Zorlu Avm'nin nefes alınası durağı: Cantinery

İlk açıldığı günden beri yoğun ilgi gören Lucca'nın yaratıcısı Cem Mirap'ın yeni konsepti Cantinery aynı hızla devam ediyor..

10 Ağustos 2014 13:59
Zorlu Avm'nin nefes alınası durağı: Cantinery
Cem Mirap’ın 10 yıllık yeme–içme bilgi ve tecrübesini yansıtan, Zorlu Center’ın en hareketli noktası Avenue katında Mart ayında açılan “CANTINERY”, şehri bilindik tatlarla yeniden tanıştırmaya, günlük, taze ve lokal ürünler kullanarak her tabağında eşsiz bir lezzet keşfi yaşatmaya devam ediyor.


Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği ile tüm güne yayılan, çok iyi yemek, iyi şarap, bira seçimi ve kokteylleriyle şık bir yemekhane, neşeli ve samimi bir kantin olan “CANTINERY”, şehrin yüksek gastronomi sahnesine yepyeni bir soluk..


Sadece insanların değil, mutfakların da buluşma noktası…

“CANTINERY”, kendi tarzı olan, lokal ürünlere ağırlık veren, o gün taze ne varsa ona göre hareket eden, modern Amerikan, Fransız ve modern Asya mutfaklarının yerel dokunuşlarla yerel ürünlerle harmanlanmış birleşimi ile değişken ve dinamik bir mönüye sahip bir yemekhane. Cem Mirap “CANTINERY”nin sadece insanların değil, mutfakların da buluşma noktası olduğunu söylüyor. “CANTINERY”nin mutfağı, Taş Fırın, “Rottiserie”, Raw/Crudo Bar (Soğuk Bar) ve Izgara gibi lezzetleri barındıran bölümlerden ve Pelin Çakar yönetiminde uluslarası ve Türk bir ekipten oluşuyor…

Detaylar İçin Tıklayınız.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Restoran , Kantin , Bar , Cantinery , Zorlu Center , Cem Mirap

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz