Tayfun Topal Sarıhan Gusto'yu yazdı

İstanbul'da gece hayatının yanı sıra çorba denince şüphesiz ki herkesin aklına gelen mekânların başında Sarıhan Gusto vardır. Sadece gündüz değil, geceleri de bir çoğumuzun uğrak mekânlardan biri olan Sarıhan'ı bir de Tayfun Topal'ın gözünden görelim.

06 Şubat 2015 14:34
Tayfun Topal Sarıhan Gusto'yu yazdı
HT Magazin köşe yazarı Tayfun Topal, Sarıhan Gusto'yu nasıl anlattı?

İşte o yazı;

Gece hayatına çıkanlar soluğu Sarıhan Gusto'da alıyor

İstanbul'da gece hayatında gidilecek yüzlerce mekân var. Ancak çorba denilince ilk akla gelen Sarıhan oluyor. Etiler’de yaklaşık 4 yıl önce açılan Sarıhan Gusto gece hayatına çıkanların son durağı oluyor.

Gece gezenlerin büyük bir bölümü çorbacıya gelip final yapıyor. Benim hiç öyle alışkanlıklarım yok. Gece yemek yemeyi sevmiyorum. Fakat eğlenmeye çıktığımız geçen gece kalabalık bir arkadaş grubu ısrar edince soluğu Sarıhan’da aldık. Bu kadar kalabalık olacağını hiç tahmin etmezdim.

Gündüzleri hep boş gördüğüm için "Bu adamlara da yazık ne güzel yer yaptılar batacaklar" diye içimden geçirirdim. Meğer benim zamanlamam çok yanlışmış. Sarıhan’da işler asıl gece birden sonra başlıyor. Oturacak yer yok. Girer girmez bize de bir yer ayarladılar. Sanki Şamdan'da geceye devam ediyormuşsunuz gibi. Oradan çıkanların hepsi soluğu burada alıyorlar. Benim eskiden hatırladığım yerler arasında Şayan vardı. Şimdi herkes burada. Çeşit çeşit çorbalar var. Onun dışında yemek mönüleri de var.

İster kokoreç ye, ister köfte... O kalabalığa rağmen servis çok iyi. Mekânın sahibi sabaha kadar işin başında duruyor. Zaten Sarıhan'ın başarılı olmasının nedeni sahibinin işin başında olması. Yoksa profesyonelim diyen insanlar mekânları bir ayda batırıyor. Çünkü sahip çıkmıyorlar. O yüzden yeme içme sektörü çok zor. Kolay olsa herkes yapar. Sakın kolay zannedip bu işlere girmeyin. Paranız da batar itibarınız da...
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Sarıhan Gusto , Etiler ,

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz