Türk Mutfağı'nı dünyaya tanıtıyorlar

İstanbul'un en önemli uluslararası kongre merkezi olan Lütfi Kırdar Uluslarası Kongre ve Sergi Sarayı'nın Boğaz'a bakan en güzel yerinde Boğaziçi Borsa...

31 Ocak 2013 12:22
Türk Mutfağı'nı dünyaya tanıtıyorlar
İstanbul Kongre Merkezi, Muhsin Ertuğrul Sahnesi ve Lütfi Kırdar gibi önemli yapıların arasında olunca doğal olarak Boğaziçi Borsa'nın önemi ve sorumluluğu da artıyor. Malum, uluslarası kongrelerde yabancı misafir sayısı oldukça artıyor, buna bir de çevre otellerden gelen misafirler eklenince Türk lezzetlerinin tanıtmak Boğaziçi Borsa'nın deneyimli ellerine kalıyor.

Her zevke uygun yerli ve yabancı şarap çeşitleri, klasik Türk yemeklerinin batılı bir sunumla servis edildiği et-tavuk ve balık seçenekleri, bunlara uygun sıcak ve soğuk girişleri olağanüstü lezzetlerle sunulurken, diğer bir yandan da tencere yemeği olarak tanımlanan sulu yemekler makul fiyatlarla tabaklardaki yerini alıyor. Örneğin özenle yapılmış etli kurufasulye ve pilavı Borsa'da yemenin maliyeti sadece 18 TL! Durum böyle olunca öğle servisinde çevre işyerlerinden de oldukça fazla sayıda misafir ağırlıyor.


Boğaziçi Borsa'nın sunduğu geleneksel Türk Mutfağı lezzetlerii şöyle bir özetlememiz gerekirse, ilk sırayı patlıcan ağırlıklı yemekler alıyor diyebiliriz. Burada patlıcan asla kızartılmıyor. Közlenerek bir yağ kütlesi haline gelmesinin önü kesilmiş oluyor.


Izgara seçenekleri oldukça geniş. Özel olarak terbiye edilen etler özeni bir sunumla misafirlere sunuluyor. 'Turkish Kebap' en mükemmel haliyle turistlerin beğenisini kazanıyor...


Bazı yemekler orijinallerinden çok daha sağlıklı. Günümüz tercihlerine göre bazı yemeklerde kullanılan tereyağı Ege yöresinden temin edilen özel üretim zeytinyağları ile değiştirilip tadı aynı şekilde muhafaza edilmiş fakat daha sağlıklı ve hafif duruma getirilmiş.


Boğaziçi Borsa, Türk mutfağında bir ilki gerçekleştirerek Türk yemeklerinde bulunan sunuş eksikliğinin giderilmesi için tüm aşçı ve garsonlarını New York'tan getirilen ünlü şefler eşliğinde bir eğitime tabi tutmuş. Böylece klasik Türk yemekleri sahip oldukları tat korunarak, batı ölçülerinde estetik bir sunuma kavuşmuş. Bu eğitimler halen belli zamanlarda tekrar edilerek meydana gelen gelişmeler restaurantta uygulamaya geçiriliyor.

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz