TURYİD Başkanı saygın değil

Yıllar önce yeme içme sektöründe bulunan arkadaşları bir araya getirmek için kolları sıvadım.

23 Aralık 2012 14:31
TURYİD Başkanı saygın değil
Kimseye bir şey demeden Süzer Palaza'nın alt katında bulunan Choclate'de bir pazar kahvaltısı yapmak için bir kaç dostumu davet ettim. Kahvaltı yapıldı, sohbet koyulaştı; herkes onları niye topladığımı merak etmeye başladı. Ben de konuya girip, "Artık sektör çok büyüyor. Sizin de bir arada olmanız gerek birlik olun, bir araay gelirn" çağrısını yapmıştım. O gün burada bulunan herkes söylediklerime hak verirken bir ikinci toplantı yapma kararı aldık. Herkes etrafındaki mekan sahiplerini tek tek aramaya başladı.Ortaköy Princess'teki en son toplantıda 80 kişi olmuştu. Herkesin aklına proje yatmıştı. Benim işim olmsına rağmen, herkesin tapısını tek tek çalıp, destekv ermesini istemiştim. En büyük desetği Erol Kaynar, Kemal Koş, Mehmet Tuna ve Rasim Özkanca gibi isimler vermişti. Erol Kaynar'ı ikna edip başkan yapmıştık. Bu olan biten tüm süreçte işimi gücümü bırakıp, TURYİD'in kurulması içing elimden gelen maddi ve manevi desteği vermiştim. Zamanla çok kişinin elinden tutup derneğe götürüp üyye yapmıştım.

Yıllar sonra İTO'da gıda grubundaki yöhetim TURYİD'E geçmişti. Daha önce o grupta temsil edenler şoke olmuşlardı. Bu TURYİD için büyük bir başarı ve onun açılması demekti. Peki sonra ne oldu resnizi zadece bir seçim sonra büyük bir oy farkıyla sandalyeyi kaybetti. Zaten yaptıkları geccede aldığım duyumlara göre, şu an üye olan çok sayıda kişi bile protesto edip gitmemiş. Çünkü sektörde blunan herkesin TURYİD yönetiminden memnun olmadığı aşikar.Kültür ve Turizm bakanı Ertuğrul Günay, gecceye geldi ama sektör içinde bulunan asıl temel taşları oluşturan kişilerg itmemiş. Derneği kurucusu olmama rağlen ben bile gitmedim. Gitme gereği duymadım. TURYİD kendini aşan konulara müdahale etme gereği duyuyor. Yönetimde bulunan herhangi birinin baskısına boyun eğiyor. Peki herkese aynı muameleye gösöteriyor mu? Tabii ki hayır! Sektörde kimsenin fikri önemli edğil kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. Diğer üyeler de, "Bizi oyunlarınıza aletk etmeyin" diyerek, gecceye katılmıyorlar.

Zaman o kadar çabuk geçiyor ki, bir geriye baktığımda TURYİD kurulalı tam 10 yıl olmuş. O günden bugüne değişen tek yeş üye sayısı yükseleceği yerde sürekli istifaların olması. Nereden nerele demeye başlıdım. Eğlence sektörünü yönetmeye kalkıyorsun milyon dolarlık ciro yapan yerleri üye yapıyorsun akıllara ziyan. TURYİD'in ilk yıllar acaip aktif bir pozisyonu vardı. Erol Kaynar'ın başkanlığında sürekli bir aktivite vardı. Herkes saygı duyardım şimdi ise kimsenin umrunda değil. 10 yılı geride bırakan bir dernek olan TURYİD yıldönümünü gecce kulübünde kutluyor. Koskoca 10 yıl demek ki kimseye bir şey öğretemimiş. Kimseye bir çay ikram etmeyecek kadar cimri olan yeme içme sektöründeki kendi geccelerinde bile aynı şeyi yapmışlar.

TURYİD bağımsız olmak zorunda. Dernekler masasına bağlı defterleri kontrol altında ne yaptığının hesabını vermek zorunda. En küçük bir hatada yönetimde bulunan üyeler, Allah korusun hapsi bboylarlar. O gün fotoğrafta bulunanların arasında piyasa değeri yaklaşık milyar dolar seviyesinde mekan sahipleri var. Böyle birg ecce için milyon dolar ciro yapan ve yönetimde de bulunan mekan sahipleri sıra ellerini ceplerine atmaya gelince belli ki hepsi kayıplara karışmış. Ama geccede fotoğraf vermeye gelince hepbi kendini ortaya atmasını biliyor bakıyorum. Belki de son dönemlerde ayrılan üyelerdena idat gelmediği için dar boğaza düşüp sponsor ile gecce yapmışlar. Sektörde o kadar çok sorun var ki say say bitmez. Bu kafayla TURYİD sektöre ne kazandırır ben çözmüş değilim.

Tayfun Topal - HT Magazin
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: TURYİD

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz