Türkiye'nin en iyi İtalyan restoranlarında göze çarpan iki isim

Yıllardır Etiler'de bir fenomen haline gelen ve ikinci restoranını Kalamış'ta açan Da Mario, Hürriyet Gazetesi'nin "En iyi İtalyan restoranı Top 10" listesinde birinci sıraya yerleşti. Listeye 3. sırada ise, başarısını tüm ülkeye kanıtlamış, lezzetleriyle kendi müdavimlerini oluşturmuş, yaratıcı ve farklı yaklaşımlarıyla ve harika lezzetleriyle gönüllere taht kurmuş restoran Papermoon yer almakta!

21 Mart 2015 14:37
Türkiye'nin en iyi İtalyan restoranlarında göze çarpan iki isim
İstanbul'un ilk İtalyanı: Da Mario

İstanbul’un ilk İtalyan restoranı Da Mario, 1993’ten beri hizmet veriyor. Mönüsündeki taze ev yapımı makarnalar ve odun fırınında pişen pizzalarla İtalyan Mutfağı tutkunlarını bir araya getiriyor. Klasik lezzetlere eşlik eden zengin şarap seçenekleriyse yemek saatlerine keyif katıyor. Bir İstanbul klasiği haline gelen Da Mario, Etiler’den sonra Kalamış’ta açılan ikinci restoranı ile Anadolu yakasında da İtalyan mutfağı sevenler ile buluşuyor.

Top 10'a ilk sıradan girmeyi başaran Da Mario'ya özel satırlar;

"İstanbul’da iki şubesi var. Roka ve parmesanın lezzetiyle ince dilimlenmiş dana carpaccio’nun tadına bakmadan gitmeyin. 35 çeşit ana yemeğin içerisinde pizza, risotto, ızgara et ve balık çeşitleri seçenekler arasında yer alıyor. Yemeğin üstüne tiramisularını deneyin."


Sofistike ve göz alıcı: Papermoon

Dünyaca ünlü İtalyan restoranı Papermoon, özenli İtalyan yemekleriyle 1996 yılından bu yana İstanbul’da faaliyet gösteriyor ve müşterilerine eşsiz tatlar sunuyor.

Türkiye’de lezzet peşinde koşan, iyi servise önem veren ve kendini evindeymiş gibi hissetmek isteyen misafirlerine hizmet veriyor. Papermoon’un vizyonu, yiyecek ve içecek sektöründe gösterdiği başarının her zaman kalıcı olmasını sağlamaktır. Misyonları, “Müşteri sadakati” ve “vazgeçilmezlik” ilkesi olan Papermoon’un mönüleri misafirlerin talepleri göz önüne alınarak hazırlanıyor. Papermoon ekibi, mönüsünü geliştirmek için her yıl İtalya’da yeni ürün arayışı ve bölgesel lezzetlere dair araştırmalar yapıyor. Temin edilen yeni lezzetler defalarca denendikten sonra misafirlerine ikram edilmek üzere menüde yerini alıyor. Seçkin lezzet anlayışı ve misafirlerine duyduğu hassasiyet, onların gözünde Papermoon’u vazgeçilmez kılıyor. Papermoon açıldığı günden beri yüksek kalitesinden ödün vermeden, gördüğü ilgi ile bir İstanbul klasiği olmaya devam ediyor.


İşte Papermoon için söylenenler;

"Milano ve New York’un dışındaki tek şubesinde Erçağ Akın karidesli ve kalamarlı linguine’yi, Dilara Koçak ise buharda pişirilmiş limonlu levreği öneriyor. Kullandıkları parmesan peyniri İtalya’dan geliyor. Balık çeşitleri, ıstakoz ve karidesleri özenle sunuluyor. American Express kullanıcılarına yüzde 20 indirim uygulanıyor."
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz