Begüm Kılıç
Tüm yazıları EN İYİ MEKANLAR Begüm Kılıç begum@gecce.com 09 Nisan 2019 17:33

Festivalin Yıldızı: Alaçatı’nın Limon’u

Baharın gelmesi, doğanın uyanmasıyla beraber Alaçatı’nın en keyifli zamanları geldi çattı. 5-6-7 Nisan’da 10. Alaçatı Ot Festivaliyle de bir çok mekan kapılarını araladı. Festivali bahane eden bütün İstanbul’da Alaçatı’ya akın etti. Yolda yürürken kendimi Nişantaşı’nda yürüyor gibi hissederek ve sağa sola selam vererek ilerledim. Alaçatı değil küçük İstanbul... Yüzler gülüyor, keyifler yağan yağmura rağmen yerinde.

Festivalin Yıldızı: Alaçatı'nın Limon'u

Alaçatı’daki üçüncü sezonuna merhaba diyen Limon Köyiçi, bu sene de Alaçatı Ot Festivalinin yıldızıydı. Günün her saati kapıda uzun kuyruklar bırakan, müzik sona erdiğinde bile insanları saatlerce mekanın içinde tutabilen ve yemeklerin lezzetini damaklarda iz bırakabilen bir mekan Limon Köyiçi.


Başarıyı tek bir kritere bağlamak imkansız. Limon’un başarısını destekleyen de bir çok etken vardır illaki. Benim gözüme çarpan konuların başında işletme anlayışları geliyor. Mekan müşteri odaklı. Misafirlerin eğlencesi, keyifli vakit geçirmesi, kısacası memnuniyeti her şeyin önüne konulmuş. Bunu yaparken de muntazam bir denge kurulmuş. Kaliteden asla ödün verilmeden gelen herkes kapıdan gülümseyerek yolcu ediliyor. Gelen bir sonraki gün hatta aynı günün akşamında yine Limon’u tercih ediyor.


Köyiçi’nde Limon’u taklit eden, benzer konseptlerle yeni başlangıç yapan mekanlara da rastladım. Limon’nun başarısında mekanın yaşayan bir mekan olması büyük bir olgu bana göre. Öncelikle bir ruhu var. Kapıdan girdiğiniz anda kendinizi iyi hissetmeniz için gerekli tüm argümanlar önünüze seriliyor. Birbirinden güler yüzlü iki işletmeci Fırat Yalçın ve Raif Karan’da mekanı tanıyan, uzun yıllar İzmir, İstanbul ve Çeşme gecce hayatında bir çok başarıya imza atmış isimler. Ve tecrübelerini mekanın her alanında hissetmeniz mümkün.


Mekanda Alaçatı Ot Festivali boyunca eğlence hız kesmedi, DJ Cenk Çöteli ve DJ Yiğit Özdemir’in de müziğinin sesi hiç kısılmadı. Happy Hour partylerinden hemen sonra masa düzeni alındı ve yemek servisi başladı. Alaçatı Ot Festivali’ne özel hazırlanan menüde Şef Eyüp Gül’ün muhteşem lezzetleri yer alıyordu. Ara sıcaklardan mezelere kadar her şey büyük bir özenle seçilmişti. Yeşil Karides Tempura, nar ekşili etli yaprak dolması, kokoreç Bruschetta ve enginar dolması benim favorilerimden. Mekanın sahibi Yasin Becek, “Bu yıl menümüzde hikayesi olan yemekler yer alacak” diyerek 2019 yaz menüsünün de zengin olacağının sinyalini verdi.

Yani Alaçatı’nın Limon’u eğlencede de yemeklerde de yazın provası Ot Festivali'nde, herkesten tam puan aldı; sezonda da zirveye oynayacağını göstermiş oldu. Yaz gelsin!

Happy Hour öncesi, gecce sonu kısacası günün her saati: Limonata Alaçatı


Köyiçi'ne bu yıl Limona'a kardeş dükkan Limonata Alaçatı açıldı. Islak hamburger, goralı, dilli kaşarlı, ev yapımı limonata... Atıştırmalık ne ararsan var. İnsanlar Happy Hour başlamadan önce, çıktıktan sonra Limonata'ya mutlaka uğruyor. Hatta öyle ki mekana bile sipariş verip eğlenceye devam edebiliyor. Büyük konfor vallahi! Ben gecce mekan kapandıktan sonra otelime dinlenmeye giderken bir anda kendimi mekanın içinde buldum. Ev yapımı "Limonata"sı da ıslak hamburgeri de gerçekten harikaydı.

Alaçatı'nın artık bir de Limonata'sı var, bir dilli kaşarlı lütfen!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: limon , köyiçi , alaçatı

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz