Begüm Kılıç
ART AND FOOD Begüm Kılıç begum@gecce.com

YAZI ARŞİVİ

TOPLAM 190 YAZI

GÖRMEYE, BESLENMEYE, İYİYE, YENİYE. SEN NEREYE?

Bahar enerjisi dedikleri. Şu sırasıyla düşen cemreler falan... Ben diyorum ki yazın dolu dolu geçeceği şimdiden belli oldu. Balık baştan koktu anlayacağınız. Bende bir yerinde duramamalar, yeniyi, görülmeyeni, bilimeyeni keşfetme bir gezme tozma güdüsü. Eminim yalnız değilimdir. O zaman görmeye, iyiye, yeniye. Sen nereye?

17 Nisan 2019 10:02
FESTİVALİN YILDIZI: ALAÇATI’NIN LİMON’U

Baharın gelmesi, doğanın uyanmasıyla beraber Alaçatı’nın en keyifli zamanları geldi çattı. 5-6-7 Nisan’da 10. Alaçatı Ot Festivaliyle de bir çok mekan kapılarını araladı. Festivali bahane eden bütün İstanbul’da Alaçatı’ya akın etti. Yolda yürürken kendimi Nişantaşı’nda yürüyor gibi hissederek ve sağa sola selam vererek ilerledim. Alaçatı değil küçük İstanbul... Yüzler gülüyor, keyifler yağan yağmura rağmen yerinde.

09 Nisan 2019 17:33
BAHARLA BERABER "YENİ" GELENLER, YENİLENENLER...

İstanbul'da bahar geldi. Caddeler kıpır kıpır. İnsanlar daha çok gezmek, daha çok eğlenmek istiyor. Malum bu bahar havasında kimse eve kapalı kalmak istemiyor. Ben de bu hafta bir kaç konsere gidip yeni bir kaç mekan keşfettim.

03 Nisan 2019 11:34
MODA KOYU'NU KUCAKLAYAN KAYIKHANE RUHU...

Moda Koyu’nu kucaklayan asırlık mekan Moda Kayıkhane...İkon haline gelmiş ismi, birbirinden başarılı isimleri ağırlayan sahnesi ve Kayıkhane ruhu ile her geçen gün ilgi odağı olmaya devam ediyor. Ben genel olarak Avrupa Yakası’ndaki mekanları tercih eden biri olarak sık sık Moda Kayıkhane’deki konserlere katılmak için kendime zaman yaratmaya çalışıyorum.

28 Mart 2019 12:15
“GOUT DE FRANCE” GÜNLERİ VE JAZZ KÜLTÜRÜ

Geçmiş yazılarımda, tercih ettiğim mekanların konfor alanımda ( Nişantaşı, Arnavutköy, Cihangir) olduğundan bahsetmiş, yeni yerler keşfetmek için harekete geçelim demiştim. Baharın gelişi ile beraber rotayı farklı mekanlara hep beraber çevirelim. Bu hafta hepimizin sevdiği mekanlardaki iki etkinlikten de bahsedelim. Yemekte jazz ve Gout de France günü.

20 Mart 2019 18:45
ANADOLU YAKASININ İTALYANI: LA MİA LUCE

Mart ayının gelmesiyle beraber havalar ısınmaya, sokaklar ve mekanlar hareketlenmeye başladı. Ben daha çok Avrupa Yakası'nı tercih eden biri olarak havaların ısınmasını fırsat bilip Suadiye ve Fenerbahçe'de iki harika mekan keşfettim. Civarda yaşayanların müdavimi olduğu bu mekanlar La Mia Luce ve Saca Ocakbaşı.

13 Mart 2019 13:17
YENİLER VE KALİTESİNDEN ÖDÜN VERMEYİP HEP YENİ KALANLAR!

Mart ayının gelmesi ile beraber havalar güzelleşmeye, balkonlar, teraslar, bahçeler açılmaya başlandı. Ben yaz ve kış değil de bahar insanıyımdır. Mart ayı ile beraber merkezi konumlarda bulunan, bahçesi ve terası ile sizi cezbedecek bazı mekan önerilerim olacak. Keyifli okumalar...

07 Mart 2019 10:36
GECCE'NİN EN KIYMETLİ ANI: İYİLİK BULAŞICIDIR!

Herkes bu gecceyi konuştu, yazdı, çizdi. Ben ve ekibimiz perdenin arkasındakiler olarak gururla yeni güne uyandık. Çünkü geccede çok özel anlar anılar vardı...

27 Şubat 2019 17:38
GEÇMİŞİN RUHUNU GÜNÜMÜZE TAŞIYORUZ: VİNTAGE DİSCO

Daha önce nostaljiye duyduğum ilgiden, 70’ler ve 80’lerde, şuan bulunduğum yaş aralığında olmak istediğimden bahsetmiştim. Her şeyin daha fakat daha kıymetli olduğu zamanlardan yanayım. Ve daha gerçek! Bu hafta hangi zaman dilimine mi gideceğim? VİNTAGE DİSCO!

20 Şubat 2019 11:04
YENİLER, KLASİK HALİNE GELENLER VE VAZ GEÇİLEMEYENLER...

14 Şubat'a son bir gün kala yeni açılan, klasikleşen ve sevilen bazı mekanlardan bahsettim. Anadolu Yakası'nda yaşasaydım uğrak noktam neresi olurdu? Sevilen Cookshop Nişantaşı şubesi nereye taşındı? Nişantaşı'nda her saat yaşayan ve en sevilen Develi...

13 Şubat 2019 11:14
YAŞAYAN MEKANLARA BİR YENİSİNİ DAHA EKLEDİM!

Yeni yılı kucakladık, yeni yılda harekete geçtik. Şimdi sıra şubat ayında... Bu ay bir kısmımız için sevgililer günü, kalpler, çiçekler ve her yer kırmızı. Bir kısmımız için de Ocak ayı gibi, ne bir eksik ne bir fazla. Ben ikinci kategoride olanlardanım. Sevgililer günü mekanlarını sizin için, en keyifli mekanları da sadece 14 Şubat'ta değil yeni ayın her gününde kendim için seçiyorum. Evet ben daha şanslıyım. Bu arada 14 Şubat'ta yalnızlar için party düzenleyen bir mekan arayışında olduğumdan bahsetmiş miydim? Hep ben önerilerde bulunacak değilim. Evet sıra sizde :)

06 Şubat 2019 11:09
EĞLENCENİN DE BİR KONFOR ALANI VAR!

Yeni yıla merhaba dediğimiz ilk günden beri harekete geçelim diyorum. Hava soğuk, işler yoğun, zaman kısıtlı... Tüm bu bahaneleri bir kenara bırakıp biraz enerji dediğimiz noktada o özel zaman yaratılıyor. Hayatın akışını önceliklendirmekle alakalı olduğunu düşünüyorum. Ben kendimi motive edecek şeyleri iyi bilenlerdenim. Hafta sonunu battaniye altında kitap okuyarak geçirmek yerine, battaniye faslını pazar gününe bırakıp cuma ve cumartesi gününü dolu dolu yaşama zamanı! Ne mi yapalım?

30 Ocak 2019 12:49
YAŞAYAN MEKANLAR, YAŞAYAN GECCELER...

Mevsimlerden kış. Hem de ne kış. Yağmur, kar, buz ve üşüyoruz. İçimizi ısıtacak aktivitelere, mekanlara ihtiyacımız var. Sosyal hayatımızı sekteye uğratmadan ama üşümeden... Konserler sadece yaz aktivitesi midir? Bence hayır. Her mevsim en sevdiğimiz sanatçıları bol bol dinleme bağıra çağıra şarkılarına eşlik etme özgürlüğümüz var. Bazı mekanlar var ki bu ihtiyacımızı öylesine karşılıyor öylesine karşılıyor ki bizi çok eskilere gazino gecelerine götürüyor.

22 Ocak 2019 12:08
BEN HAREKETE GEÇTİM YA SEN?

Evet, heyecan ile bekledik, yeni yıl ile beraber hayatımızın değişeceğine dair hayaller kurduk. Tap taze yeni bir yılı kollarımızı açarak kucakladık, sardık sarmaladık. Dileklerimizi dileyip evrene ilettik, beklemeye başladık. Bir önceki yazımda beklemek değil de harekete geçmenin esas olduğundan bahsetmiş “harekete geç!” demiştim. Ben harekete geçtim ya sen?

09 Ocak 2019 12:06
UZUN BİR YOLCULUK TEK BİR ADIMLA BAŞLAR, YENİ YILDA HAREKETE GEÇ!

İşte geldi yeni yıl; 2019! Umut dolu, aşk dolu, çok kahkahalı, bol seyahat etmeli, yeni tatlar denemeli , yeni heyecanlar yaşamalı, kısacası keşfetmeli bir yıl ol tamam mı? Mevcut şartlarımı koru ve kayıplar yaşatma, Merkür gerilemeleri, Ay tutulmaları ile enerjimi düşürme, perdeden sızan güneş ışığını görünce bile umut dolabilen, mutlu olabilen iç dünyama zeval verme. Beni ben yapan tüm değerlerimi korumama yardımcı ol! Çok mu şey istedim senden? Bu yıl benim yılım olacak, yapacaksın artık bir şeyler :) Hoşgedin 2 0 1 9!

02 Ocak 2019 11:52