Turizm ve gastronomi camiası Seraf’ta buluştu

Binlerce yıllık zengin Anadolu kültürüyle yoğrulmuş geleneksel yemekleri ile İstanbul’da Anadoluyu masanıza getiren Seraf Restaurant, ‘’Özlenen Anadolu’’ kapsamında düzenlediği eşsiz sunumlarıyla dün akşam turizm ve gastronomi camiasını ağırladı. Türk mutfağını dünyaya tanıtmak mottosuyla yola çıkan Seraf Restaurant’ı destekleyenler arasında Tüm Aşçılar Federasyonu Başkanı Yalçın Manav'da vardı.

17 Şubat 2017 09:27
Turizm ve gastronomi camiası Seraf’ta buluştu
Kaburga dolmasıyla Mardin’e, Beyran çorbasıyla Gaziantep’e, Hurma tatlısıyla Sivas’a, Bostane salatasıyla Şanlıurfa’ya, Künefe ile Hatay’a götürüyor ve Anadolu topraklarında adım adım gezdiriyor. Seraf’ın aşka dönüştürdüğü lezzet sırrının arkasında başarılı işletmeci Sinem Özler ve Türk mutfağına gönül vermiş Doğan Yıldırım var. Tek amaçlarının gelecek nesillere kültürümüzden gelen lezzetleri mirasçı olarak bırakabilmek olduğuna dikkat çeken Özler, ‘’ Yatırımcımız Doğan Yıldırım bir hayal kurdu, biz de onu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Buraya gelen misafirlerimize özgün, doğal ve yerel ürünler sunarak yöreseli İstanbul’a getiriyoruz. Çünkü herkes yöresine gidip o lezzetleri tadamıyor” şeklinde konuştu.Bu başarıyı keşfeden, Türk ve Osmanlı mutfak kültürüne yönelik çalışmalarıyla tanınan genç ve ödüllü şef Ömür Akkor, şahane sunumuyla unutulmaya yüz tutmuş Anadolu lezzetlerini sergiledi. Türk mutfağına dair 20 yemek kitabına imza atan Akkor, ‘’Avrupa’nın bir çok yerinde esamesi olmayan yerlerin duyurabildikleri bir mutfak krallıkları var. Türkiye’nin tadına doyulamaz bir mutfak kültürü var ve bunu da Seraf gibi bu uğura gönül veren mekanlar sayesinde daha çok duyurmalıyız. İnsanlar artık bir ülkeyi % 85 gastronomi için ziyaret ediyor ve bu kadar önemli bir oranda Türkiye’nin dünya mutfağında adının okunmuyor olması enteresan. Bana eski patronlarım, ‘Ömür’cüm İtalya’dan misafirlerim geldi, pizza yap. Japonya’dan konuklar var hemen sushi ikram etmeliyiz’ dedikleri zaman çok üzülüyordum. Bu sadece kendini rezil etmektir’’ şeklinde konuştu.


Gastronomi Turizmi Derneği’nin katkılarıyla gerçekleşen programda Seraf Restaurant, kadim kültürümüzün özlenen yemeklerinden keşkek, haşlama içli köfte, saç tava, fırınlanmış zeytinyağlı lahana sarması, humuz ve daha bir çok lezzet örneklerini sundu. İçi etli yaprak sarma ile doldurulup 10 saat usul usul pişen kaburga dolması sunumu ve lezzeti ile misafirlerden tam not aldı…YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz