Türk gözüyle PF Chang's!

Arizona Scottsdale’de 1993 yılında kurulan ve dünyada 225’ten fazla şubesi bulunan PF Chang’s, 8 Kasım’dan beri Etiler, Nispetiye Caddesi’nde İstanbullularla buluşuyor.

29 Ocak 2013 15:57
Türk gözüyle PF Chang's!
Açıldığından beri kapısındaki devasa atlar, konsept vs.. hakkında çokça yazıldı çizildi. Ben hepsinden farklı olarak biraz daha Türk gözüyle PF Chang's'i analiz ettim, İş Birim Müdürü Baran Ayla ve Pazarlama Müdürü Fatoş Ertaş'a daha 'bizden' sorular sordum, çok tatmin edici cevaplar aldım.

Röportaja başlamadan önce birkaç önemli ayrıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Burası beyaz yakalı olarak tabir edilen kesime hitap ediyor, öğle saatlerinde İstanbul'un en şık hanımları 'kız-kıza' yemeğe çıkıyor, ada şeklindeki barı akşam saatlerinde tıka basa doluyor. Mutfak ekibi oldukça kalabalık, her şey inch olarak hesaplanıyor, bir dilim, diğer dilimi aratmıyor. Fiyatlar dudak uçuklatacak seviyede değil, paylaşım esas olduğu için kişi başı alkolsüz olarak ortalama 60 TL'ye doyulabilir. Çalışanlar çok cool, bir o kadar da bilgili ve güler yüzlü. Hani son zamanlarda çokça yaka silkilen 'Vale Parking' personeli de her ne kadar PF Chang's bünyesinde olmasa da o disiplini benimsemiş. Şimdi buyrun röportaja!


Çin mutfağında neler var?
Aslında çok geniş bir mutfak ama Türkiye’de bilindiği kadarıyla genelde noodle, dampling, acılı-ekşili çorba, acılı ekşili/tatlı-ekşi soslu tavuk ve ördek diyebiliriz.

Ördek konusunda duralım. Biz ördek seven bir toplumuyuz? Nedir bu ördek merakı?
Biz tavuk seven ve tavuk tüketen bir toplumuz aslında. Annemizin evinde ördek yiyerek büyümedik. Bu nedenle kültürümüzle özdeşleşmiş bir lezzet değil. Çin’de tavuğun yerini ördek alıyor ve çok çeşitli şekillerde hazırlanıp servis ediliyor. Türkiye’de en makbul olanı ördeğin bütün hali. PF Chang’s olarak ördek satışlarımız çok iyi. Türk mutfağında ördekli yemekler yok. Fransa ve Çin’e özgü bir lezzet. Elbette stiller ve soslar farklı. Sonuç olarak ördeğin Türkiye’ye hem doğudan, hem de batıdan ulaştığını söyleyebiliriz.


Peki pahalı bir lezzet midir?
Aslında nasıl sunduğunuza bağlı ama, tavuk ile kıyaslarsak elbette pahalı. Bunun nedeni üretimle alakalı. Türkiye’de tavuk çiftlikleri ile ördek çiftliklerini kıyaslarsanız aradaki fiyat farkını da aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; PF Chang’slerde 58 TL’ye VIP Duck yiyebilirsiniz. 48 saat boyunca marine ediliyor. Ardından İngiltere’den özel olarak getirdiğimiz ördek fırınında 3-4 saat asılı pozisyonda yavaş yavaş pişiriliyor.


Hani şu bütün geyiklerin kaynağı olan 'Portakalı Ördek' PF Chang's'te var mı?
Portakal soslu tavuk ve dana etimiz var ama ördek yok. Hani böyle bir şey var mı diye sorarsanız, bu tanım efsane değil, gerçekten var!

Henüz Türkiye’de çok yenisiniz ama bu sürede PF Chang’s’in efsane olmuş bir lezzeti var mı?
Evet var. ‘Dynamite Shrimp’ hem bizim hem de misafirlerimiz için kısa sürede efsaneye dönüştü. İsmini bilmeyenler bile, sunumun yapıldığı kasenin şeklini tarif ederek sipariş ediyorlar!


Neymiş bu Dynamite Shrimp?
Öncelikle karidesler yurtdışından getiriliyor, çünkü burada istediğimiz kadar büyük ve etli karides bulamıyoruz. Ardından bu karidesler farklı farklı sosların birleştirilmesiyle oluşturulan acılı baharatlı soslar ile harmanlanıyor. Taze soğan parçaları ile servis ediliyor. Ama anlatmakla olmaz, illa ki denemeniz lazım!

Çin mutfağında sosların yeri çok ayrı değil mi?
Evet. Yemekler anlatılınca çok basitmiş gibi algılanıyor ancak hazırlık aşamaları oldukça meşakkatli. Soslar çok önemli. Hepsinin ayrı bir reçetesi var. Çok komplike. Örneğin tüm tarif kitaplarımız mutfağımızda çalışanlarımızın kolayca ulaşabileceği bir konumda. Bunların kopyasını kolayca alabilir ama kıvamı tutturamaz. O iş bambaşka'

Pf Chang’s İstanbul’da dünyadaki diğer restoranlarıyla aynı mönüyü mü sunuyor?
Evet, Amerika’da yedikleriniz ile Etiler’de yedikleriniz arasında hiçbir fark yok. Zaten amacımız da bu…


Peki bu durum zengin mutfak kültürüne sahip olan ülkemizde bir dezavantaj teşkil etti mi?
Hayır. Aksine biz farklı lezzetler denemeyi seven bir toplumuz. 2 aylık sürede müdavimlerimizin oluştuğunu bile söyleyebilirim. Cuma-cumartesi akşamları gelen misafirlerimizin %20’si aynı kişiler.

Yakın zamanda Türkiye’de başka bir şube düşüncesi var mı?
Şu an için çok erken. Henüz İstanbul’daki lokasyonlarımızı belirlemeye çalışıyoruz.

Oldukça şık bir barınız var. Kokteylleriniz de şimdiden meşhur oldu….
Evet, barımızın da müdavimleri var. Zaten konsept olarak Amerikan stili içinde Çin mutfağı sunuyoruz misafirlerimize. İçki konusunda kendimize has tatlarımız var. Bunları Çin içecekleri olarak adlandırmamız mümkün değil elbette. Daha uluslar arası lezzetleri daha üst düzeyde sunuyoruz diyebiliriz. Örneğin Agave margaritamız var. Organik Agave şurubuyla yapılıyor. Türkiye’de başka örneğinin olduğunu sanmıyorum. Kullandığımız içkiler 1. Sınıf. Örneğin bu margaritada Patron tekila kullanılıyor. Genelde kokteyllerde bu denli üst düzey içkiler kullanılmaz, ancak biz ayrım yapmıyoruz.


Büyüklerden yeterince bahsettik, çocuklar için neler var PF Chang’s’te?
Onlar için çok eğlenceli bir mönü hazırladık. Diğer mönüden tamamen bağımsız ayrı bir sunumda geliyor. İçinde çeşitli boyama ve oyunlar var. Yanında boya kalemi de veriyoruz. Mönünün içeriğinde yine PF Chang’s’e özel lezzetler var. Onlara alıştırıcı chop stickler veriyoruz. Kullanımları daha kolay ve zevkli. Erken yaşta bu kültürü öğrenmiş oluyorlar.

Seycan AKSU
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: PF Chang's

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz