategorisinde alkışlandı!


Sahneye çıktıklarında, saygı duruşuna geçilen bir kategori vardı: Klasik Mekanlar! Bu tablo gerçekten geccenin en özel anıydı.. Sahne birden bire deneyim, tecrübe, emek doldu! Tabii ki en büyük usta Florya'da yılların mekanı Beyti'nin sahibi duayen usta Beyti Güler... Her sene törenlerin en şık usta ismidir O. Hala işinin başında, hala gözlerinde ilk günkü aşkı var. Milyonların ondan öğrendiği o kadar çok şey var.. Ne mutlu bize ki, Beyti Güler gibi bir isim geccemizi onurlandırdı..


O tabloda gördüğüm çok güzel bir detay daha vardı.. Develi'nin ödülünü almak üzere sahnede Sevil Develi vardı. Arif Develi'nin zarif eşi Sevil Develi.. Oldukça ince ve gurur verici bir detaydı benim için. Her başarılı erkeğin arkasındaki kadından biri Sevil Develi. Sahnede o kadar güzel duruyordu ki; çok mütevazi ve çok gururlu.. Eşinin, oğlullarının başarısının arkasındaki isim olarak duruyordu ve ödülü hak eden kişi aslında gerçekten oydu..

Geccenin kazananı D.ream oldu!

Türkiye'de yeme - içme ve eğlence sektörünün devi hiç kuşkusuz ki D.ream Gorup! Hatta sadece ülke sınırları içinde de değil büyük başarıları. Dünyanın birçok yerinde, birbirinden farklı konseptlerle mekanlar açıyorlar. Ellerinde sihirli bir değnek varmışcasına; her mekanları büyük bir başarı elde ediyor. Gecce Mekan Ödülleri'nde de farklı kategorilerde, farklı mekanları ödülleriyle buluştu.

Klasik Mekanlar kategorisinde Günaydın Et; İmza Mekanlar kategorisinde Kilimanjaro; Popüler Mekanlar kategorisinde Fenix; Konsept Mekanlar kategorisinde The Populist; Anadolu'dan En İyiler kategorisinde Sait; Dünyadan En İyiler kategorisinde Zuma.. Tebrik ederiz!


Yeni olmasına rağmen doğru adımlarla ödüle ulaşanlar!

Dışarıdan çok keyifli bir sektör olarak gözükür; ama işin içine girince yeme - içme ve eğlence sektörünün güzelliğinden çok daha fazla zorluğu olduğu anlaşılır. Bu yüzden adını bir duyduğumuz mekanı birkaç ay sonra kapanmış olarak görüyoruz. Göründüğünden çok daha fazla emek ister. Gecce Mekan Ödülleri sahnesinden geçen isimlere baktığınızda yılları deviren, asırlara yaklaşan mekanları gördük çoğunlukla. Fakat henüz 2 - 3 sene önce açılmasına rağmen, doğru adımlar ve büyük emekler sonucunda da o sahnede ödül alan mekanlar vardı! Toi, Mürver, Grey, Ruby, Must ve People bunların başında geliyor. Mazileri öyle 30 - 40 yıllara dayanan mekanlar değil bunlar. Ama mekanların arkasındaki isimler, şefler ve işletmeciler sektöre hayatlarını adamış isimler. Başarının sırrı da tabii ki bu isimlerde gizli!


Mesela; Toi, başarılı şef İsmet Saz'ın imzasını taşıyor.. Karaköy'ün en yeni ve en iddialı Mürver, aynı şekilde Mehmet Gürs imzası taşıyor; mutfağında da başarılı şef Yılmaz Öztürk yer alıyor! Mürver ve Toi; geccede "İmza Mekanlar" kategorisinde ödüllerine kavuşan mekanlar arasında.

Ruby de aramıza yeni katılan bir mekan; ama altında iki dev ismin imzasını taşıyor. Reina'dan tanıdığımız Erkan Ünal ve son olarak Goya'dan tanıdığımız Çağın Keskin..

Geçtiğimiz aylarda 1. yaş günü kutlayan Must Nişantaşı; "Popüler Mekanlar" kategorisinde ödülüne kavuşanlar arasında! Nişantaşı'nın son gözdesi Must'ın altında da La Boom'dan tanıdığımız başarılı işletmeci Ercan Gümüşkaya'nın imzası bulunuyor.

Bu lezzetlerden neden vazgeçemiyoruz?

Ödül töreninde çok özel bir kategori daha vardı: Vazgeçilmez Lezzetler. Bu kategoride toplam 7 mekan ödüle layık görüldü. Peki, bu mekanlar neden bu kategoride yerlerini aldılar hemen açıklayalım..


Mükellef Karaköy; lezzet kategorisinin olmazsa olmazıydı! Başarılı şef Arda Türkmen'in mekanı; her lokma ile kendisi bizzat birebir uğraşıyor, çabalıyor ve emek harcıyor. Lezzetlerine kusur bulunamaz bir mekan!

Feriye Palace; konumu ve manzarasına güvenip lezzeti arka sıraya atmayan ender mekanlardan biri! Mutfağı bir lezzet devi olan şef Aydın Demir'e emanet. Kusursuz hizmet kalitesi ve özel dokunuşlu lezzetleri aynı tabakta servis eden Feriye, birçoğumuzun vazgeçilmezleri arasında ilk sırada.

Morini; hem şık hem lezzet dolu bir mekan. Her detayı titizlikle düşünülmüş, kadın eli değmiş ve buram buram lezzet kokuyor!

Calipso Fish; balık kültürüne yepyeni bir soluk kazandıran balıkçıların başında geliyor. Küçükyalı'da şık bir mekan olan Calipso Fish mutfağı yeniliklere kapısını sonsuz açmış bir mekan. Mezeleri ve ara sıcaklarıyla her zaman alışılmışın dışına çıkmayı seviyor!

Dragon; yılların vezgeçilmezi aslında! Seçkin bir müşteri kitlesine sahip olan Dragon Hong Kong'lu aşçıların elleriyle Çin Mutfağı'nın inceliklerini sunuyor ve 1987'den bu yana kaliteden taviz vermeyen çizgisiyle müşterilerine en iyi hizmeti vermeye çalışıyor.

Kalbur Et; bu sene sahnede ilk kez gördüğümüz mekanlardan biri. Anadolu Yakası'nda olmazı olduran, her misafirini büyülemeyi başaran mekanların başında geliyor. Sofraya gelen her lezzet için çok büyük bir emek söz konusu!

Namlı Gurme; özlenen, aranan lezzetlerin buluşma noktası adeta. Yıllardır bu işi hakkıyla yapan, sadece Türkiye ile sınırlı kalmayan bir lezzet devi.

Tüm ödül alan mekanlar için tıklayın.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: gecce mekan ödülleri

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz