Sedef Türker
Tüm yazıları ART OF FOOD Sedef Türker sedef@gecce.com 05 Ekim 2017 11:00

Gecce Gurme Kurulu, Gecce Mekan Oscarları için kolları sıvadı!

Yenilik; insanın ruhunu özgürleştiren, insanı insan yapan yegane kavramdır! Bu yüzdendir ki insan, beynini yeni fikirlerle tanıştırabildiğince varlığını sürdürebilir. Vizyonumuzu yeniliğe ne kadar açarsak; evrene sağladığımız fayda o kadar büyük olacaktır. Beyni şaşırtmak gerek; havasını kaçırarak yavaş yavaş sönen bir balona dönüşmemek için yeniliğin peşinden koşmayı asla bırakmayın! İşte bu misyon eşliğinde; Gecce Gurme Kurulu dün gecce yeniden bir araya geldi. Neler konuşuldu, neler oldu merak ediyorsanız hemen anlatmaya başlıyorum..

Haklı gururumuz: Gecce Gurme Kurulu

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; tüm bu isimleri bir masada toplamak öyle herkesin harcı değildir! Türkiye’nin duayen gazetecileri, köşe yazarları, gerçek gurmeleri, markalara değer katanlar, yeme, içme ve eğlence sektörüne yıllarını vermiş isimler.. Tüm bu isimler sadece Gecce Gurme Kurulu masasında bir araya geliyor!


Kenan Erçetingöz önderliğinde; Güneri Cıvaoğlu, Ahmet Örs, Ertuğrul Özkök, Mehmet Yaşin, Ali Esad Göksel, Sermet Severöz, Arda Türkmen, Mike Norman, Dilara Koçak, Yelda İpekli, Olcayto Ahmet Tuğsuz ve aramıza yeni katılan Gamze Cizreli..

Hedef: YENİLİK!

Dün akşam İstanbul’u tam anlamıyla yaşatan Feriye Palace’ta gerçekleşen ve sektörde büyük yankı uyandıran Gecce Gurme Kurulu, masaya çok yakında gerçekleşecek olan Gecce Mekan Oscarları’nı yatırdı!


Akıllarda ise tek bir şey vardı: yenilik!

Gecce Yayın Grubu olarak; her sene olduğu gibi, bu sene de muhteşem bir ödül törenine imzamızı atmak için tüm çalışmalara başladık. Yine çok büyük yankılar yapacak, yine tüm gözleri üzerimizde toplayacak, yine harika işlere imza atacağız. Ama en önemlisi bu sene sizi çok şaşırtmak için geliyoruz! Bu yüzden de harıl harıl araştırmaya, konuşmaya ve daha önce hiç denenmemişi bulmaya çalışıyoruz. Eğer ortaya şaşırtıcı bir Gecce Mekan Oscarları çıkarmak istiyorsak; yıllardır bizi asla yalnız bırakmayan Gecce Gurme Kurulu üyelerimizin değerleri görüşlerini almalıyız dedik ve bu muhteşem kurulu tekrar bir araya getirdik. Tabii ki tüm yeni fikirleri buradan sizlere açıklamayacağım; birazını da Gecce Mekan Oscarları geccesi için saklayacağım!

Gecceden dikkat çeken detaylar...


Bitmeyen enerjisi, asil duruşu ve yeniliği prensiplerinden tarzına kadar her hücresine işlemiş Gül Erçetingöz ve sektöre yıllarını vermiş bir isim olan Kenan Erçetingöz önderliğinde gerçekleşen Gecce Gurme Kurulu toplantısı, bu sene de harika anlara imza attı.

Gecce Gurme Kurulu toplantısı, dün gecce; yıllardır İstanbul’u tam anlamıyla içine çekmek, romantik ve şık bir ambiyansta damaktan silinmeyen lezzetler denemek isteyenler için eşsiz bir mekan olan Feriye Palace’ta gerçekleşti. Boğaz’ın serin suları, Ortaköy Camii’nin büyüleyen görüntüsü ve köprünün cezbeden ışıkları eşliğinde muhteşem bir gecceydi! Alanında uzman bir ekip, muhteşem lezzetler, keyifli ritimler ve son derece şık bir dekorasyon..


Feriye Palace, her zaman olduğu gibi bizi ve tüm Gecce Gurme Kurulu üyelerini büyülemeyi başardı. Feriye Palace’ın şefi Aydın Demir’in gecceye özel hazırladığı menü ise her lokmasında damaklara imzasını atmayı başardı. İlk olarak sofraya gelen Avokado Tartar eşliğinde Baharatlı Karides hem sunumuyla hem de lezzetiyle gecceye güzel bir başlangıç yaptı. Ördek Ciğerli Rigatoni ise istisnasız herkesi büyülemeyi başardı. Izgara Lüfer ve Kuzu Fırın’da gecceye damgasını vuran lezzetler arasındaydı. Gecce Gurme Kurulu sohbetine eşlik eden bu muhteşem lezzetler sayesinde harika bir gecce yaşandı! Ayrıca tatlı olarak sofraya gelen Portakallı ve Bademli Islak Kek ise gecceye muhteşem bir lezzet vuruşu yaptı. Her anlamda şehrin seçkin mekanları arasında olan Feriye Palace’a buradan da geccemize keyif ve lezzet katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.


Gecceyi güzelleştiren bir diğer detay ise “Egemden” ile masamıza geldi. Inhouse İletişim Ajans Başkanı Esra Türker ve ekibi bizi bu geccemizde de yalnız bırakmadı. Gecce Gurme Kurulu soframıza çok keyifli detaylar eklediler ve tüm bunlar yetmezmiş gibi Türkiye’nin en iyi zeytinyağı markası olan “Egemden” ürünleri ile masamıza lezzet kattılar. Özellikle “Egem’in Bereketi Kadının Emeği” sloganıyla başlattıkları sosyal sorumluluk projesi kapsamında; ev ekonomisine katkı sağlamak ve üretmek isteyen Ayvalık’lı kadınların elleriyle boyayıp hazırladıkları rengarenk şişeler gecceye boyu oldukça ilgi çekti. Aynı zamanda kusursuz aroması, kalitesi ve şık tasarım şişeleriyle dikkat çeken “Egemden” Gecce Gurme Kurulu üyelerinden tam not almayı başardı!


Yeniliklerle dolu Gecce Mekan Oscarları!

Önümüzde bizi bekleyen harika bir gecce var: Gecce Mekan Oscarları..

Türkiye’de ilklere imza atan Gecce Yayın Grubu yeni büyük sürprizlerle geliyor!

En büyük hedefimiz ise en doğrusunu en farklı şekilde sektörümüze sunmak!

İşte bu yüzden dün gecce Feriye Palace’ta gerçekleşen Gecce Gurme Kurulu toplantımızın assolisti Gecce Mekan Oscarları’ydı.


Yeme, içme ve eğlence sektörü her geçen gün değişen, yenilenen; kısaca yaşayan bir sektör. Gecce Yayın Grubu olarak bunun bilincindeyiz ve attığımız her adımı da buna göre atıyoruz. 17 yıldır, her sene bambaşka bir konseptle karşınıza çıktığımız Gecce Mekan Oscarları için bu yıl çok daha büyük yenilikler düşünmekteyiz. Dün gecce Feriye Palace’ta gerçekleşen Gecce Gurme Kurulu toplantısında bu yeniliklerin neler olabileceği, sektörün gidişatına göre değerlendirildi. Yemek boyunca masada kapanmayan konu ise, ödül verilirken hangi kıstasların esas alınacağıydı. Bildiğiniz gibi; geçtiğimiz sene “EN İYİ 50 MEKAN” konsepti üzerinden ödüllerimizi dağıtmıştık.


Dün akşam ise, Gecce Gurme Kurulu toplantısından sonra bu konseptte bir hayli değişti.


Güneri Cıvaoğlu yılların verdiği tecrübesiyle muhteşem fikirler sundu. Yıllarca dünyayı karış karış gezen, fark yaratan ve iz bırakan anılar biriktiren duayen Gecce Mekan Oscarları’nın artık dünyaya açılması gereken bir ödül töreni olduğu hakkında bizimle aynı fikirdeydi.

Stratejik pazarlama ve medya planlaması alanından uzman bir isim olan Yelda İpekli ise dinamik ve farklı fikirleriyle herkese bambaşka bir bakış açısı kazandırdı.


Başarılı bir eğitim hayatından sonra dünyanın birçok farklı noktasını deneyimleme şansı olan Sermet Severöz ise Gecce Mekan Oscarları’na yenilik katma fikrine katılan isimler arasında çok güzel fikirler verdi.


Michelin puanlama sistemine gelen yeni alt kategoriler konusunda detaylı olarak fikirlerini belirten Ali Esad Göksel ise farklı fikirleriyle vizyonumuzu açtı.


Her zaman olduğu gibi Olcayto Ahmet Tuğsuz ise geccenin nasıl bir konseptte olması gerektiğine dair değerli görüşlerini bizlerle paylaştı.


360 Entertainment Group’un başarılı şefi ve sahibi Mike Norman ise dünyadan farklı örnekler vererek bizlere ilham olmayı başardı.


İyi yaşam ve beslenme uzmanı olan Dilara Koçak ise yenilikçi fikirlerini sunarak; sektör için bu toplantıların sayısının artması gerektiğini dile getirdi. Aynı zamanda geccede çok güzel bir tesadüf daha yaşandı; Koçak'ın doğum günü ile aynı güne denk gelen Gecce Gurme Kurulu toplantısında, Koçak doğum günü pastasını da üfledi.


Gecce Gurme Kurulu’nun en yeni üyesi; geçtiğimiz yıl “En İyi 50 Mekan” arasına girmeye hak kazanan Big Chefs restoran sahibinin kurucusu Gamze Cizreli ise özellikle ödüllerin kategorisi ve kıstasları konusunun üstünde bir hayli durdu. Kendisi bu toplantı ile birlikte Gecce Gurme Kurulu'muza yeni katıldı; iyi ki katılmış, iyi ki o değerli görüşlerini bizlerle paylaşmış. Aramıza hoş geldin Gamze Cizreli!

Son olarak; özellikle son yıllarda "Arda’nın Mutfağı" programı ile milyonlara lezzet katan başarılı şef Arda Türkmen yeni konsept için farklı fikirlerini sundu. Türkmen ayrıca, yeni başlayacak programının da müjdesini verdi. Bundan böyle her Pazar “Arda ile Omuz Omuza” programıyla muhteşem yemek tarifleri izlemeye ve çok eğlenmeye hazır olun!


Sevgili Ertuğrul Özkök Londra’da ve Mehmet Yaşin ise Selimiye’de olduğu için bu seferlik aramıza katılamadı.

GecceTv kameraları da oradaydı!


Günün gecceye karışmaya başladığı ilk saatlerde, şehrin en güzel manzarasında başlayan gecce ilk olarak Gecce Gurme Kurulu'nun barda bir araya gelmesi ve sohbet etmesiyle başladı. Öncelikle özlem gideren ve bol bol sohbet eden ekip sonrasında GECCETV kameralarına çok özel açıklamalar yaptı..


Gecce Winter Guide 2018 için de ilk hazırlıklar yapıldı!

Toplantıda, Aralık ayının başında raflardaki yerini alacak olan Gecce Winter Guide 2018 için de ilk hazırlıklar yapılmaya başlandı. Bildiğiniz gibi senede 2 kez çıkan Gecce Summer ve Gecce Winter Guide dergilerimizde İstanbul’un en iyi mekanları, otelleri ve AVM’leri; Ankara, İzmir, Kapadokya gibi Türkiye’nin birçok farklı noktasından harika mekan önerileri ve Miami, Londra ve Paris gibi dünyanın birçok noktasından seçtiğimiz özel içeriklerimizle karşınıza çıkıyoruz. Bu dergilerde ismi geçen her mekan ise Gecce Gurme Kurulu’muzun onayından geçiyor. Bu sebeple Gecce Gurme Kurulu’muzun değerli isimlerine mekanları puanlaması için bir hayli uzun bir liste verdik; onlarda bu listede bulunan mekanları teker teker puanladılar.


2 Aralık’ta raflardaki yerini alacak olan Gecce Winter Guide 2018’de de bu alanında uzman isimlerin imzasını olduğunu unutmayın!

Kısacası..

Gecce Yayın Grubu olarak, yanımıza şampiyonlar ligimizi; Gecce Gurme Kurulu’muzu da alarak radarlarımızı yeniliklere çevirdik. İlk hedefimiz Gecce Mekan Oscarları. Yepyeni fikirler, farklı kategoriler ve yankısı bir hayli uzun sürecek bir ödül töreniyle dünyaya açılacak, ülkemizin gücünü dünyaya tanıtacak, Türk lezzetlerini, başarılı şefleri ve ülkemizin başarılı mekanlarını dünyaya göstereceğiz.

Hazır ol Türkiye! Tarihin en farklı ödül töreni geliyor.

O zaman hep dediğimiz gibi bitirmek istiyorum yazımı..

Yaşasın GECCE.COM!

Yaşasın Gecce Mekan Oscaları!

Yaşasın Gecce Gurme Kurulu!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz