SMYRNA BOYOZ

İzmir Gaziemir’de 1000m2 alanda, aylık 680.000 adet donuk boyoz üretimi kapasitesine sahip tesisimizde, birçok farklı çeşitte boyoz ve sürekli yapılan AR-GE çalışmaları ile yeni ve benzersiz ürünler üretmekteyiz. Ürünlerimizin tümü %100 el yapımıdır; sade, ıspanaklı, patlıcanlı, zeytinli, labneli, beyaz peynirli, tatlı tahinli, benzeri olmayan bitter çikolatalı, cevizli tahinli, antep fıstıklı ve Boyoz Pizza Tabanı olmak üzere birçok farklı çeşide sahiptir. En kaliteli hammaddelerle üretilen ürünlerimiz, farkını bu şekilde yansıtmaktadır ve ISO 9001, ISO 22000, HELAL sertifikalarına sahip olup, çok yakında bu belgelere BRC ve KOSHER sertifikaları eklenecektir.

Tüm Türkiye’de La Lorraine, Simit Sarayı şubeleri, İzmir’de Göçmen Börekçisi, Ekmekiçi, Tuzu Biberi, Alsancak Unlu Mamuller gibi birçok ünlü kafe - restaurant zincirleri ile, Swissotel, Ramada Hotel & Suites, Doubletree by Hilton Izmir Airport, Four Points by Sheraton Hotel, KEY Hotel, Ege Palas Hotel gibi kurumsal şirketlerin bulunduğu portföyümüze sevkiyatlarımız, haftalık belirli bir düzen içinde donuk olarak yapılmaktadır. Şehir içi sevkiyat kendi araçlarımızla, şehir dışı sevkiyatlar soğuk zincir taşıma çözüm ortaklarımızla gerçekleştirilmektedir.

Boyozu bir dünya markası yapma hedefiyle çıktığımız bu yolda, Yunanistan, Almanya, Avusturya ve Polonya’ya ihracatımız bulunmaktadır. Ayrıca İzmir, İstanbul, Ankara ve Bursa’da en önemli süpermarket zincirlerinde yer alıyoruz.

1492’de İspanya’dan göç ederek, önce Selanik’e sonra da İzmir’e yerleşen Sefaradların bize kazandırmış olduğu bu kültürel mirası, öncelikle ülkemizin her yerinde bilinir kılmak istiyoruz. Sonrasında tüm dünyaya tanıtmak vizyonu ile kurmuş olduğumuz Smyrna Boyoz’u, kaliteden ödün vermeden, sürekli kendini yenileyen, farklı kültürleri ortak paydada buluşturmak için çabalayan bir dünya markası haline getirmeyi hedefliyoruz. Lezzetli, doğal, besin değeri yüksek ve en önemlisi ulaşılabilir ürünler üretmek felsefesi ile yol alıyoruz.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz