Begüm Kılıç
Tüm yazıları ART AND FOOD Begüm Kılıç begum@gecce.com 05 Ocak 2018 09:00

Dikkat! Bu müzeler iştah açıyor..

Dünyaca ünlü yemek müzelerini keşfetmeye hazırlanın! Sanat ve yemek bir araya gelince, ortaya çıkanlara inanamayacaksınız..

Tatlı düşkünlerine: Çikolata Müzesi


Çikolatanın bir sanat olduğunu düşünenler pek de haksız sayılmazlar! Özellikle bahsi geçen dünyaca ünlü Belçika çikolatası ise... Yolunuz Brüksel’e düşerse, ağzınızı tatlandırmadan dönmeyin deriz. Müzeye attığınız ilk adımdan itibaren çikolatanın cazibesi dört bir yanınızı sarıyor! Hayal gücünün sınırlarının zorlandığı bu müzede; kakaodan paketlemeye kadar bir çikolatanın başına gelen her şeye tanıklık edebiliyorsunuz. Müze içerisinde çikolataların satışı da gerçekleşiyor.

***

40 yıl hatrı vardır: Kahve Müzesi


Kahvenin başkenti sayılan Brezilya’da şato görünümlü, oldukça görkemli bir binada meraklısına kapılarını açan Kahve Müzesi; gerçekten büyüleyici. Kahvenin bir tutku olduğunu düşünenlerden ve kahvenin derinliklerine inmek isteyenlerdenseniz bu müze tam size göre! Kahve çekirdekleri arasında; aromaların hoş kokularında kaybolmaya ve kahve hakkında merak ettiklerinizi öğrenmeye hazırlanın.

***

Her sosuyla güzel: Makarna Müzesi


İtalya’nın resmi yemeği olan makarnayı daha yakından tanımak ister misiniz? Her çeşidiyle, her sosuyla damaklardan silinmeyen makarnanın müzesi de tabii ki Roma’da bulunuyor. Müzede Çin’den Roma’ya kadar uzanan bir yolculukla makarnanın tarihini ve gelişimini inceleyebilirsiniz. Makarna hakkında pratik bilgiler dışında; teoride de bir şeyler öğrenmek isteyenler için ise müzede bir makarna kütüphanesi bulmak da mümkün.

***

Türlü türlü huyu var: Mantar Müzesi


Müzede sergilenmeyi hak eden, sonsuz bir lezzet dünyasının kapısını açan mantar… Paris yakınlarında; Loire Vadisi’nde bulunan mantar müzesi, sizi keyifli ve ilginç bir yolculuğa çıkarıyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinden toplanan ve vadide yetiştirilen mantarlar hakkında detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz mantar müzesinden, mantarınızı da almadan gitmeyin. Bakteri ve mikroorganizma temizliği müzenin başlıca işlerinden biri…
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: yemek müzeleri

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz