Zeferan'dan lezzet dolu kahvaltı!

Azerbaycan mutfağının en özgün lezzetlerini muhteşem bir İstanbul manzarası eşliğinde sunan Zeferan Restaurant, Anadolu coğrafyasına özgün artizan usullerle üretilen kahvaltılıklardan ve Azerbaycan mutfağına has kükü, köke gibi özgün tatlardan oluşan kahvaltı sofrasıyla da büyük ilgi görüyor. Ajwa Hotel Sultanahmet’in sekizinci katında yer alan restoran, Azerbaycan coğrafyasının çeşitliliğini ve lezzetli mutfak kültürünü İstanbul’da hakkıyla temsil eden en gözde mekan olarak öne çıkıyor.

09 Kasım 2017 10:09
Zeferan'dan lezzet dolu kahvaltı!
Azerbaycan coğrafyasının çeşitliliğini ve lezzetli mutfak kültürünü İstanbul’da en iddialı şekilde temsil eden Zəfəran Restaurant, iddialı kahvaltı menüsüyle de müdavimlerini yarattı. Tarihi Yarımada’nın büyülü atmosferi eşliğinde sunulan ve hem Anadolu’nun hem de Azerbaycan’ın artizan usüllerle üretilen yöresel ürünlerini içeren bu özel kahvaltı gerçekten benzersiz bir gastronomi şöleni yaşatıyor. Başka hiçbir yerde bulunmayan, yumurta ve birbirinden taze yeşil otların buluştuğu lezzet bombası bir omlet çeşidi olan kükü ve kıymalı ya da peynirlisi yapılan bir krep çeşidi köke gibi geleneksel Azerbaycan mutfağının özel lezzetlerinin servis edildiği Zəfəran kahvaltısı damaklarda unutulmaz izler bırakıyor.ARTİZAN BİR KAHVALTI ŞÖLENİ

Zəfəran Restaurant’ın özel kahvaltı menüsü, Azerbaycan ve Anadolu’nun değişik yörelerinden uzun araştırmalar sonucu titizlikle seçilerek doğrudan üreticisinden temin edilen bol çeşitli kahvaltılıkları içeriyor. Unutulmaz bir ziyafet yaşatan bu kahvaltıda Divle obruk peyniri, Azerbaycan Şamaha yöresine ait motal peyniri, Kargı tulumu, Kars eski kaşarı, karakovan balı, manda kaymağı, Kastamonu pastırması, ev yapımı tereyağlı katmer, ekmek çeşitleri, kükü, köke, taze meyve suları, ev yapımı reçeller ve tatlılar gibi geleneksel mutfağın bilgisini en iyi şekilde yansıtan, farklı lezzetler yer alıyor.

AZERBAYCAN KAHVALTISINDA MASADA BOŞ YER KALMIYOR

Ajwa Hotel Sultanahmet Şefi Ramin Nuriyev Azerbaycan geleneğine özgü çeşitlerin ve geleneksel Anadolu ürünlerinin yer aldığı bu zengin kahvaltı menüsü için çok özel bir çalışma gerçekleştirdi. Özellikle reçel çeşitlerinin Azerbaycan kahvaltılarında çok önemli yer tuttuğunu belirten Şef Ramin Nuriyev, Azerbaycan kahvaltıları ve yemeklerinin çok zengin çeşit içerdiğini belirterek “Bizim masalarda boş bir alan kalmaz ve mutlaka çeşitli tatlılar, reçeller yer alır. Bunun yanı sıra Anadolu ve Azerbaycan’ın zenginliğini yansıtan peynir arabamızla da hem lezzet hem de görsellik açısından fark yaratıyoruz” dedi.Bol çeşitli, ağızlara layık bu leziz Azerbaycan kahvaltısı, Ajwa Hotel Sultanahmet’in üst katında muhteşem bir tarihi yarımada manzarasına sahip Zəfəran Restaurant’ta enfes bir Pazar sabahı geçirmek isteyenler için mükemmel bir seçenek. Azerbaycan sofralarının vazgeçilmezi olan birbirinden lezzetli hamur işleri ve geleneksel çay sofrası da kahvaltı sonrası ikinci bir ziyafet yaşatıyor. Çay ritüeline, feyhua (Azerbaycan’a özgü bir meyve), kayısı, vişne, çilek, böğürtlen, zeytin gibi meyvelerden yapılan mürebbe adı verilen çeşitli reçeller, kuru yemiş ve meyvelerle çeşitli yöresel hamur işleri eşlik ediyor.

Kahvaltının ardından Sultanahmet ve Tarihi Yarımada’daki binlerce yıllık insanlık mirasının en özel temsilcileri olan Aya Sofya, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii gibi mekanlara yapılacak ziyaretlerle bu muhteşem kahvaltı deneyimi lezzet ve tarihi bir arada yaşatan çok özel bir deneyime dönüşüyor.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Zeferan Restaurant

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz