Ustaların ustası bu mekanda

Pizzanın anavatanı İtalya'da, yarım asırlık tecrübesiyle, tüm dünyada önemli şehirlerde pizza ve makarna üzerine vermiş olduğu derslerle ustaların ustası olarak anılan 67 yaşındaki ünlü pizza ustası Giancarlo di Giacono, işin püf noktalarını anlattı.

16 Ağustos 2014 16:44
Ustaların ustası bu mekanda
İtalya'da yarım asırdır pizza yapımı üzerine ustalaşmış Giancarlo di Giacono, Bodrum'da hizmet veren Carlos Pizza'da, pizza severlere gerçek İtalyan pizzasını sunuyor. İtalyan Mutfağı üzerine, dünyanın önemli merkezlerinde ders veren, Carlos Pizza'nın ustası Türk Mutfağı, gerçek İtalyan pizzası ve gerçek İtalyan makarnasının nasıl yapılması gerektiğine dair bazı tüyolar verdi.


Türkiye'de pizza yapımının bilinmediğini, pizza diye satılan ürünün pizza olmadığını savunan Giancarlo di Giacono şunları söyledi: ''Pizzadaki en önemli unsur unu ve yağıdır. Pizzanın domatesi, peyniri ve içine giren baharatları özel olması gerekir. Özellikle hepsinin başta fesleğenin, domatesin taze olması gerekir. Pizzada kesinlikle salça kullanılmaz. Bu midede şişkinlik yapar. Peynirinin mozarella olması gerekir. Hamurunun elle açılması, bekletilmesi ve fırında da pişirilmesi bizim pizzamızın tadının ayrıcalığıdır.''

Aynı zamanda makarna konusunda da ustalığı dillere destan olan Giacono: ''Makarnada ise önemli olan kaynatma dakikasının çok iyi ayarlanmasıdır. Asla hamur olmamalı, yerken makarna dişlerinizin arasında dans etmelidir. Sosunda kullanılan domates bu işin lezzetini getirir. Zeytinyağı ve taze baharatlarla hazırlanmış sosla birlikte benim yaptığım makarna insanda alışkanlık yapar. ''


Türk Mutfağı'nın kendisinde ayrı yeri olduğunu ve çok sevdiğini de ayrıca belirten usta, yine de pizza ve makarnaya değişik bir tutkuyla bağlı olduğunu söylüyor. Giacono'nun elinden, gerçek İtalyan pizzası ve gerçek İtalyan makarnasının tadına bakmak istiyorsanız, Bodrum Carlos Pizza vazgeçilmeziniz olacak!
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Carlos pizza , restaurant

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz